Софийският градски съд обяви КТБ в несъстоятелност. С решението на съдия Иво Дачев се определя началната дата на неплатежоспособността - 06 ноември 2014 г. и се прекратява дейността на КТБ.
В сила остават всички прихващания направени между 20 юни м.г., когато банката беше поставена под специален надзор от БНБ и там бяха пратени нейни квестори, и отнемането на лиценза й през ноември.
Съдът постановява обща възбрана и запор върху имуществото на банката и започване на осребряване на активите, включени в масата на несъстоятелността на КТБ. Решението може да се обжалва в 7-дневен срок пред Софийски апелативен съд.
Първоначално фирмите на Цветан Василев и други акционери в банката атакуваха акта, с който БНБ отне лиценза й. Това се случи на 6 ноември м.г., след като одитът на квесторите установи, че КТБ е на "минус 3 745 313 хил. лв". На 2 април КТБ окончателно остана без лиценз, когато върховните съдии се произнесоха, че акционерите в банката нямат правен интерес да обжалват отнемането на лиценза.
Така Върховният административен съд потвърди акта на БНБ за отнетия лиценз, което отвори вратите за делото по несъстоятелност в СГС, приключено само за ден. Съдия Дачев спаси законовия срок от 7 дни, в който да обяви решението.
След затварянето на банката в средата на 2014 г. активите й са се стопили до около 1,8 млрд. лева. Само за последните три месеца активите на КТБ са намалели с близо 800 млн. лева по сделки за прихващания, одобрени от квесторите.
Със спешни законови промени, зад които застанаха всички парламентарни сили, квесторите на БНБ бяха заменени с временни синдици, предложени от Фонда за гарантиране на влоговете в банките, който изплати гарантираните депозити до 100 000 евро.
"Много е вероятно сегашните временни синдици да бъдат определени за постоянни и всичко, което се говореше преди датата на фактическата несъстоятелност - започват едни много сложни процедури, които в рамките на българския съд ще гарантират всичко необходимо, така че откраднатото от КТБ да бъде върнато там и кредиторите на КТБ, които не са удовлетворени от имуществото в КТБ, в това число най-големия кредитор - ФГВБ, да бъдат равнопоставени и еднакво удовлетоврени", коментира в парламента финансовият министър Владислав Горанов.
от м. Ноември 2014. Означава ли че всички цесийки ще останат законни?