Европейската комисия работи върху план за по-голяма публичност на доходите и данъчните задължения на големите компании, опериращи на европейския пазар. Според оценки на експерти от Брюксел на година се губят между 50 и 70 милиарда евро като данъчни приходи за държавите от съюза. Новите мерки идват в разгара на скандала #PanamaPapers.
Промените ще изискват от действащите в ЕС многонационални дружества, чиито приходи в световен мащаб надхвърлят 750 млн. евро на година, да публикуват основни данни за това къде реализират печалби и къде плащат данъци по държави. Това важи не само за европейските държави, но и за „трети стани" - израз, който описват т.нар. данъчни убежища като Панама. Комисията кепредложи как точно държавите да бъдат определяни като "данъчни убежища".
Целта е компаниите да бъдат обект на по-голяма отчетност, декларирайки публично информация като нетни приходи, корпоративни данъци и т.н. Тази информация ще остане достъпна в продължение на пет години. Новите мерки ще засегнат компании като Google, Amazon и други.
"Става дума за големи мултинационални компании извън Европа, които явно плащат дребни суми данъци в държави, където генерират огромни печалби", коментира еврокомисарят по финансовата стабилност Джонатан Хил.
Анонсираните от ЕК промени са спорни, коментират анализатори пред BBC, тъй като корпорациите имат широк набор от методи, с които да минимизират плащането на данъци. Заместник-председателят на ЕК Валдис Домбровскис коментира, че няма да има допълнителни тежести за малките и средни предприятия.