След окончателното настъпване на Брекзит и покрай пандемията от коронавирус, довела до няколко локдауна във Великобритания, сега страната изпитва огромна криза с намирането на работна ръка.
Според проучване на Конфедерация за наемане и заетост - организация, следяща трудовата заетост в Обединеното кралство, британските компании на практика са принудени да водят ожесточена битка за привличането на нови служители, пише Money.bg.
Данните от изследването, проведено през последната седмица на август, показват, че предложенията за работа на Острова са достигнали близо 200 000.
По този начин в страната към момента са отворени близо 1,7 млн. свободни позиции, регистрирани в бюрата по труда.
Най-голям ръст се отбелязва в търсенето на инструктори за шофиране, както и при механици на превозни средства. Като цяло браншът на логистиката и транспорта на стоки е един от най-сериозно засегнатите от отлива на кадри, причинен от Брекзит и от пандемията.
Според данните на Асоциацията на автомобилните превозвачи в Обединеното кралство между 20 и 25 хил. шофьори на камиони са напуснали страната след Брекзит, а заради ограниченията около пандемията обучението на нови шофьори се бави. Само за сравнение общият брой на шофьорите на камиони в страната е около 100 хил., а за по-малко от година Великобритания е загубила между 1/5 и 1/4 от заетите в този сектор.
Кризата с липса на достатъчно кадри стана основа и за продължаващите нарушения във веригите за доставки на храни и продукти в страната.
Силният недостиг на служители принуждава редица фирми да вдигнат възнагражденията на служителите си драстично, за да си гарантират, че те няма да напуснат в търсене на по-добри оферти.
Експертите предупреждават, че това може да засили рисковете от висок ръст в инфлацията, което ще наруши стабилността в опитите за възстановяване на икономиката.