Неравенството в доходите продължава да расте, като тенденцията е най-осезаема в страни като България, Белгия, Унгария, Испания и Естония.
Това сочи доклад на Европейската конфедерация на профсъюзите, която посочва, че разликата в доходите на най-богатите и най-бедните граждани на ЕС нараства чувствително.
Според доклада неравенството се засилва в общо 14 държави от Евросъюза.
Обратната тенденция - на намаляване на разликата в заплащанията - се наблюдава в Германия, Австрия, Литва, Латвия, Полша, Хърватия и Словения. България обаче продължава да е сред държавите със силно изразено неравенство.
В цитирания доклад страната ни е сочена като един от най-ясните негативни примери, които показват драстично по-ниски показатели в сравнение с други икономики в Европейския съюз.
За 2019 г. брутният вътрешен продукт на най-богатата страна - Люксембург - е пет пъти по-висок, отколкото в България, най-бедната страна на ЕС. Средният БВП за Евросъюза е два пъти по-висок от този на държавата ни.
Причини за намаляването на БВП се намират в свиването на дела на работниците, обхванати от колективни трудови договори.
Сред причините е и намаляването или замразяването стойността на минималната работна заплата. Затова Брюксел призовава за така наречения "праг на достойнство" и определена стойност на минималните работни заплати.