Новото предложение на държавата заплащането на болничните за първите три дни да намалее на 50% от сегашните 70% изправи на нокти много хора. Реакциите бяха: "Сега какво нямам право да се разболея ли?", и "Защо си плащаме здравните вноски?". Може би единствените доволни от проектомярката са работодателите, които винаги приветстват облекчаването на плащанията. И те обаче едва ли си мечтаят за офис, пълен с активни разпростанители на бацили, които да осигурят изпадането на останалата част от персонала в нокдаун за отрицателно време.
Големият проблем, заради който бе въведена тази мярка още през 2009 година, са фалшивите болнични. Това са хората, които удобно отсъстват, за да си свършат някоя лична работа, най-често преди уикенди и официални празници, защото са "болни", а всъщност отиват на вилата. Един бърз поглед на статистиката на НОИ обаче показва, че броят на болничните през последните години се увеличава, вместо да намалява. Подозрително много са именно кратките болнични - до три дни.
През 2013-та година е имало 2 082 500 болнични, а през 2016-та те са вече 2 507 185, има ръст с 421 685. При общ брой работещи близо 3 милиона, това означава, че почти всеки е ползвал болничен. Затова, ако целта с намаляването на парите за болнични е била да се ограничи броят на фалшивите болни, тя определено не е постигната. Не помогна и въвеждането на електронния регистър за болнични.
От обезщетението за болест понякога се възползват и някои работодатели, които решават да спестят някой лев в момент, в който работникът не им е нужен и го карат да си пусне болничен.
Така за пореден път ощетени ще се окажат съвестните служители, които ще получат по-малко пари, ако евентуално им се случи да се разболеят веднъж на три години. Едва ли по-ниското заплащане ще спре измамниците. Затова най-доброто решение и за работници, и за работодатели би било първите три дни да се плащат от държавата, както е било преди, на ставката 80% от заплатата. А за да няма злоупотреби, да се приложи строг контрол към лекарите и към ползващите болнични. В Западна Европа например може да дойдат у вас, за да проверят наистина ли си си вкъщи болен.
В много европейски държави (Франция, Германия и Италия) практиката е първите три дни да се поемат от работодателя. Най-удачен е италианският пример, където при първите два болнични ти се заплащат 100% от заплатата за първите три дни, при третия отиваш на 66%, при четвъртия на 50%, а след петия вече не получаваш заплащане за първите три дни. Останалите се поемат от местното НОИ. В такъв случай обаче трябва да се приеме и защита за определени рискови категории като майките с малки деца, на които се налага да отсъстват често.
Изобщо стремежът да прецакаш държавата или работодателя, или и двамата, а те от своя страна да ти го върнат както си знаят, няма граници. В случая всички плащат: работодателите първите дни от болничните и осигуровките, работниците - осигуровки, а държавата болнични. И също така всички се чувстват взаимно ощетени, защото няма кой да докаже кой болничен е истински и кой фалшив.
Аз съм твърдо да се Криминализира ползването и издаването на фалшив болничен, такъв в който Служителя не е болен и злоупотребява със Системата за Социално Осигуряване. И служителите се наказват в моя вариант, а лекарите по-строго : с отнемане на правото да практикуват. А, не да си докарват някой лев всеки път когато някому не му се работи, по обективни или субективни причини, но вместо неплатен отпуск си взема болничен. Айде, Холан! Нагледах се на колежки които си лекуват счупените крака на Седемте Рилски зимата с болничен, или синузита на Велинград, но по тяхната логика и хижа Мазалат става. И колегите, на мач на риба или лов, но в болничен. Справедлив съм, мразя всички еднакво. Но, лекарите трябва да го ядат голям бахура за това, защото те позволяват злоупотребата, и това трябва да се наказва безкомпромисно. Това е демокрацията : отговорност. Защото се краде от всички ни по този начин, от пенсиите на родителите ни, от социалното осигуряване на децата ни, от качеството на здравните усулуги които ние ползваме. Ред и Гъостерица за всички.
Dedogo6, И кои ти е виновен че си навит да си ползваш платения отпуск вместо болничен??? Време е да порастнеш, на това сам си се навил, даже навел. И виж сега, дядя, има логика на намеренията и логика на обстоятелствата. Това че обстоятелствата те принуждават да го правиш, ерго да се наведеш на работодателя е само твой проблем, ти така си си постлал. Включително и ако си се набълбукал с кредити и три дни да не работиш ти пречи да вържеш месеца. А намерението на правителството и логиката на тази промяна, явно не са лъжица за твоята уста да се изказваш, след като отговорноста за собственото ти поведение така лесно я прехвърляш на друг. Това са правилата, не вярвам да можеш да ги промениш, остава ти да ги спазваш, от шикалкавене нищо добре няма да видиш.
Chimay, Как тъй, хем обстоятелствата те принуждават, хем така си си послал? Сигурно ти имаш подходящата "лъжица", за да обясниш "намерението на правителството и логиката на тази промяна", защото аз не те разбирам... Да не се окаже, че изобщо няма "лъжица"? А може би просто си решил да се заядеш с някого и да се правиш на умен, като ти се е получило само първото...
Ох мамин сладък, dedogo6. било му натвърднато. Ми ставаш, и отиваш да работиш на друго място. Сам си се навел, никой не ти е виновен че позволяваш да ти натвърдват някакви неща, в разрез с обикновенното човешко достоинство. Явно си свикнал да те хранят с лъжичка, да ти слагат в устата, и много не внимаваш какво слагат в нея. Като се научите да спазвате някакви правила; за само-уважение най-вече, тогава вече претенциите, докато се обяснявате, като ученички как не сте виновни, че сами сте се навели е безсмислено да ни занимавате с мнението си и да смятате че е меродавно, ти и разни такива като теб. Ай сиктир, хас мочар и бурда!
Шш алоо, вие къде се намирате?? Разболяваш ли се- вънка от фирмата. От две фирми ми показаха вратата- веднъж отсуствах за операция, втория път настонах и айде. Това с болничните е само за който се е уредил на държавна работа
Ма така си е бе, другари. Кви болнични, кви 6 лева! Работиш - получаваш. Не работиш - чупката. Ма бил болен, ма трябвало операция. Нема такива работи. Ако си болен - най-добре хващай пътя за отвъдното или ако не можеш - тегли малък заем и плати на някой да те гръмне. Кви са тия лигавщини - болен, операция. Това е само загуба на време. А времето е пари, които частника не може да си позволи да ги плаща /той всъщност какво ли може да плаща, освен рушвети на митничари и на данъчни/. Така че направо умирай, защото иначе тежиш като разходи. Не те ли е срам поне малко от това бе!? Не знам дали льольовците, дето коментират по-долу са осъзнали, че България вече 28 години е обект на експеримент. От няколко важни точки на света внимателно наблюдават, какво би станало, ако една държава бъде превърната в дрържава-корпорация. Долните коментари са част от резултатите от този експеримент и, предполагам, са обект на изключително силен научен интерес. А относно държавата-корпорация - първата част май вече е излишна. България е вече само корпорация. А, както е известно, в корпорациите няма демокрация, свобода и пр. Всичко зависи от решението на Борда на директорите или на Надзорния съвет. Работещите в корпорацията не биват допускани във вземането на важни решения. Може би само такива, като дали три дървета да се засадят на входа на предприятието или две. И те участват в обсъждането с огромно старание и ... са щастливи.
"16follow_the_cash_flow | 20.10.201721:47 От две фирми ми показаха вратата- веднъж отсуствах за операция, втория път настонах и айде." Ахахахаха, това може е бил поводът само. Ако и бачкането ти е като писането, едва са дочакали да " настонеш и да отсустваш".
Мисля, че ако човек не е работоспособен трябва да си седи в къщи и да се лекува. Щом не е работоспособен, не допринася за заплатата си и не трябва да я получава. Настинките се оправят за 3 дни. Отговорността на доктора е да определи дали заболяването е за болничен или не и ако е за, да го издаде и работодателят да бъде уведомен за това, така че като се появи някой болен на работа да бъде върнат да се лекува. Случва се човек да настине, не му плащат, ще засегне тежко хората с по ниски заплати-направете си застраховка и застрахователят ще ви изплати обезщетението. Време е всеки да си прави сметката, а не да лежи на държавата. Защо плащаме здравни осигуровки е дълга тема. Съществуващата система просто не работи и не е пазаро-съобразна.
МарКом, Защо да ги уволнява когато са в болничен, просто не взимат заплата, пък те да си правят сметката. Ако плащат допълнителна застраховка, ще си получават парите. Иначе си абсолютно прав, че отношенията работодател-служител не са черно-бели и всички сме хора, това е работата на началника да прецени кой става и кой не, и да поощрява тези които стават. Ако реши, че ще плаща болничните на тези които стават, пак добре, това е вид поощрение ако правилото е да не се плаща на всички за болнични. У нас действително има много работодатели, които не правят разлика между качествен и некачествен служител, пазарът ще ги научи, няма страшно.
В България сме си объркали системата като цяло. Ние сме на ниво на развитие начален капитализъм, но искаме социална система като за развит няма как да стане. Първоначалният етап е здраво бачкане и експлоатация, социалните придобивки са за децата ни. 4млн. работещи издържат 3млн. неработещи-деца, пенсионери и цигани-да са живи и здрави децата, пенсионерите са нашите бащи и майки, които са ни докарали с трудът си където сме, циганите-голям разход. Струва ми се трудно здравната система да е в състояние успешно да се справи с това натоварване. Отделно, че се краде здраво, но нали всички знаем че зад лекарите са управляващите-същите тези бивши ченгета, ченгенца, партйини и комсомолски секретари и т.н. Как иначе да получиш абсурда частните болници да работят със здравната каса Частните болници са частни предприятия, ако функционираха правилно щяха да печелят и да продължават, ако не -да ги затварят. Затова, ако ни пука поне за бъдещето на децата ни, дайте да се хващаме на работа и да си оправяме държавата, няма за кога да боледуваме
Експлоатацията ( ниско заплащане, социална несигурност) водят до понижена раждаемост. Резултатът го очаквайте в близкото десетилитие- още по малко работещи, които да издържат по- голям процент пенсионери и по голяма бройка от малцинствата. Пенсионната възраст се вьига, за са се намалят броя на пенсионерите. Да се надяваме че за в бъдеще ще има повече нископродуктивни работни места, кс гъвкаво работно време. Я до соктор да отидеш да ти сменят катетъра, да ти мине сърдечната криза или нещо от сорта
Че трябва да се бачка до 70-80 години. Друг вариант-децата ти да те гледат, ако въобще имаш. И ако не те гледат- приписваш панелката на някой да те гледа, пък детето да си изплаща греховете с робия на банките