Трябва ли ни религия в учебната програма?

Рождество Христово е един от двата най-големи християнски празника. И макар идеята за Коледа, гирляндите, лампичките, подаръците и романтичната обстановка да измества значително религиозната част на празника, отново имаме повод да си спомним за нея и то по един полемичен начин.

В интервю за БГНЕС белоградчишкият епископ Поликарп, викарий на софийския митрополит отново призова за въвеждането на задължително религиозно образование в училищата.

"Нужда има. Въпросът е по какъв начин това да стане факт в нашето образование, а именно предметът "Религия, християнство, православие" да стане задължителен. Знаем, че е потребно и затова всячески се стремим да насърчим и свещениците, и преподавателите по религия, а и нашето общество в лицето на управляващите, и да дойде този момент, в който да бъде внедрен като задължителен този предмет. Това е желание на Негово светейшество Неофит и Светия синод", са думите на епископ Пиликарп по темата.

За Светия синод тази позиция е повече от ясна. От години оттам настояват МОН да наложи в учебната програма за учениците изучаването на религията. Засега оттам още не се поддават на тези искания.

Големият въпрос обаче е необходими ли са наистина подобни уроци по религия в училищата? Позицията на Синода е ясна и е продиктувана от собствения му интерес. Но какво може да изкара обществото от този предмет?

Някой ще каже, че това ще доближи децата в училищна възраст до Бог, ще им помогне да разберат по-добре православните традиции и норми на поведение, и дори ще ги отвори към духовното в един свят на материализма. Напълно възможно е и това не трябва да се пропуска като фактор, особено като се има предвид, че живеем в един наистина материалистично настроен свят.

Това, което е проблемният момент обаче е, как точно ще се преподава този предмет, ако в крайна сметка бъде приет и наложен от МОН? И доколко самият Синод ще има решаваща роля за преподаването?

Защото, каквото и да си говорим, в този си вид БПЦ е една от причините за това отдръпване на хората от религията. Загубата на социалната сила на Църквата, на движещия й благотворителен елемент, който да я издига като морален фактор, определено отблъсква много хора.

Добавете към това и всички тези скандали през годините - от Мадона до ролексите, бентлитата и едрите момчета за охрана. На практика през последните десетилетия у нас Църквата беше далеч по-близка до бизнеса (да си спомним за съмнителното раздаване на архонтски титли), отколкото до обикновените хора.

Така у нас религията отдавна е загубила верската си стойност - и заради 45 години комунизъм и агентурно внедряване в редиците й, и заради още 30 живот в сянката на едни по-големи дни. В момента православието вече случи не толкова за демонстриране на вяра, а по-скоро е социално-политическо самоопределение, с което очертаваме границите около себе си.

Да, може би въвеждането на религиозно образование може и да преодолее тази стена и да обърне отново хората (и най-вече младите) към духовното. Но наистина много зависи как ще се преподава и от кого.

Защото наистина има значение дали в учебната програма папата ще бъде наричан еретик, а кукерството и половината празнични обичаи от фолклора - излишно езичество, което трябва да бъде премахнато. Защото БПЦ все още запазва рязко ограничен и догматичен взор що се отнася до развиващия се свят. А това няма да помогне никому.

Ако ще се преподава религия в училище, най-добрият вариант е да се преподава за религиите, а не директно, дървено богословие. За децата далеч по-ценно ще е да научат основните постулати и идеи на световните религии, отколкото да бъдат забити в канони и в отричане на всяка друга вяра извън православната.

Истината е обаче, че вяра силом не се преподава. И дори религията да бъде вкарана в училище, дори тя да е под формата на някакво вероучение, ако в самото общество няма място за нея, тя едва ли ще поникне и там.

Така че ако БПЦ иска наистина уроци по религия в учебната програма, трябва да се насочи първо към самото общество и да преоткрие ролята си в него. Едва тогава ще може да претендира за нещо повече.

#2 deaf 25.12.2019 в 19:23:32

Идеята учениците да изучават основите на ВСИЧКИ (!) световни религии е поредната нескопосана глупост на либерали и космополити! Цар Борис Покръстител доста време е допускал в България да се изповядват всякакви религии,включително и езически,докато в един момент е осъзнал,че така повече не може да продължава,че това стълпотворение от вярвания ще срути държавата и народа ще се разпадне на части. И е определил православната християнска вяра за водеща...

#4 Уточнител 26.12.2019 в 04:00:00

ЕСТЕСТВЕНО, ЧЕ ТРЕБВА ДЕБАТ ПО ВЪПРОСА Може би най-добра е системата с неделни училища, ръководени от настоятелства, с известна помощ от държавата (?), където БПЦ ще има влияние, но не и решаващо. Смисълът е в изграждане у децата на духовен мироглед, който да балансира разрушителното влияние на консуматорското общество и страничният му продукт - левичарството/неомарксизма. Естествено, посещението в тези училища требва да бъде доброволно, само по решение на родителите... А иначе, Воят на злостните атеисти по-доле не бива да ни впечатлява. Тези нещастни хора са възпитани в такива семейства*, където за християнството винаги се е говорило с омраза. Верваме, че Бог ще им прости. ______________________________ * най-вече семейства на АБпФК

#17 explorer 26.12.2019 в 23:37:55

Нека си изясним светска или православна република сме и тогава ще стане ясно. Навремето комунистите подмениха вероучението с полит-просвета. Сега искат да заменят полит-просветата с вероучение. На всеки с малко мозък в главата е ясно, че светът върви напред, а не назад и единственото, което повтаряме са грешките ни.

#20 Dox 27.12.2019 в 09:07:01

Според мен както науката, така и религията са две страни на една и съща монета. Приличат си по това, че и двете почиват на т.нар. "вяра". Доказаните факти, които се използват в науката за обяснение на процеси или явления никога не почиват само на доказани други факти. Винаги се стига до аксиоми, които /към момента/ "се приемат" за верни или пък се предполага, че са верни. А това, по същество си е не друго, а именно вяра. "Ама чакай, дали наистина е така? - би реагирал някой Тома Неверни - "А бе айде не се задълбочавай толкова сега. Просто го приеми и това е, иначе ще ти пишем двойка." - му отговаря обществото в лицето на образователната система. „Всички от ранно детство знаят, че това или онова е невъзможно. Но винаги се намира профан, който не го знае. Именно той прави откритието.” - твърди Алберт Айнщайн. Та, въпросът не е толкова в това дали да се преподава религия в училище или не, а как ще се преподава. В момента образователната система /не само у нас, а и по целия свят/ преподава науките така, както са преподавали и преподават евангелията - целта им е да те докарат до състояние, в което да мърмориш наизустено нещо под носа си, без и ти самият да знаеш какво означава то. Защото иначе - няма време. Трябва да се изпълняват програми /планове/, да се усвояват финансови средства, да се отчита "свършена работа". Повдигнатият в статията въпрос само доказва, че нещо с човечеството не е наред. Но изучаването на религии едва ли ще реши проблема, защото той е комплексен и сложен. Бих го оприличил на кораб, чийто корпус е прогнил от ръжда и по всяко време възникват пробойни на всевъзможни места. Решението е или незабавно корабът да се закара в дока за цялостен, основен ремонт или смяна на кораба. Споровете дали да се запуши тази или онази пробойна или пък да се оставят и да се инсталират по-мощни помпи, които да изпомпват водата, са безсмислени.

#22 Dox 27.12.2019 в 13:51:02

Не бъди толкова сигурен, Смит. Аз харесвам и ми е приятно с образовани жени. А ти защо си прочел само първото изречение? Останалият текст много ли ти идва? Ако нещо бъркам, тогава прочети това: https://infacto.bg/da-dokazhesh-boga/

#25 Dox 27.12.2019 в 22:56:20

Смит, Към момента залагаш ниско ниво на летвата. Не е нужно дори да се засилвам повече от 2-3 крачки, за да те прескоча, а камо ли да използвам един от двата стила - коремно-претъркалящия или Фосбъри. Когато тренирах, втория ми се удаваше повече, но не задълбочих, защото най-ми се удаваше 100 м.гладко бягане и бягане с препятствия и ме накараха, да се насоча натам. Скоро след това спрях тренировките, но това е друга тема. Сега - да ти кажа, какво направих, преди месец и нещо, когато настинах - с болки в гърлото, кихане, сополи и т.н. Отидох на лекар, макар и със съзнанието, че изпълнявам по-скоро някакъв шамански ритуал, отколкото, че така трябва. Лекарят, естествено - след като ме преслуша и видя гърлото, предписа медикаменти - Колдрекс, Нурофен, Стрепсилс, някакъв петмез за кашлица ... и т.н. Това, Смит, се повтаря едно към едно поне в 10 от последните подобни случаи. А аз, след като излязох от кабината му, смачках на топка рецептата в джоба /наблизо нямаше кошче/ и си отидох в къщи. По Закона за всемирната гадост, такива неща /хрема, настинка/ започват винаги в петък. Не исках болничен, защото знаех как да се оправя. В събота не ядох нищо - само вода и вечерта малко мед с един резен ябълка. В неделя на обяд вече се усещах почти здрав, но си направих от селските попари - хляб сирене и масло, със счукан лют червен пипер. Изядох я вряла, вследствие на което яко се изпотих, разсополивих и след като взех един топъл душ /целта е хубаво да се отмие потта, съдържаща в себе си токсините/, облякох чисти дрехи и .... на следващия ден отидох на работа, все едно нищо не е било. Бъди сигурен, че много добре те разбирам, Смит. На твоята възраст аз също бях склонен да абсолютизирам и бях убеден, че всяко нещо има лесно решение. Просто трябва да се приложи. Е, оказа се, че не е съвсем така. Целунни баба си от мен и ... винаги, когато имаш възможност да си поговориш повече с нея, я използвай. Бъди здрав, Смит!

#30 sly 01.01.2020 в 19:08:34

Разбира се че под такава тема се стига до спорове има ли ,Бог? А нашата образователна система , питате ли я как изобщо би могла да осъществи преподаване на изцяло нова дисциплина с какви кадри . Би могло нещо да се случи ,ако държавата финансира нещо подобно на неделни училища , в които родителите имат свободата ако искат да си водят децата.В някой държави това работи. Иначе Докса тук остана неразбран , споровете на тази тема са излишни , всеки си прави своя избор и си е негова отговорност.Лично аз смятам че няма нищо слоучайно на този свят и твърдо отказвам да повярвам че мойте прародители са маймуни. Разбира се това не го налагам на никого ,но може те да се замислите.

#31 Reality Liberation Front 01.01.2020 в 19:34:39

Атеизма е до първата сериозна турбуленция в самолета.

Новините

Най-четените