Публикуваме коментара на Светослав Иванов от предаването "120 минути" по bTV, а видеото можете да видите тук.
Днес коментарът започва със снимка. Той е прав и няма стол. Така полските медии изтълкуваха споразумението, което техният президент Анджей Дуда подписа с Доналд Тръмп в Белия дом. Лоши журналисти обаче разпространили снимка, на която се вижда, че за Тръмп стол има, докато гостът му е прав и подписва като наказан.
Журналист в полска телевизия, споделил снимката във "Фейсбук", вече е уволнен - в пълен синхрон с особеностите на демокрацията в региона. Но важното е, че поляците видяха нагледно как американската администрация може да третира техните лидери. Може би от невнимание, може би от подценяване на ситуацията. Може би...
The President of Poland 🇵🇱 (Andrzej Duda) smiling with his eyes as he signs an accord with #trump.
— C. M. Eliasz-Solomon (@REAL_HiggsBoson) September 18, 2018
Why the intense scowl #trump? pic.twitter.com/IDGCEQHY0s
Как обаче тази администрация вижда нашите лидери?
Със сигурност за посланик Рубин е имало стол в централата на ДПС. Със сигурност в контекста на лошите отношения между Вашингтон и Анкара и сриващата се лира Държавният департамент е казал нещо важно на един от най-опитните критици на Ердоган в региона, който само седмица по-рано беше лексикално определен от своите като „човек извън политиката, който може да си купува каквото си поиска".
Със сигурност са разбираеми догадките и митовете, които вече се раждат около тази среща.
Американската администрация вече действа директно, според „Ню Йорк Таймс" на моменти безцеремонно, в пълен синхрон с начина, по който самият Тръмп вижда света. Водещ при него е американският интерес - на всяка цена, навсякъде, ако трябва с всички или срещу всички.
Въпросът е как този интерес се променя по нашите земи?
Когато една велика сила преосмисля своята роля в определен регион, се образува вакуум, който веднага се запълва от други велики сили.
Факт е, че Европа е уплашена, защото нейният силен и традиционен партньор в лицето на САЩ се държи непредсказуемо и непоследователно. Нужна е консолидация на силите и съюзниците, пречупване на външните влияния и кресливите опияняващи думи на модерните политически течения. Европа е създадена на базата на идеали и идеалите, общите правила са тези, които могат да обединят Съюза в този критичен момент.
Ако използваме старата Чърчилова метафора - ако не стане с моркова, ще стане с тоягата.
Към периферията ще бъдат изтласкани всички, които вървят срещу тази линия, защото именно техните общества на клатещи се в крайности политици, отслабени медии и овладяна съдебна система са най-уязвими от външни влияния.
В този смисъл българската подкрепа за Орбан е нож с две остриета. Тя може само да предизвика неочакван интерес как се харчат еврофондовете в България, върху каква конструкция седи правителството, доколко овладяна е съдебната власт. Какви са външните влияния, които запълват американската пасивност в региона? Как и през кого преминават?
Достатъчно е някой европейски депутат като холандката Сарджентини да инициира създаването на подобно проучване, да напише доклад, той да мине през комисия в Страсбург и да влезе в дневния ред на Европейския парламент.
Докато играе за оцеляване на местната сцена, целият български политически елит ще разбере, че и Брюксел започва своята игра за оцеляване. И вниманието ще бъде насочено към слабите елементи от веригата. Ако те застрашават цялата верига, в краен случай ще бъдат премахвани, един по един, с цената на всичко.