Присъдата

Какво е глобата?

Според здравата човешка и обществена логика това е сумата, която се плаща при нарушаване на обществените правила. Oбикновено глоба се налага за сравнително дребни престъпления или дребно хулиганство.

Подразбира се, че когато плащаш глоба, ти не си извършил деяние, с което си заплашил чуждия живот, достойнство и неприкосновеност.

Ние обаче живеем в пророчески времена. Но не в положителния смисъл, естествено. Пророчески са, защото изпълняваме старозаветните думи на пророк Исая, записани в Библията, които гласят, че "правдата остана надалече, защото истината падна на площада, а закоността не можа да влезе".

По логиката на българския съд и право, за престъплението, което извършиха трима млади мъже над бившата приятелка на единия, като я заляха с боя, наранявайки кожата и зрението й и буквално поставиха живота й в опасност (при това документирайки престъплението си във видео) - заслужава глоба, при това дребна.

На хартия Пловдивският районен съд раздаде присъда, като обвини тримата извършители в "хулиганство, извършено с изключителна дързост и в съучастие", но на практика наказанието е бутафорно: 1500 лева глоба тряба да плати всеки един от тях: първият, който инициирал "отмъщението", вторият, който изпълнил "присъдата", а третият, който снимал.

Чудна картинка.

Магистратите оставиха по живо по здраво да си тръгнат тримата "хулигани", най-вероятно, за да могат да разнасят кривразбраните си разбирания за мъжка чест и справедливост по широкия свят.

Според адвоката на Нона Славова - Росен Димитров, когато е повдигнато обвинение за хулиганство, е имало възможност тримата да получат присъда от до пет години лишаване от свобода.

Но за пореден път българският съд се размина не със законността - защото по книга съдиите са прави, но с чувството за справедливо наказание.

Да, факт е, че законът взима под внимание чистото съдебно минало на младите мъже, както и обстоятелството, че на пострадалата не е нанесена тежка телесна повреда.

И така докато Нона Славова все още възстановява замъгленото си зрение, бори се с алергичните си реакции и лекува психиката си, съдебната система на всеослушание обяви чрез тази присъда, че сега вече ще й се наложи да лекува и честта си. Или да заведе гражданско дело.

#6 bludniq_sin 14.05.2015 в 09:59:17

"Но за пореден път българският съд се размина не със законността - защото по книга съдиите са прави, но с чувството за справедливо наказание." Авторе, автореееее??? Ами нали затове сме правова държава (или поне така пише), защото наказанията се налагат не според това аджеба дали автора, нончето или майка и ще са доволни от присъдата и ще кажат "браво, това е справедливо" - не! Наказанията се налагат според правилата определени от законодателя (ония 240 люде дето и ти си избирал/а) и би следвало да се спазват до последно от съда! Има едно нещо, наречено индивидуализация на наказанието - седни, прочети и вероятно ще разбереш защо присъдата е такава каквато е! Наказателното правораздаване не е измислено и целта му не е да въздаде справедливост според представата на пострадалия - на него винаги наказанието на другия ще му се струва малко! Наказанието е такова каквото е определено от законодателя, който представлява народа - т.е наказанието е такова, каквото народът е решил да бъде, когато всеки от нас (дори ти) извърши т.нар общественоопасно деяние, което е обявено за престъпление. Неслучайно в триинстанционното ни производство едно от основанията за обжалване на присъдата е "явно несправедливо" наказание - т.е под натиск някоя от първите инстанции може да се подведе и да наложи прекалено тежко наказание или прекалено леко такова, като не съобрази смекчаващите обстоятелства (именно онова чисто съдебно минало в този случай, и фактът, че на пострадалата не е нанесена тежка телесна повреда, и др.) или отегчаващите такива (максим стависки кара пил с превишена скорост и уби двама мисля и получи условна)

Новините

Най-четените