Един пояс, един път, едно "Белене"

Ако мислите, че вашата работна седмица започва трудно, просто се поставете на мястото на Теменужка Петкова. Ще почувствате незабавно облекчение. За съжаление, няма да трае дълго.

След последния обрат на ГЕРБ по казуса "АЕЦ Белене" през 2018 г., сега Петкова отвори широко вратите пред стратегическите инвеститори за Втора атомна централа.

На опашката се оказаха обичайните заподозрени: държавните ядрени дружества на Русия и Китай - "Росатом" и CNNC. Нито една голяма западна енергийна компания не се ангажира с осигуряване на основното финансиране и развитие за централата.

Ако не броим южнокорейския кандидат, останалите оферти не дават и особено обнадеждаващи сигнали за наличие на сигурен ресурс, авторитет и стратегия за проект като "Белене", който уж ще трябва да се строи без заемни гаранции, без дългосрочни договори и без уговорки за преференциални цени на тока.

Това може би обяснява смущението на Министерството на енергетиката по въпроси около конкретните детайли за собствеността зад останалите "олимпийски" оферти - по-специално на трите дружества и консорциуми от България, подали заявления за строителство на "Белене".

Резултатът от наддаването за Втора АЕЦ само потвърждава "това, което имаме" като енергетика: непрозрачна политика, системни външни зависимости, неспособност за формулиране на дългосрочни интереси и цели, нелечимо късогледство.

При такава гарнитура от обстоятелства - успех при разубеждаването на публиката в състоятелността на 38-годишен проект, тежко обрасъл с политическа корупция и прокурорски разследвания, при прогнозна цена от 10 милиарда евро.

Трудно е да влезеш в положението на Теменужка Петкова. Едва ли е много симпатично да си министър на енергетиката на държава като България, с енергийна бедност над средното ниво за ЕС, Национална електрическа компания с над 4 млрд. лв. дългове, пълна зависимост на доставките на природен газ и ядрено гориво от Русия, и истерична политическа невралгия на всеки 3 месеца, когато КЕВР "спуска" новите цени на тока, водата и парното.

Към този пейзаж добавете епоса с Гинките около ЧЕЗ, необяснимите (може би и за самата Теменужка Петкова) кадрови промени в БЕХ, и скандалите около енергийната борса, чиито най-големи индустриални клиенти се оплакват от незаконна спекула и загадъчно бездействие от страна на регулаторите.

А сега извадете пред скоби "Белене".

Евентуалното предсказуемо свеждане на избора до Русия и Китай би трябвало да включва червените лампи на тревога във всеки политически кабинет.

И не само заради скорошната авария в Северодвинск, която отново доказа, че ръководните другари в Москва не са научили нищо ново след Чернобил.

България има десетилетен трагичен опит при воденето на двустранни преговори с Русия по енергийни мегапроекти, на които нито един партиен лидер не смее да сложи точка и да прекрати изтичането на грешни бюджетни средства в североизточна посока.

Колкото до идеята за "китайско Белене", тя напълно отговаря на амбициите на Пекин за експанзия към енергетиката на Европа. Но изобщо не е толкова сигурно, че влиза в синхрон с интереса на България като член на ЕС и НАТО на прага на все по-сериозна глобална ескалация.

"Един пояс, един път" е втората причина за опасения: програмата за стотици милиарди долари се случва на цената на огромни заеми по условията на китайските банки, осигуряване на договори за китайски, вместо местни изпълнители, използване на китайски технологии, a на места - включване на клаузи, които позволяват на Китай да поеме контрол върху новите обекти при неплатежоспособност на страната-бенефициент.

Следващият епизод по сериала "Втора атомна" ще излезе по екраните ви в средата на ноември - малко след местните избори и тъкмо навреме за дебатите по Бюджет 2020.

Както "Росатом", така и CNNC вече подсказаха, че искат предоговаряне на предварителните условия по проекта - т.е. ще участват, ако и държавата влезе в проекта с гаранции за своя сметка.

Нито Теменужка Петкова е в позиция да извива нечии ръце, нито правителството - да диктува правилата на играта пред държави-гиганти със силно централизирана, затворена, недемократична система. Напротив, кабинетът "Борисов" отдавна е доказал, че всяко обещание за финансов неутралитет е предпоследно, стане ли дума за "Белене".

Спойлер? "АЗ-5" не помага.

#1 opetkov 22.08.2019 в 09:28:12

Не напразно казват: "Каквото сам си направиш, никой не може да ти го направи". От какъв зор ББ започва тази авантюра. Явно има някакви скрити зависимости от много силни задкулисни играчи-кукловоди. Кое е лошото? Първо: алтернативата на ББ е още по-настървена да прави този банкрутирал проект. Второ: Българинът е толкова манипулиран и заблуден, че мнозинството са за този строеж. И никакви разумни доводи не могат да го разубедят. За него съветският атом е най-добрият атом на света.

#3 Conspirator 22.08.2019 в 19:33:52

Няма афтори вече в Кафето.Почти. Само ''туйтки'' и преводи от водещи ''демократични''медии. Да бяха прочели,че румънците ще правят още два атомни блока на ''Железни врата''.И да са прочели,няма проблем.щото са с ''правилни''пари-френски. Да бяха прочели какво се случва в Сърбия.Над един милиард евро,само за безплатни инвитро процедури,без ограничение за броя им.Или за политиката им за насърчаване на раждаемостта. Открили магистралата до Черна гора,ама с ''неправилни''пари-китайски. Направо не ми се говори и няма абсолютно никакъв смисъл.Когато преди години се ''хабях''да обяснявам,че ако прецакаме ''Южен поток'',руската тръба,така или иначе ще се появи някъде на север от Стамбул град и ще си плащаме като попове на турците,освен на руснаците и че до последно ще ни треперят мартинките,дали изобщо ще мине някакво трасе през България. Сега,същите се пънат да прецакат Белене. Дали,ако успеят,румънците ще се смилят и ще ни продават ток от новите си два ядрени реактора. А дано,ама надали. За будали и Кирякстефчовци бой за ''добър ден''и ''довиждане''.

#8 explorer 23.08.2019 в 12:45:01

деде, не знам дали си чел Ленин, но сега като ти чета постовете се сещам за неговите идеи от преди век...дерзай

#11 explorer 23.08.2019 в 13:39:50

деде, поне от часовете по история, би трябвало да помниш крилатата фраза на Ленин, електификация + съветска власт = комунизъм. Не очаквам да знаеш по какъв повод е произнесена, но е много сходен с разсъжденията ти за "ефтината" атомна енергия. Иначе баща ми беше преподавател по научен комунизъм и още като юноша изчетох всички книги в къщи (без томовете на др. Т. Живков), в т.ч. Енгелс, Маркс и Ленин. Затова ми е смешно когато някой започне да разправя врели-некипели и да се захласва по неща, от които и хабер си няма.

#15 explorer 23.08.2019 в 17:44:47

деде, за жалост и от енергетика разбираш колкото от глобализъм. халал да ти е валутката изкарана с " къпане в пот и нафта", ако се сещаш за какво иде реч. Атомните реактори въввят по пътя на дизеловите двигатели, за добро или не и това само хората, които се кланят на идоли не го стоплят.

Новините

Най-четените