Вой

Един от най-богатите хора в света - 81-годишният Уорън Бъфет, призова Конгреса на САЩ да вдигне данъците на най-богатите хора в страната.

Самият той платил 6 938 744 долара.

"Звучат като много пари, но всъщност съм платил за данъци само 17.4% от облагаемия си доход, което е по-нисък процент от този на останалите хора в офиса ми. Техните данъчни ставки бяха средно 36%."

(Горе-долу така стоят нещата и с плоския данък у нас - изземва повече от хората с по-ниски доходи и по-малко от тези с по-високите...)

Същия съвет - за вдигане на данъците, дадоха преди време и бившият шеф на Федералния резерв Алън Грийнспан, и настоящият - Бен Бернанке.

Каквито и да били мотивите му, вероятно най-прагматичният е, че като супер богат човек Бъфет не иска хаос, напрежение, каквото би се получило, когато американското правителство започне да реже социалните програми.

Защото не успя да се пребори с републиканците и да вдигне данъците на по-заможните американци или да отреже бонусите, дадени по времето, когато републиканци владееха Белия дом.

С повече пари от данъци може да се финансират нови програми, да се отворят работни места, икономиката да мръдне напред, а следователно и акциите и изобщо да се чува шума на пари, не на разбити витрини...

У нас за n-ти път бизнесът иска едно и също - държавните служители да започнат да си плащат осигуровките.

Спор, закопан още при миналогодишните пролетни преговори на правителство, бизнес и синдикати за мерките срещу кризата. Повечето от които си останаха на масата на преговорите.

Нито един представител на бизнеса, разбира се, не казва какви корпоративни данъци е платил. Най-вероятно никакви. Щом "Лукойл" декларира загуба, какво остава за останалите...

Иначе България е страната с най-ниските данъци. И работещи, които работодателите им осигуряват на възможно най-ниските ставки.

Така, след години, тия работещи няма да са от особена тежест за държавата.

Защото ще получават едни супер ниски пенсии.

Не могат да разчитат и на доброволните пенсионни фондове - доходността в някои от тях клони към нула, в други е по-ниска от инфлацията.

Не могат да разчитат и на Сребърния фонд - държавата прави всичко възможно да не го пълни. Направо си е Тенекиен.

Затова и държавата може да си прави колкото си иска оглушки за затвора за неплатени осигуровки - идея, която изскача отвреме навреме като топка за пинг-понг, и за събираемостта на неплатените осигуровки, за които шефът на НАП не отваря дума.

На държавата съвършено не й пука на какви заплати осигурява частният сектор служителите си. Добре, че се въведоха някакви прагове от кумова срама, което не пречи и масово да не се спазват.

Иначе да - държавните служители трябва да си плащат осигуровките. Защото един ден ще са доста по-щастливи пенсионери от останалите.

А междувременно НОИ още си седи без шеф - откакто махнаха Христина Митрева и парламентарната група на ГЕРБ бламира предложението на вицепремиера Симеон Дянков за шеф.

Ако Цветанов и Дянков продължават да си мерят бицепсите, какъв ли ще е изборът през септември.

#1 Блуждаещ читател 16.08.2011 в 09:12:13

Не сме народ, не сме народ, а мърша, хора, дето нищо не щат да вършат. Всичко тежко, всичко мъчно е за нас! "Аз не зная! Аз не мога!" - общ е глас. И не знаем, не можеме, не щеме да работим за себе си със време. Само знаем и можеме, и щеме един други злобно да се ядеме... Помежду си лихи, буйни, топорни, пред други сме тихи, мирни, покорни... Все нас тъпчат кой отдето завърне, щот сме туткун, щото не сме кадърни... Всякой вика "Яман ни е нам хала!" - а всякому мерамът е развала... Не сме народ! Не сме народ, а мърша, пак ще кажа и с това ще да свърша. 1875

#13 Josephin 17.08.2011 в 12:49:49

ааа, абсолютно съм съгласна с коментар 3, горе-долу на тази фраза спрях и да чета статията минах по късия диагонал тъкмо взехме да му свикваме на тоя капитализъм ... и той взе че се разпадна, баси! та... като ще намаляват заплатите на администрацията, барем да въведат данък върху рушвета, че това май им е основния доход на държавните мишоци!

#15 Оня Дето Го Трият 17.08.2011 в 15:13:51

Rowan Да разбирам ли, че си държавен служител? Щото и на мен плоския данък повече от добре ми се отрази, пък съм уж в частна фирма. Осигурен по най-глупавия начин върху цялата си заплата. И ми е все едно кой каква заплата получава, но ми се струва нередно държавата (т.е. аз от моите данъци) да плаща осигуровките на държавните служители....няма как това да не ми боде в очите!

#17 Оня Дето Го Трият 17.08.2011 в 16:22:56

Rowan При такава армия (АРМИЯ!) държавни служители няма как да се осигури високо заплащане на всички, просто няма как, няма кой да го изработи това! Сам знаеш колко държавни служби и службички има и те ви подяждат заплатите при даден държавен бюджет, т.е. сами себе си подяждате със страха от съкращения, не някой друг! А държавата (т.е. шефовете от едно ниво нагоре) имат интерес армията ДС да е огромна, защото, както знаем, хората на държавна хранилка избират правителствтото - държавни служители, пенсионери, цигани и безработни. Противопоставяне на държавен служител срещу частен служител е действие в стил "разделяй и владей"...

#21 Оня Дето Го Трият 17.08.2011 в 16:39:58

Ми да де, ама така какво излиза: Ония горе доволни, че има приходи по веригата, другите долу доволни, че няма съкращения.... и частния бизнес опъва уши да изработи заплатите за всички. Ако не ми висят на врата няколко пенсионери, цигани и държавни служители, чиито осигурови да изработвам, сигурно шефчето щеше тройна заплата да ми дава..... ама карай, социализна е неизкореним

#24 Оня Дето Го Трият 17.08.2011 в 17:10:54

Шефа може и четворен да ми го подаде, но идеята е друга Шефа ми не е Ковачки и на изборите не му дреме за кого ще гласувам, докато не е нужно да пращаме дедектив да установи, че 90% от администрацията ще подкрепят властта.....за да няма съкращения и да си седи всичко по старо му: Аз да изработвам на шефа трите коли плюс помощите за циганите, пенсиите за пенсионерите и осигурвките за кой? - за ония дет избраха правителството от страх да не ги съкратят А мен ме осигуряват на пълна заплата, с известен срам го казвам....

#25 Оня Дето Го Трият 17.08.2011 в 17:14:05

Политиката на ниски доходи няма как да стане без участието на самите нискоодоходени, тоест: - в частния бизнес хората ако не се съгласяват да работят на черно - държавните служители ако не са готови да изберат и муле за премиер, само и само да няма сътрсения...

Новините

Най-четените