Вой

Един от най-богатите хора в света - 81-годишният Уорън Бъфет, призова Конгреса на САЩ да вдигне данъците на най-богатите хора в страната.

Самият той платил 6 938 744 долара.

"Звучат като много пари, но всъщност съм платил за данъци само 17.4% от облагаемия си доход, което е по-нисък процент от този на останалите хора в офиса ми. Техните данъчни ставки бяха средно 36%."

(Горе-долу така стоят нещата и с плоския данък у нас - изземва повече от хората с по-ниски доходи и по-малко от тези с по-високите...)

Същия съвет - за вдигане на данъците, дадоха преди време и бившият шеф на Федералния резерв Алън Грийнспан, и настоящият - Бен Бернанке.

Каквито и да били мотивите му, вероятно най-прагматичният е, че като супер богат човек Бъфет не иска хаос, напрежение, каквото би се получило, когато американското правителство започне да реже социалните програми.

Защото не успя да се пребори с републиканците и да вдигне данъците на по-заможните американци или да отреже бонусите, дадени по времето, когато републиканци владееха Белия дом.

С повече пари от данъци може да се финансират нови програми, да се отворят работни места, икономиката да мръдне напред, а следователно и акциите и изобщо да се чува шума на пари, не на разбити витрини...

У нас за n-ти път бизнесът иска едно и също - държавните служители да започнат да си плащат осигуровките.

Спор, закопан още при миналогодишните пролетни преговори на правителство, бизнес и синдикати за мерките срещу кризата. Повечето от които си останаха на масата на преговорите.

Нито един представител на бизнеса, разбира се, не казва какви корпоративни данъци е платил. Най-вероятно никакви. Щом "Лукойл" декларира загуба, какво остава за останалите...

Иначе България е страната с най-ниските данъци. И работещи, които работодателите им осигуряват на възможно най-ниските ставки.

Така, след години, тия работещи няма да са от особена тежест за държавата.

Защото ще получават едни супер ниски пенсии.

Не могат да разчитат и на доброволните пенсионни фондове - доходността в някои от тях клони към нула, в други е по-ниска от инфлацията.

Не могат да разчитат и на Сребърния фонд - държавата прави всичко възможно да не го пълни. Направо си е Тенекиен.

Затова и държавата може да си прави колкото си иска оглушки за затвора за неплатени осигуровки - идея, която изскача отвреме навреме като топка за пинг-понг, и за събираемостта на неплатените осигуровки, за които шефът на НАП не отваря дума.

На държавата съвършено не й пука на какви заплати осигурява частният сектор служителите си. Добре, че се въведоха някакви прагове от кумова срама, което не пречи и масово да не се спазват.

Иначе да - държавните служители трябва да си плащат осигуровките. Защото един ден ще са доста по-щастливи пенсионери от останалите.

А междувременно НОИ още си седи без шеф - откакто махнаха Христина Митрева и парламентарната група на ГЕРБ бламира предложението на вицепремиера Симеон Дянков за шеф.

Ако Цветанов и Дянков продължават да си мерят бицепсите, какъв ли ще е изборът през септември.

#1 Блуждаещ читател 16.08.2011 в 09:12:13

Не сме народ, не сме народ, а мърша, хора, дето нищо не щат да вършат. Всичко тежко, всичко мъчно е за нас! "Аз не зная! Аз не мога!" - общ е глас. И не знаем, не можеме, не щеме да работим за себе си със време. Само знаем и можеме, и щеме един други злобно да се ядеме... Помежду си лихи, буйни, топорни, пред други сме тихи, мирни, покорни... Все нас тъпчат кой отдето завърне, щот сме туткун, щото не сме кадърни... Всякой вика "Яман ни е нам хала!" - а всякому мерамът е развала... Не сме народ! Не сме народ, а мърша, пак ще кажа и с това ще да свърша. 1875

#2 Morbo 16.08.2011 в 12:17:17

Само за сведение на автора - когато през 1999 г. е приет Законът за държавния служител, заплатите на всички държавни служители са намалени - за да не плащат осигуровки. И някак няма да е много справедливо държавните служители да плащат осигуровки два пъти (на практика), при положение, че за тях има редица ограничения, сред които забрана за провеждане на активни стачни действия, невъзможност да договарят заплатата си и т.н. Иначе е много популярно да се сочат с пръст.

#3 strawsPulledAtRandom 16.08.2011 в 14:46:20

"...Горе-долу така стоят нещата и с плоския данък у нас - изземва повече от хората с по-ниски доходи и по-малко от тези с по-високите...)..." --------- Това е абсолютна и манипулативна простотия. В процентно изражение взема същото, а в абсолютна - дори напротив - повече от по-богатите. Аман от комунизъм!

#4 strawsPulledAtRandom 16.08.2011 в 14:52:06

И, моля ви, не ми говорете да не приемам думите буквално, а трескаво да търся как плоският данък ощетява бедните - може би духовно ги ощетява? Не - напротив - прогресивното облагане ощетява нормално платените. Защото "богат" не може да бъде наречен човек, който просто получава мааалко по-нормална заплата от метач с основно образование. Истински богатите хора дават чрез корпоративния данък, а той колко е висок, а? Говорите едно, а правите обратното. Махнете плоския данък и отново всички ще започнат да крият доходи.

#5 Чинчифон 16.08.2011 в 15:10:49

Каквито и усилия да се полагат за спасяването на напълно изразходваният капитализъм,неговата агония е неизбежна.В САЩ,в Европа и в целият свят.Защото на този свят няма нищо вечно,нали?

#7 Morbo 17.08.2011 в 08:03:14

@Nikola Aslanov Коя част от отбяснението, че те реално вече си плащат осигуровките, ти остана неясна? и как можеш да сравняваш хора, които имат ниски заплати (защото заплатите на държавните служители са несъразмерно ниски в сравнение с работата, която голямата част от тях вършат), с хора, които имат добри заплати, но не се осигуряват на тях? А последните са сериозният проблем на пенсионната ни система.

#8 strawsPulledAtRandom 17.08.2011 в 10:04:03

Никола, сметките ти бяха до половината , но мисля, че разбирам какво имаш предвид - че след като човек си плати най-необходимите разходи, остава с по-малко за да живее. Обаче това няма нищо общо с облагането - то си е плоско именно, защото взема от всички пропорционално на дохода им, а не да те товари все повече пропорционално на усилиятата ти (като ластик, който колкото повече опъваш, толкова по-силно те дърпа назад). А колко им остава зависи не от това колко са им взели, а от това, колко им е заплатата. Което е естествено - не може всички да вземат еднакви заплати... Обратното е уравниловка, която сме видели накъде води. И пак ще питам - кои са богатите - хората с малко по-нормални (дори не високи) заплати или големите клечки, които плащат нисък корпоративен данък (не зная дали е най-ниския в Европа, но е един от най-ниските)? Дали това не трябва а бъде критерия за разделяне на бедни и богати, а не това дали можеш да си позволиш море веднъж годишно?

#9 strawsPulledAtRandom 17.08.2011 в 10:14:46

Просто тази политика да те гърбят все повече с нарастване на заплатат ти, може и да е приложима в страни, където средната класа е стабилно мнозинство, така че моля да не ми давате пример със Швеция да речем. А при нас, където има плахи опити някой да се наече средна класа, такова облагане може да цели едно и само едно - тя да се унищожи и хората да бъдат или наистина бедни, или наистина богати. Или пък просто да ги накара да не си плащат данъците. За мен това е вече изпробвана система, която при нас не работи и така трябва да бъде - ние ве още сме развиваща се икономика - а ако продължаваме да потискаме хората да се развиват, винаги ще си останем такава.

#10 Rowan 17.08.2011 в 11:30:09

Калпав ни е мат'рала. Огладнее ли човек, гледа да бръкне в канчето на ближния си, а не да види стопанина, що му дава малко храна. Преди 5-6 години, един държавен служител на средно ръководно ниво с 8 - 10 години стаж, се разписваше срещу 800 кинта, а една прясно завършила пикла тъпа касиерка в М-тел започваше с 1200. Тогава всички се смееха на държавните служители, че бачкат за смешни пари. Когато вдигаха бюджетните заплати с по 10% на година, никой не протестираше. Днес нещата са обърнати, не защото са вдигнали държавните заплати кой знае колко, а защото бизнесмените свалиха тези в частния сектор. Сега същте тези бизнесмени, за да отклонят вниманието на работниците си, от собствената им некадърност и алчност, ги насочват, да гледат в канчето на ближния си - държавния служител. И стадото тръгва, разбира се, щото е стадо. И не се усеща, че тръгва срещу себе си. Та нали бюджетните заплати са естествената конкуренция за частните предприемачи на пазара на работна ръка? Ако са високи, кадърните отиват да работят за държавата и частника трябва да предложи повече, за да ги привлече. Слагайки осигуровките на фиша, реално понижава чистите пари за служителя, а по горната логика, това не е в интерес на заетите в частния сектор.

#11 Rowan 17.08.2011 в 11:36:49

BTW най-голямото увеличение на заплатата ми за последните години, беше въвеждането на плоския данък, но това болшинството заети в частния сектор не го усетиха, щото се осигуряват и плащат данъците по минималните ставки, а не върху реалните си доходи.

#12 sake 17.08.2011 в 12:07:39

Хахаха,касиерка в М-Тел с 1200лв. заплата и сигурно и са застраховани краката.

#13 Josephin 17.08.2011 в 12:49:49

ааа, абсолютно съм съгласна с коментар 3, горе-долу на тази фраза спрях и да чета статията минах по късия диагонал тъкмо взехме да му свикваме на тоя капитализъм ... и той взе че се разпадна, баси! та... като ще намаляват заплатите на администрацията, барем да въведат данък върху рушвета, че това май им е основния доход на държавните мишоци!

#14 lele male 17.08.2011 в 14:01:53

БоРД дал - БоРД взел!

#15 Оня Дето Го Трият 17.08.2011 в 15:13:51

Rowan Да разбирам ли, че си държавен служител? Щото и на мен плоския данък повече от добре ми се отрази, пък съм уж в частна фирма. Осигурен по най-глупавия начин върху цялата си заплата. И ми е все едно кой каква заплата получава, но ми се струва нередно държавата (т.е. аз от моите данъци) да плаща осигуровките на държавните служители....няма как това да не ми боде в очите!

#16 Rowan 17.08.2011 в 16:11:30

Оня, аз пък съм от ония балъци държавни служители, дето наивно са приели работата си като да служат на държавата, а не тя на тях. Осигуровките ми ти пак ще ги плащаш, но аз ще вземам по-малко, те при всички случаи идватт от теб, данъците, митата и акцизите. Съответно ще си сменя работата, а на моето място ще дойде друг, за по-малко пари, вероятно и по-тъп, а и няма гаранция, че ще има моите убеждения. Запомни нещо от мен, нископлатените държавни служители, са по-лесно подкупни. Когато има голяма разлика в заплащането на заетите в частния бизнес и държавните служители, последните по лесно се корумпират, за да си изравнят стандарта с другите на равнопоставена позиция. Проценти разлика винаги ще има в полза на частния сектор, но при нас се компенсират с някои привилегии (доколкото са ни оставили въобще). Разликата в пъти обаче вече става неприемлива, а изравняването на ДС на средно ръководно ниво с касиерка в частния сектор, си е направо обидно. Това беше за малките подкупи. Другото, за големите пари, когато боравиш с много държавни пари, и комисионната приедлагана за спечелване на един договор за нещо си, или да разпишеш нечий лиценз, надвиши 3-4 годишни заплати, хората се пречупват. С 10 такива комисионни събираш повече пари от потенциално възможните за получаване до пенсия плюс пенсиите до 70 и кусур години, ако си жив и здрав и не те съкратят разбира се. Ти би ли устоял на изкушението?

Новините

Най-четените