Няколко аргумента срещу 15-ти септември

Когато бяхме деца, дългата лятна ваканция си беше съвсем в реда на нещата. През половината лято на море с родителите, които са взели 2-3 седмици отпуска, а през другата половина - при баба и дядо.

Сега обаче бабите и дядовците със свободно време са дефицит, а родителите, които могат да си вземат толкова дълга отпуска, още по-малко. Лятото за голяма част от децата се свежда до апартамента, компютъра, смартфона, спорадични излизания с приятели, седмица на море или на планина с родителите и различни активности обединени от общото наименование "летен лагер".

Така на 15 септември, въпреки ясното осъзнаване, че училището идва с всичките си досадни и на моменти безсмислени страни, децата отиват с усещането за освобождение, защото най-сетне нещо ще започне да се случва. Родителите си отдъхват, защото се задават няколко месеца, в които могат да подредят програмата си.

Всъщност идеята за намаляване на лятната ваканция спрямо есенна, зимна и пролетна, или както там ще изглежда крайният проект на МОН, не е толкова лоша.

Ето и няколко причини:

Дългият период без училище нарушава сериозно ритъма на учене и разрушава изградените навици. След 15 септември се губи един значителен период от време от няколко седмици за адаптация отново към учебния процес.

Като добавим към тях и последните няколко седмици на учебната година, в които учениците отново не учат, обзети от еуфория за предстоящата ваканция, имаме един период от около месец и половина учебно време, който е на практика неефективен.

Ако лятната ваканция се намали за сметка на пролетната, зимната и една кратка есенна и друга февруарска, този ефект ще бъде намален значително.

Преразпределението на ваканциите ще създаде много по-балансирана учебна година, която няма да оставя децата толкова уморени и жадни за почивка в края на учебната година. Това е особено важно за малките ученици, които, веднъж влезли в образователната система, стават жертви на всичките й дефекти и битови проблеми, като ненужно ранното ставане, тежките раници, лошата храна и т.н.

При едни регулярни ваканции - на всеки 8 учебни седмици по една почивна, както например е във Франция, умората няма да се е натрупала толкова тежко и учениците ще могат да са по-съсредоточени в изпитите си.

Иначе казано, идеята за по-кратка лятна ваканция търси да даде баланс в учебната година между усилия и почивка. Баланс между работата на родителите и това кой да се грижи за по-малките деца. Баланс и в самото преподаване.

И не е лошо тази идея поне да се обсъди, преди да бъде заклеймена и отхвърлена, както повечето предложения за промени в образованието.

#1 ashkadarma 30.07.2017 в 22:01:21

Авторе, приятелю, ти едно време като си почивал по 3 месеца ти беше кеф , нали. Сега, видиш ли, децата не можели да се забавляват, нямало какво да правят и тъпеели и аре дайте да намаляме. Чак тръгвали на даскало с облекчение, хахахаха. Скоро по-тъпа статия не бяхте качвали.

#2 Виктория Пенелопова 07 30.07.2017 в 22:27:20

Началото на учебната година е МЕГА проблемът на образованието. А не: агресията в училище, потресаващата неграмотност на завършващите, липсата на млади учители, унизителното заплащане на учителите, огромните групи с димящи цигари пред входовете на училищата, гадната училищна храна, заспиващите по чиновете първолаци. За първолаците - кой идиот е измислил, че дете на 7 години може да издържи работен ден от 8.00 до 17.00?!?!? Автора, помисли си пак, преди да защракаш по клавишите, че ставаш смешен!

#4 sevtopol 31.07.2017 в 13:08:03

Ние, българите, сме интересни хора. Уж има сума ти неща, които плачат за реформа и промяна, но когато някой реши да промени нещо, веднага се надига една голяма група хора, които започват: ама това ли е най-големият проблем сега? "Хората в нормалните държави имат магистрали, а ние тук спорим от коя страна на общинската граница са дупките по третокласните ни пътища и коя община не си е свършила работата да ги запълни." – казвахме преди години. После, когато някой започна приоритетно да строи българските магистрали, ние запяхме песента "асфалт не се яде." "Три месеца лятна отпуска не им ли е много на даскалите?" – казваха много от нас. Но сега, когато тази отпуска /ваканция/ се намалява – пак лошо. Затова младите напускат България. Тук оправия и угодия няма.

#14 Виктория Пенелопова 07 31.07.2017 в 21:02:24

SamVaims, дори Сталин би ти завидил на мисловната недостатъчност - "няма деца, няма проблем". Ама деца има, въпреки хейтъри като теб, и това са си нашите деца. И ние знаем кое е добро за тях, защото то е било добро и за родителите им, и за родителите на родителите им. Повтарячм отново - не пипайте доброто, има достатъчно за пипане. Не се доверявайте на чиновника, той изпълнява "политики", а ние изпълняваме "отглеждане на деца с любов".

#21 Виктория Пенелопова 07 01.08.2017 в 17:33:04

Свинчо, опитите ти за психоанализа са симппатични, но твърде аматьорски. Какво ще кажеш за обратната теза - точно защото "комплексарите" по твое мнение са възпитани "оптимално", точно затова искат същото и за децата си. В научните търсения съществува понятието "нулева хипотеза". В хода на проучването тя или се потвърждава или се отхвърля. В случая, колкото и да ти е чудно, тя се потвърждава. Всички сме се чувствали добре, когато учебната година започва на 15 септември. Не виждам никакъв реален аргумент, това да бъде променено. Дори и в името на световния прогрес!

Новините

Най-четените