Тази практика не е нова, само дето при ГЕРБ откриха и бушоните с нежни имена.
Става въпрос за обръчите от фирми, управлявани от хора, чиято единствена функция е да се подписват - като бенефициенти на суми по обществени поръчки.
Нито е сложна, нито е умна схемата. Единственото изискване е тия да са "наши хора". За да знаят какви пари да върнат на покровителите.
Няма нужда от експертиза, всички сме наясно, че една страница във Facebook или Twitter струва нула лева. Да й сложим все пак една условна цена от 5 лева - или 10. Добре, нека бъдат сто лева, да има за кафе, сандвич, цигари, биричка, обяд с първо, второ и десерт...
Ако някой ви плати 50 000 лева за работа, която не струва и стотина лева, остават ви точно 49 500 лева за... каквото си искате друго. 25-годишната Кристина Спасова и 24-годишната Лора Димитрова, основателки на фирма "Кей ЕМ Ком" и бивши пиарки в МЗХ, получили петдесет хилядарки, сигурно добре са се справили с наместването им. При това те дори не са се явявали на открита процедура, а са получили покани заедно с други две новосформирани фирми.
Или двете са свършили добра услуга на Мирослав Найденов, или той на тях, осигурявайки им обществена поръчка от пребогатата Програма за развитие на селските райони. Среден път няма. Има среден пръст, но това е друга работа.
Не е ясно колко добри, грижовни и трудолюбиви селяни у нас е отгледала програмата. Но е нахранила един куп народ във властта и медиите.
Странното е, че въпросната обществена поръчка, спечелена от въпросната "Кей Ем Ком", е била дадена на прокуратурата през август м.г. Само дето не е ясно какво е станало оттам нататък.
Тогава дори Българската асоциация на PR агенциите (БАПРА) я коментира в свое специално изявление, изпратено до институциите у нас, сред които и Представителството на Европейската комисия.
"Тази година Българската асоциация на PR агенциите (БАПРА) започна конструктивен диалог с правителството с препоръки за въвеждане на ефективни правила за избор на доставчици по комуникационните кампании по проекти, финансирани от европейските фондове, изпълнявани по ЗОП. В последно време ставаме свидетели на спорни практики, които подлагат под съмнение както прозрачността при изпълнението на обществени поръчки, така и професионализма и етичността на целия PR бранш..." Това е част от становището на БАПРА.
Прокуратурата замълчава, така както самата нашата прокуратура умее да мълчи, независимо кой й е начело - Филчев или Велчев. И така до днес. Така мълчи и ДАНС какво е открил преди повече от година в ДФ "Земеделие".
Всъщност Найденов не за първи път се изпречва на пътя на ОЛАФ. Европейската служба за борба с измамите не чува за първи път името на министъра, набъркано в съмнителни схеми. Вече го знае от сигналите на бившия шеф на ДФ "Земеделие" Калина Илиева - по линия на проекти по същата тази Програма за развитие на селските райони, както и за обществени поръчки, свързани с доставки на храни за социално слаби...
Такива ми работи за Найденов. А за да го изпере пиарът до изборите, ще трябва да е без повече накисване.