Защо няма да можете да си купите iPhone кеш?

Намаляването на плащанията в брой е стара мечта на ГЕРБ. Аргументацията е ясна - повече приходи в хазната и ограничаване на сивата икономика. Щедрите обещания за повишаване на заплатите в публичния сектор струват пари, така че бюджетът определено има нужда от още приходи.

В опит да си ги осигурят, управляващите прокараха на първо четене ограничение на покупките в брой над 1000 лв., което би затруднило купуването на елементарни стоки, използвани от всеки човек.

Макар че до сумата от 1000 лв. ще се стигне поетапно в рамките на година и половина, тя е 10 пъти по-ниска от сегашното ограничение (10 хил. лв.). А това е твърде драстична разлика.

Всяка стока над 1000 лв., като компютър/лаптоп, по-качествен смартфон (например актуален модел iPhone), пералня/хладилник и др., би попаднала под удара на новото ограничение, дори и да надвишава сумата с няколко лева.

Ако решите да плащате кеш, пренебрегвайки забраната, наказанията са сурови - може да си платите покупката втори път, но под формата на глоба.

Сивата икономика е действително голям проблем на българското общество и варира от по-дребни до по-едри злоупотреби. Такситата често "нямат дребни", да не говорим за ПОС-терминали, в някои браншове масово се работи без трудови договори и т.н.

Но вместо да налага тежки ограничения, държавата по-добре да създава стимули за борбата със сивия сектор, като данъчни облекчения за потребители/търговци, които използват електронни плащания. Един чудесен пример за подобен стимул е лотарията с касовите бележки на НАП.

Едва ли има българин, който да не иска учителите да вземат по-високи заплати, да имат по-добра материална база, което да ги стимулира да преподават по-качествено и модерно. Или пък да е срещу държавната помощ за процедурите ин витро.

За да се постигне всичко това, бюджетът със сигурност се нуждае от свежи пари, но 1000 лв. са твърде тежко ограничение за разплащанията в брой. Особено когато средният праг за ЕС е между 2500 и 3000 евро.

Предвид равнището на цените у нас, 5000-6000 лв. изглежда напълно разумна граница за кешовите разплащания. Така няма да се затрудняват покупките на елементарни стоки като смартфони, но ще се гарантира увеличението на приходите в бюджета.

Добрата новина е, че предстои гласуване на закона на второ четене. Партиите се зарекоха да внесат сериозни промени между двете четения, така че планираната тежка рестрикция може и да се промени.

Политиците имат навика да предлагат големи ограничения, облечени в законова форма, тествайки търпението и нервите на гражданите. При сблъсъка с обществените вълнения и недоволство, обаче бързо се отказват от тях.

Новините

Най-четените