"От метанол в Русия са умрели много. Изобщо да ме прости Господ, какъв е тоя спирт? Откъде се взе? Нали има и етилов. Добре де, нека да е хидролизен, нека да е технически - всичко ще изтърпим. Защо? Мълчат момчетата. Онези, които са пили - мълчат. А които тепърва ще пият- също мълчат. В памет на онези, които вече пиха. А тези, които сега пият - и те мълчат. Устата им е пълна"
(Юрий Бригадир)
Тези думи на новосибирския писател Юрий Бригадир помагат да разберем трагедията, която се случи тези дни в руския град Иркутск. Загинаха 62 души, 36 са в болница, 5 от които в тежко състояние.
Истинско оръжие за масово поразяване. Само че не сме на война. Причината е в шишенцата "Бояришник" - което значи глог. Официално - лосион за вана, а неофициално - идеален заместител на водката, защото съдържа концентриран етилов алкохол.
Бояришник се продава на повече от 100 места в Иркутск. Много от натровилите се „злоупотребяват“ редовно с него. Лосионът за вана е истински хит. Той е широко рекламиран, има и специални автомати, от които може да си го купи дори дете.
Смесваш го с нещо и аперитивът е готов. Наздраве, приятели! Този път в коктейла вместо етилов, спиртът е бил метилов. Намерили са и антифриз, в който има етиленгликол. Направо коктейл "Молотов".
Пострадалите не са само алкохолици и отрепки. Те са на възраст между 35 и 50 години, много от тях работещи хора. Има и жени - медицинска сестра и възпитателка в детска градина.
Но защо хората пият препарат за вана вместо алкохол, как така има метилов алкохол в смъртоносната партида Бояришник?
20% от пазара на високоалкохолни напитки в Русия се държи от продукти тип Бояришник. Те може да са най-различни течности, съдържащи спирт: смеси, лосиони, одеколони и измиващи препарати.
500 мл. евтина водка в магазина в Русия струва 190 рубли или почти 6 лева, докато идентично количество Бояришник се купува за 120 рубли - 4 лева. Освен това лосионът е по-концентриран от водката, така че и като количество хората са на далавера.
Но все пак въпреки че и с лосион за вана може да се натровиш, от етилов алкохол не се умира. Поне не веднага, не в рамките на 24 часа.
По мирис и вкус етиловия алкохол не се отличава от метиловия. Метиловият алкохол обаче е чиста отрова, за фатален изход е достатъчно да се изпие от 80 до 150 мл. Топла вана с метанол – също не е за препоръчване.
Кой е виновен за натровените в Иркутск?
Хората, които се наливат с гадости, изпаднали чак дотам да пият какви ли не заместители на алкохол? Държавата, която е оставила безнаказано една фирма да прави фалшива реклама и печалба? Производителят, който продава алкохол като лосион, за да не плаща акциз?
На местно ниво са правени редица опити да се въведе по-строга регулация за продуктите, съдържащи етилов алкохол. Явно хората няма да спрат да пият, просто държавата трябва да ограничи достъпа.
Едва днес, вече след трагедията президентът Владимир Путин нареди промяна в законодателството.
Според руските медии подобни случаи са класика в жанра. Властите си затварят очите, просто защото някой знае на кого да си плати.
Официалните статистики сочат, че в Русия годишно потреблението на течности тип "Бояришник" достига от 170 до 250 милона литри, на стойност 3,5 милиарда рубли. Миналата година от алкохолно натравяне са загинали 14 хиляди души.
Ясно е, че в страни като Русия и Полша алкохолизмът е бич, който нито Сталин, нито Путин могат да изкоренят.
Но може ли държава, в която има дори Бояришник-менте, а работещите, образовани хора са толкова бедни, че не могат да си позволят литър водка, да бъде световна сила, определяща международния дневен ред? Моля ви, превключете телевизора.