Как лотарията се оказа по-важна от Търговския регистър

Мълчанието е злато. Понякога - буквално. Особено когато става дума за "пазара" на тишината в българската политика.

В разгара на най-голямата криза в историята на Търговския регистър се чуха какви ли не гласове - от парламентарната опозиция и извънпарламентарните партии, през частни IT-специалисти, до летописците на форумния хумор, които "качиха" фирмените дела в торент-тракерите.

Няколко ключови играчи обаче блестяха с отсъствието си от терена. КРИБ, чиито членове са структуроопределящи компании за икономиката и произвеждат 3/4 от БВП на страната, все още пази пълно мълчание по драмата в Агенцията по вписванията.

Без какъвто и да е коментар беше подминат и скоростният прелет на Габриела Козарева до върха на Търговския регистър, след краткия й престой на поста зам.-министър на спорта (от квотата на "Атака") и още по-краткия - в Агенцията за насърчаване на малки и средни предприятия.

Поредният "дялан камък" си падна на мястото точно когато репутацията и благонадеждността на Агенцията по вписванията беше умножена по нула, отново благодарение на кадър от номенклатурния списък на Волен Сидеров.

Съюзът, който представлява най-солидния дял от българския бизнес, просто проспа публичния дебат - и то по странен и неприсъщ начин. Едва ли мълчанието се дължи само на факта, че компанията, набедена от Цветан Цветанов в "умишлен саботаж" на Търговския регистър, е действащ член на КРИБ.

Струва си да напомним, че официална позиция на Конфедерацията имаше дори по повод намерението на Валери Симеонов да ограничи рекламите на игри на късмета.

Лотарията се оказа по-важна тема от търговския оборот, поне по критериите на ръководството на Кирил Домусчиев.

Мълчаливото съгласие с очевидни управленски гафове се превръща в нещо като епидемия по съсловните организации.

Само 67 адвокати се осмелиха да се подпишат под писмо, в което напомнят, че Търговският регистър е част от националната сигурност на страната и не може обяснението за безпрецедентния му срив да е "Случва се".

Нямаше официална позиция на Висшия адвокатски съвет, нямаше единен протест на Софийската адвокатска колегия, през чиито членове минава и фирмената документация на някои от най-богатите компании в страната. Последното съобщение в сайта на САК е покана за семинар по ГПК в санаторно-оздравителния комплекс "Камчия".

Да кротуваш и да изглеждаш добре пред виновниците за щетите, които търпиш - това сигурно е печеливша стратегия в система на държавен капитализъм. Обаче не изглежда нормална реакция за държава, която претендира за пазарна икономика и свободно гражданско общество.

Нещо като реакцията на журналистите, които са готови да се молят на Борисов да върне на работа поизнервения уволнен служител на правителствения PR-отдел, вместо да се съберат и да формулират адекватни професионални правила за поведение при работа "на терен" около премиера.

"Разделяй и владей" работи безотказно в общество, в което двама души са сговорна дружина, трима - чета с предател. Няма значение дали се прилага спрямо работодатели или работници, потребители или пациенти, наемен труд или хора със свободни професии, групи по интереси или цели гилдии.

Когато близостта до трапезата на властта се окаже водещ принцип в обществените отношения, на това не му се казва авторитет, а авторитаризъм.

Новините

Най-четените