На Алек Алексиев му пука. За много неща, но за българското изкуство и киното в частност.
Актьорът, когото познавате от сериала "Откраднат живот", филма "Доза щастие" или от театралната сцена с "Талант", е един от двигателите на филмовата компания NO BLINK, която се занимава с продуцирането, заснемането и разпространението на български филми.
И макар да се е нагледал на - така да ги наречем - нередностите в сектора, Алек не се отказва от тази творческа индустрия. Сам се определя като "идеалист", а този идеализъм тласка него и партньорите му напред.
Той обаче вярва и че държавата има отговорност да подпомага активно културата, за да не ни погълне невежеството. И няма предвид изцяло да финансира нови продукции:
"Държавата дава едната част, ти намираш другите 70% и разказваш своята история. Правиш това, което може да обогатява хората и да знаят какво е изкуство."
Той и колегите му в NO BLINK дават своя принос - както със създаването на собствените си проекти, сред които е именно "Доза щастие", режисиран от съпругата му Яна Титова, така и чрез разпространението на други - като хита на миналата година "Гунди - Легенда за любовта".
"Мисля, колко много филми вече сме направили или сме помогнали да се случат и това благодарение на нашите контакти, на нашите познанства с различни бизнеси, общини и прочее. Ние няма да спрем да го правим това нещо", разказва ни, докато с Яна ни гостуват в подкаста "Първа страница".
По-лесно ли се прави кино у нас днес - те отговарят в този сегмент от епизода на подкаста:
Режисираният от Яна "Диада" (2023 г.), продуциран от продуцентска къща "Портокал" на Ваня Райнова и NO BLINK, е реализиран и с помощта на държавата, което го прави доказателство, че успешната симбиоза е възможна - с много добро представяне в боксофиса и редица български и межународни награди.
Отвъд продуцентските проекти, NO BLINK е и хъб на HBO за Централна Европа, а стоят и зад най-голямата платформа за нови и класически български филми - gledam.bg, която мина през ребрандиране в последните месеци и намира все повече зрители.
Платформата не се опитва да се конкурира с гигантите на стрийминг пазара като Max и Netflix, а залага на богатия каталог от родни продукции, за да привлече интереса на зрителите. Изкушение дори за сънародниците ни в чужбина.
"Сега ни предстоят доста сериозни партньорства с местни организации [на българи в чужбина], които правят много събития. Направихме най-голямото турне, което се е случвало в историята на България, с филма "Гунди". За жалост нямам точната статистика, но над 130 прожекции по света, десетки хиляди зрители. Повечето български филми, които правят турне сред диаспората, са с 500, 1000, 2-3 хиляди зрители. Но тук нещо невиждано се случи и в момента отношенията са прекрасни", разказва Алек.
Случилото се е доказателство, че дори извън граница българите се нуждаят от българско кино и родни продукции. Каквато нужда всъщност има и у нас, ако се съди по топлия прием за редица заглавия през последните години.
Въпросът е колко от бъдещите български филми ще са изцяло частна инициатива и за реализирането на колко ще помогне и държавата.
Целия ни разговор с Алек Алексиев и Яна Титова може да гледате тук:
---
Алек ни е гостувал и преди - в един от първите епизоди на "Първа страница". Историите как се е запознал с Яна и как се стига до създаването на "Доза щастие" ни разказа още тогава. Епизода може да откриете тук, както и в Spotify: