Масчерано ли е играчът за Барселона?

Започнахте ли вече да учите каталонски?". Въпросът е към най-новото попълнение на Барселона Хавиер Масчерано. Маск, както го наричат съотборниците му, изглежда леко обезкуражен от него и промърморва нещо стандартно от сорта на „Непременно ще го направя"

Всъщност обаче е по-вероятно да си мисли. „Разбира се, че не съм, какъв е този глупав въпрос. Тук съм само от седмици, дайте ми малко повече време и шанс".

Обаче търпението не е качество, с което са надарени доброжелателите на бившия играч на Ливърпул. И не е това, с което се славят футболните привърженици. Затова на Масчерано ще му се налага често да отговаря именно на този „глупав въпрос". В крайна сметка в света едва ли има други места като Мадрид и Барселона където изводите се правят толкова светкавично. И то без да намесваме споровете и дискусиите в спортните издания.

С отлични лингвистични изяви на каталунски не могата да се похвалят и други две от звездите на Барселона - Андрес Иниеста и Лионел Меси, но това не поставя под съмнение тяхното присъствие на „Ноу Камп". Затова въпросът към Масчерано е просто израз на съмненията, които са факт още преди да бъде финализиран трансферът му. Дали всъщност той е подходящ за стила на Барселона?

Несигурността се засили след изиграните първи 56 минути на Масчерано с екипа на каталунците. В дебюта му тимът изненадващо загуби от новака Еркулес с 0:2 като домакин. Дни по-късно обаче каталунците биха Панатинайкос с 5:1 в Шампионската лига. В първия случай Хавиер бе титуляр, във втория остана резерва и прекара на терена едва 11 минути.

Срещу Еркулес, когато остана на полето през цялото първо полувреме не му провървя особено. Барселона владееше повече топката, но бе необичайно бавна. За някои обяснението бе в отсъствието на Шави и Бускетс, за други - присъствието на Маскерано. Неговите пасове в повечето случаи бяха точни, бяха и голям брой. Но винаги закъсняваха и нарушаваха обичайния ритъм на играта, който тима подържа в срещите си.

Маскерано стана причина и за два опасни свободни удара. Един от тях доведе до първия гол във вратата на Виктор Валдес. И ако трябва да сме честни аржентинецът трябва да е щастлив, че не бе изгонен за нарушение срещу Ройстон Дренте, направено след като вече имаше един жълт картон. И ако реферът имаше някакви колебания по отношение на Маск, това не важеше за треньора Хосеп Гуардиола. След почивката наставникът реши да не си играе със съдбата и просто смени Маскерано.

Мнозина смятат, че на полузащитника му е било твърде рано да попада в състава. Самият Пеп преди мача заяви, че новото попълнение се нуждае от време, за да се приспособи към стила на игра на отбора. Но въпреки това Хавиер бе сред стартовите 11. Все пак това бе „само" Еркулес!

Обаче има и такива, които считат, че привличането на аржентинеца като цяло е грешка. На пръв поглед в думите им има известна истина. Барселона продаде на Манчестър Сити Яя Туре за 37 милиона долара, а купи Масчерано за 32 милиона. По същество смениха Туре за Маск с 5 милиона долара печалба. Но дали тази сделка не повтаря пропуска около Самуел Ето'о, Ибрахимович, Давид Вия?

Яя Туре все още е възприеман като много добър футболист на „Ноу Кам" и печалба от едва 5 милиона долара при раздялата с него е възприемана като твърде скромна. С появата на Бускетс Яя не играеше толкова често, защо с Масчерано да бъде различно?Освен това Туре е по-креативен играч отколкото аржентинеца. Възможно ли е Барселона да играе с двама опорни полузащитници?А какво ще се случи с прословутия атакуващ стил на тима?

Разрешаването на подобни въпроси зависи от времето, от хората и от парите. И естествено от физическата подготовка, възможностите и пропуснатите такива. На всички е ясно - продажбата на Туре и покупката на Маскерано е непредвидена акция. За разлика от продажбата на Туре и покупката на Фабрегас.

Яя изпусна почти целата втора половина на сезона в Испания през миналата година след получена на турнира за Купата на арфиканските нации контузия. През това време клубът се умори да слуша от агента му за интереса на други тимове към футболиста, за недостатъчното игрово време, което той получава и не на последно място откритите му критики по адрес на Бускетс. Серхио, който е юноша на клуба и с който Гуардиола работеше във втория отбор, привлече вниманието след като за нищо и никакви две години измина пътя от трета дивизия до световен шампион. Той е син на бившия съотборник на Гуардиола от „Дрийм-тийм"-а на Барса - Карлос Бускетс.

Разногласията около контракта на Яя Туре бяха необходима основа за осъществяване на трансфер. Футболистът искаше увеличение на заплатата, което клубът определено не бе готов да плати. Сега в Манчестър Сити той получава по 312 000 долара на седмица, пари, които никой футболист на Барселона в това число и Меси не взима. „Гражданите" всъщност предоставиха на каталунците великолепна възможност да спестят пари и да реализират печалба. Средствата обаче трябваше да бъдат вложени във връщането на Сеск Фабрегас.

Настоящият капитан на Арсенал бе запазен в Лондон единствено заради настойчивостта на Арсен Венгер. След като стана ясно, че трансферът оконочателно пропада, испанците разбраха, че са на път да картотекират най-малкия отбор в Примера Дивисион. Затова обърнаха поглед към Масчерано. Фактът, че на него не бе необходимо да се плаща заплата като на Туре е бонус. Но ако Фабрегас все пак бе пристигнал на „Ноу Камп" този трансфер нямаше да бъде осъществен.

За Сеск няма никакво съмнение дали ще се впише в стила. Той е каталунец, от дете е привърженик на Барса, израснал е в Ла Масия. Има онова, което всички наричат „барселонско ДНК". Играе с Иниеста, Шави, Пуйол и Бускетс в националния отбор. Най-добрият му приятел е Жерар Пике. Познава Меси от 13-годишен. И говори каталунски. Но Барселона просто удари на камък с привличането му. И се появи Масчерано.

Преди седмица бившият футболист на Аякс Дани Блинд обяви, че за да проумееш изцяло стила на игра на Барселона не ти е нужна година, а много повече, тъй като това е цяла наука. Той прогнозира, че в началото Масчерано ще се сблъска със сериозни проблеми. Не защото е лош футболист, а защото е неправилният вариант на добрия футболист. Стилът на каталунците е толкова специфичен и уникален, че съвсем не всеки футболист, привлечен в клуба може да се впише в него. За да стане ясно това обаче е необходимо време. И търпение. Така както за научаването на нов език.

Новините

Най-четените