Андриамациноро, Номенджанахари и Разаканантенаина - защо мадагаскарските футболисти имат толкова дълги имена

Купа на Африка 2019 е първият голям турнир за националния отбор на Мадагаскар. Никога не бяхме гледали този тип преди и малцина знаеха в какви цветове играе (в зелено). Но мадагаскарците не са за подценяване и взеха точка от Гвинея с Наби Кейта в състава.

В този мач отборът излезе с петима играчи с абсурдно дълги фамилии. Запознайте се с Каролюс Андриамациноро (вкара гол), Лалаина Номенджанахари, Марко Илаймахаритра, Паскал Разаканантенаина, Фанева Андриацима.

Да, в тима има и по-стандартни имена (например, Тома Фонтен), но те са по-скоро благодарение на френската колонизация (анексирането става през 1896-а). Коренното население на Мадагаскар обаче носи сложни фамилии.

Ето и петте най-често срещани в страната: Ракотомалала, Ракотонирина, Ракотоарисоа, Рафаномезантсоа и Ракото.

Защо?

Всъщност има просто и логично обяснение. Традиционно на малагасийски език (местния език за жителите на Мадагаскар) няма отделни имена, презимена и фамилии. Просто те се обединяват в една дума.

Само обърнете внимание на името на владетеля на острова през 17-ти век - крал Андрианампоинмеринатомпокоиндриндра. 35 букви! Най-дългата фамилия в историята на Мадагаскар.

В епохата на френската колонизация фамилиите са принудително скъсени. Дългите и трудните за произнасяне думи постепенно изчезват, а френски чуждици улесняван малгасийския език.

Между другото, на гърба на футболистите не са изписани фамилиите, а първите имена на играчите.

В днешно време най-дългите фамилии принадлежат на жителите на централните части на острова. Особено, ако те са семейни. "Представете си, че мис Сахондра Ракотомалала се омъжва за господин Андриесифенариво. Тогава името й става Сахондра Андрисифенариво Ракотомалала. Затова много хора предпочитат да си измислят някакви съкращения. Често можете да срещнете Зафи, Бото и др.", обяснява преводачът Ален Ракотондандрия.

Местните са свикнали с трудностите на езика, който говорят, но постепенно го опростяват. Столицата на страната е Антананариво, но почти всички казват просто Анта.

Автобус на местния език е нещо от сорта на "фиара фитатерам-бахуака". Младите обаче предпочитат да го наричат "бъс" (bus). Не можем да ги виним, нали?

Новините

Най-четените