Двубоят между Реал (Мадрид) и Барселона бе очакван с огромен интерес от целия свят. Доминацията на каталунците в последните години и постоянните загуби на Реал от основния съперник радваха единствено привържениците на „блаугранас". Появата на Жозе Моуриньо начело на Реал обаче внесе допълнителна интрига. Както и факта, че за първи път от години тимът от испанската столица влезе в дербито като лидер в класирането. Домакините от Барселона изоставаха на точка. Пасивът обаче бе стопен в понеделник вечерта и ролите се размениха. Дори със Специалния начело Реал не успя да окаже достойна съпротива на Барселона. По-младият като опит и години Пеп Гуардиола, който продължава да има много противници, продължи успешната си серия срещу „белите" записвайки пета победа от пет мача.
Успехът на Барселона бе подробно анализиран в часовете след Ел Класико. Реал обаче остана в сянка. На какво всъщност се дължи провала?
Причина №1: Небалансиран състав
Реал е добре известен с гръмките трансфери, които осъществява и със сериозните пари, които харчи за привличането на нови играчи. Но въпреки това в тима има позиции, които просто остават неукрепени. За други пък има прекалено много кандидати. Така е и сега. За мястото на опорен полузащитник претендират цели четирима - Кедира, Ласана Диара, Мамаду Диара, Фернандо Гаго. В същото време в ляво на защитата и нападението Жозе просто няма голям избор.
Докато бе начело на Челси и Интер той направи тези отбори силни с желязна защита, максимална организираност и надеждност. И последното важеше за всеки един играч в клуба без изключение. По тази причина с тези два отбора той успя да се справи с Барселона. Реал обаче не е готов за подобно нещо. Пауло Ферейра, когото много от феновете на Челси проклинат, например, никога не би допуснал грешките, които направи Марсело в дербито с Барселона. На съвестта на бразилеца ще тежат първите два гола на каталунците в Ел Класико онази вечер. Дори Шевченко изглеждаше в Лондон по-добре от Карим Бензема на „Ноу Камп"...
И ако несъсредоточеността и колебливите изяви на един играч могат да бъдат компенсирани от останалите на полето или с допълнителна активност в точно определен игрови момент, то няма как да бъдат поправени систематичните грешки на половин отбор. И няма как те да останат ненаказани от съперника.
Причина №2: Бавното придвижване от защита в атака
Реал се оказа съвършено неподготвен за пресата, наложена от Барселона по целия терен. Каталунците отдавна действат по този начин, опитвайки се когато загубят топката да си я върнат бързо. Подсигурявайки си контрола над нея те придобиват и игрово предимство. В същото време играчите от Мадрид преминаваха бавно и неуверенно централната част на терена и беше очевидно, че изпитват сериозни трудности именно в тази част от играта.
Длъжници останаха Чаби Алонсо и Сами Кедира, които бяха длъжни да помагат активно на своите съотборници, да не се притесняват да се отдалечат от линията на защитата и да подадат правилен и точен първи пас, който да започне атаката. Без постоянно движение на централните полузащитници днес е невъзможно да печелиш във футбола, затова отговорността на тези играчи е невероятно голяма. Тук обаче грешка допусна и самият Моуриньо. Неговата идея очевидно бе да не се разиграва топката в собствената половина и да се подава без много, много замисляне. Но това така и не се получи. Рамос, Пепе, Карвальо, Марсело и Касияс твърде рядко използваха пасове на късо и средно разстояние и се опитваха да подадат топката на Роналдо или Бензема над главите на всички.
Причина №3: Игра без флангове
Реал тотално загуби битката по фланговете. Да се сравняват действията на Дани Алвеш и Ерик Абидал с работата на Серхио Рамос и Марсело от онази вечер е абсурдно.Одобено когато става дума за атаката. Беше очевидно, че двамата играчи на „белите" изпълняват поставената им задача да окажат помощ на Роналдо и Ди Мария доста неохотно. Тимът от Мадрид не се възползва дори от факта, че Барселона оголваше сериозна част от своето поле заради играта на защитниците в по-предни позиции. Но и при отбраната ситуацията не бе много по-различна и фланговете на Реал отново изглеждаха слаби. Достатъчно е да си припомним гола на Педро, отбелязан след като той надигра един-на-един Рамос и Марсело. И това не бе единственият случай. Имаше поне още десет такива, в които играчите на Гуардиола се измъква зад гърба на двамата и имаха възможности да нанесат удар към вратата пазена от Икер Касияс.
Причина №4: Отсъствието на Гонсало Игуаин
Въпреки присъствието на Роналдо, Кака и куп други за пореден сезон Гонсало Игуаин демонстрира стабилно представяне и високо ниво на резултатност. Логично е един от ключовите играчи на Реал. Дори идването на звездния Бензема не застраши мястото му. Той може и да не показва невероятен дрибъл, да не бележи красиви голове чрез ножица, но без проблем се възползва от всеки удобен момент, за да реализира попадение.
В понеделник пред Бензема такива нямаше много. Спорен въпрос е дали той е виновен за това или не. Все пак той само веднъж се озова в ситуация, която да е подходяща, за да му бъде подаден удобен пас. И която да гарантира, че този пас ще мине. За съжаление на привържениците на Реал в този момент Роналдо не се справи със силата на подаването и Абидал достигна до топката.
Причина №5: Неподготвеният Йозил
Заради контузията на Кака, младостта на Каналес, недоверието на Моуриньо към Педро Леон на плещите на Месут Йозил лежи голяма отговорност. Дори Роналдо не може да се справи с подобна задача. Ето защо би трябвало да има още един такъв играч, който да е способен с един пас, с едно разиграване да реши мач в полза на своя отбор. Бившият играч на Вердер се оказа неподготвен и за темпото предложено от Барселона и се загуби на полето. Въпреки че и в Германия, откъдето дойде Йозил темпото е сравнително високо през всичките 45 минути той закъсняваше. И Моуриньо нямаше как да не забележи това и да го смени.