Димитър Бербатов и Монако се разделят след 18 хубави месеца заедно.
Българинът може да подпише с всеки един отбор по света на 1 юли, като изборът му вече няма да се определя от това кой играе в най-силното първенство или къде дават най-високата заплата.
На 34 години Бербатов си е извоювал правото да мисли първо за условията за семейството му и къде децата му ще се чувстват най-добре. Той е свободен агент, няма договор и има избор.
Свободен във всеки един смисъл.
Като най-вероятна дестинация се очертава САЩ, където Мейджър лигата прави нов опит за експанзия с имена от европейската игра, които не са първа младост, но отекват сред запалянковците с все същата сила.
Стивън Джерард, Франк Лампард, вероятно скоро и Дидие Дрогба.
За тях има и специално правило - Designated Player Rule (нещо като - особен играч), за който таванът на заплатите не важи. При такива случаи до 430 000 долара от годишната заплата на звездата плаща лигата, а останалите - клубния собственик.
Наричат го Правило "Бекъм", защото бе въведено при трансфера на англичанина в Лос Анджелис преди години. Първото изключение, "пробило" тавана на заплатите бе именно Бекъм.
Днес Кака взима в Торонто над 7 милиона долара годишно, Джерард и Лампард ще прибират в Лос Анджелис и Ню Йорк по около 6,6 милиона.
Бербатов не е ас от такава категория зад Океана, но спокойно влиза в категорията на Роби Кийн и Давид Вия, които получават по около 2,5-2,8 милиона долара годишно.
Големите марки в Мейджър лигата за момента имат поне по един от "Особените играчи" в атака, с изключение на Чикаго, където такъв е само нигериецът Кенеди Игбоананике, но той не е звезда от ранга на Бербатов. И получава по 1 млн. долара годишно.
Това е възможна посока на следващото приключение на българския нападател. Не само заради огромната българска колония там, която посрещна Бербатов като герой, когато Юнайтед отиде да играе с местния тим преди 3 години.
Варианти са и новите клубове във Флорида, които се очаква да започнат от януари догодина. Дейвид Бекъм и Паоло Малдини ги създават в момента.
Англия е другата голяма възможност за Димитър, като интерес вече има новакът във Висшата лига Борнемут. Но някак не можем да асоциираме желанието на Бербатов за "най-доброто за семейството му", което изрази още, когато избра Монако, със завръщане в месомелачката на английския футбол.
От друга страна - изкушението да стигне прословутите 100 гола във Висшата лига (сега е с 94) може да се окаже по-силно.
И все пак - Бербатов е на 34 и едва ли му се иска да седи на скамейката заради надъхани младоци. Така се получи в Монако в последните 3 месеца.
Всъщност клубът от Княжеството и българинът се разделят не заради недоволство един от друг. За 18 месеца Бербатов вкара 18 гола, при условие, че често не бе първи избор. В двата му сезона (първият бе половин) тимът се класира втори и трети, получавайки виза за Шампионската лига.
Просто ситуацията в Монако се промени рязко и бюджетът ще бъде редуциран сериозно. УЕФА глоби с 13 милиона евро клуба за нарушаване на Финансовия феърплей и първата стъпка е свиване на разходите за заплати. Една от най-големите бе на Бербатов.
Поглеждайки назад към кариерата си, Димитър може да е доволен - над 320 гола, рекорд по попадения за България, титли в Англия, голмайстор на Висшата лига, куп участия в Шампионската лига...
Може би е време да открие Америка, след като в Европа и дори в родината на футбола вече няма на кого какво да доказва.
абе, да са живи и здрави, той и семейството му! и да мисли, какво е достойнство - пари си има достатъчно.