Компанията, отговорна за осъществяването на ВАР във Висшата лига на Англия, поднесе официални извинения след големия гаф с технологията вчера.
На срещата между Тотнъм и Уотфорд (1:1) ВАР се намеси при изравнителния гол на Деле Али към края на срещата.
Попадението беше проверено за игра с ръка чрез системата за повторения и беше признато. На таблото на „Тотнъм Хотспър Стейдиъм" обаче се изписа надписът „Няма гол". Консултация с рефера Крис Кавана потвърди, че голът на Али се зачита, но сред публиката логично настъпи объркване.
По-късно отговорната за ВАР компания Hawk-Eye Innovations поднесе своите извинения: "Компанията се извинява на феновете на Тотнъм и Уотфорд за объркването, причинено от изпращането на погрешна графика до големия екран. В момента работим с Висшата лига, за да разберем къде се корени този проблем и ще предложим мерки, за да не се случва такова нещо никога повече".
Nobody had a clue what was going on. #var pic.twitter.com/yfx003xFAa
— Sean (@seanckt18) October 19, 2019
Попадението на Али беше негово първо от януари насам и то спаси Тотнъм от загуба, но кризата в тима продължава.
След мача футболистът обясни, че съдията на два пъти е спирал играта, докато е взимал решение за гола.
"Бях сигурен, че не ме удари по ръката, но после човек започва да се чуди, ударил ли е с ръка или не", призна голмайсторът.
Deulofeu clear penalty but this one of Spurs’ goal should have been disallowed. Dele clearly moves his arm towards the ball, it bounces off it. Why is VAR here if it won’t actually fix decisions? Should be 2nd win of the season as same thing happened in Newcastle 😡 #WFC #VAR pic.twitter.com/EqRXKDtuEZ
— Will (@willrp_) October 19, 2019
Искам да взема отношение по ВАР-системата. Според мен повече от очевидно е, че има съдии в Англия, които действат в някои случаи според собствена субективна оценка. Например Мартин Аткинсън. През януари тази година, когато Лестър гостува на Ливърпул, при резултат 1:1, Кейта беше фаулиран, всички това по-късно говореха дни наред, но Аткинсън отмина с жестове и нищо не даде. А положението си беше за дузпа. Наравно завърши този мач и според мен именно Аткинсън реши титлата – Ливърпул тогава я загуби. Сега в неделя се случи същото. Имаше нарушение срещу Ориги, цял свят видя това, където и да чета по сайтове и печатни медии, всички казват: нарушение. Но Аткинсън, може да е велик съдия, си замълча, а мълчанието е също някакво взето от него решение – всички видяхме гола на Рашфорд. Да, няма спор, перфектно изпълнение от асистенцията и вкарването на топката във вратата. Запитах се: защо ВАР-съдиите в стаичката не разгледаха дали самия Аткинсън не е сгрешил, а се произнесоха, че падането на Ориги не е за даване на фаул? Ами защото Аткинсън е техен колега и те никога няма да тръгнат срещу него. Нали са джентълмени. Но тъй като вече така е решил, а всички казват: нарушение, е много по-удобно да има решение във вреда на мърсисайдци. Когато беше мача Сити-Тотнъм, Майкъл Оливър не видя, че топката удари ръката на Лапорт и ВАР-съдиите му се обадиха в слушалките, като му казаха, че отменят гола. Иначе той щеше да посочи центъра. А при случая в неделя Аткинсън решава нищо да не дава като нарушение, сякаш Ориги изобщо не е паднал на земята и ВАР-съдиите в стаичката са солидарни с колегата си – няма да решават в негова вреда, я! В заключение мога да кажа, че ВАР-системата е нещо добро, но човешкия фактор, когато решава нещата субективно, ѝ пречи. Особено в Англия, където съдиите, като всяка професионална група, се държат един-друг и никога няма да излагат в негативен смисъл гилдията. Най-добре е, както каза наскоро един спортен журналист, всеки съдия да отива при монитора, да разглежда ситуацията и сам да решава.