Тайната на младежката революция на Лампард се крие в дебрите на академията на Челси

Революцията на младоците в Челси е тук и беше дългоочаквана.

Академията на лондончани е най-добрата в Англия от известно време, но едва в последните два сезона започнахме да виждаме истинските плодове на работата й и младите играчи да се налагат в първия тим.

Досега Челси се проваляше в това начинание, като последният сериозен пример за играч от академията, доказал се в мъжкия тим, е Джон Тери. А от неговия дебют минаха доста години.

Но това започна да се променя с прогреса на Калъм Хъдсън-Одой и Рубен Лофтъс-Чийк през миналия сезон. През този към тях се добавиха Тами Ейбрахам, Мейсън Маунт и Фикайо Томори, които започват да градят име в мъжкия футбол с екипа на Челси.

След дълги години почти без играч от академията в състава си, Челси, най-накрая, осъществи младежката си революция.

Назначаването на Франк Лампард и бившия шеф на академията Джоди Морис, заедно с наложената трансферна забрана, бяха ключовите фактори за случването й.

Но зад промяната стоят и други имена. Като Нийл Бат и Джим Фрейзър, които са сред най-известните специалисти при търсенето и развиването на таланти.

Бат е настоящият шеф на академията, а Фрейзър е негов асистент. Бат е описван от запознати като „мозъка“ зад всичко, което се случва в академията на Челси. Той работи там още от 2002 година, когато е назначен като помощник, а всичко, което се случва сега, е, малко или много, именно заради него.

Бат е сериозен застъпник на използването на млади играчи в първия отбор, но също така помага в развитието на младите треньори. Такъв беше случаят с Брендън Роджърс, Сийв Кларк и Пол Клемент, които по едно или друго време работеха в академията на Челси.

Фрейзър пък често остава незабелязан и не получава достатъчно признание за работата си. Той е описван като един от най-добрите скаути в света – човекът, който работи на терен и обикаля страната в търсене на следващия диамант, който да бъде шлифован в академията на Челси.

Ако се озовете на някой младежки турнир в Англия, почти сигурно е да го видите там. Работната му етика е безупречна и основополагаща за успеха на академията на „сините“ в последните години.

Фрейзър не само забелязва таланта. Той изгражда връзка с него и с родителите му. По този начин семейството знае, че детето им е в сигурни ръце. Така в клуба бяха привлечени Андреас Кристенсен, Нейтън Аке, Патрик Бамфорд и Били Гимур, за които се бориха и други грандове.

Отношението

Това е едно от качествата, с което Челси се слави. Правилното отношение към талантите е силната страна от философията на Бат, според която младоците се нуждаят от спокойна обстановка, в която да имат време да разцъфнат.

Бат изгражда мини армия от обещаващи момчета, които не само са тренирани, но и са обучавани на това какво е Челси. По този начин излизащите от академията и влизащите в първия тим познават клуба напълно и го чувстват като нещо свое, като семейство.

Отделът за развитието на талантите се ръководи от двама бивши футболисти: Анди Майърс и асистентът му Джон Харли, като още двама обещаващи специалисти – Ед Бранд и помощникът му Джеймс Симъндс, се грижат за тима до 18 години.

И от Бранд, и от Симъндс се очакват големи неща, както и да вървят по пътя на Джо Рдуардс – бивш кадър на академията, който в момента е част от щаба на Франк Лампард.

Карл Магней и Том Тайво са други членове от екипа на Бат. И двамата са познати на феновете на младежките формации на Челси като топ скаути. Торе Андре Фло и Пауло Ферейра пък са сред бившите футболисти с функции в клуба. Те се занимават с адаптацията на играчите, дошли под наем.

Джоди Морис, Нийл Бат и Франк Лампард заедно миналия сезон

По-нагоре по веригата са Петер Чех, Клод Макелеле, Иларио, Карло Кудичини и, разбира се, Морис и Лампард. Всички носят Челси в сърцето си и са готови да посрещнат с отворени обятия всеки млад талант, който иска да се доказва със синия екип.

Скаутване и привличане

Челси има най-много скаути и един от най-големите бюджети за следене и привличане на млади таланти в сравнение с конкурентите си. Но понякога купуват толкова много, че са сериозно критикувани.

Когато Роман Абрамович купи Челси през 2003-та, наложи философия по купуването на най-добрите футболисти от целия свят. Но сега вниманието е насочено към академията, където децата биват обгрижвани още от шестгодишна възраст.

Лофтус-Чийк, Хъдсън-Одой, Ейбрахам и Томори са част от Челси от осемгодишни, а Маунт и Джеймс – от шестгодишни. Тези постоянство и приемственост също могат да бъдат отдадени на философията на Бат.

В последните години Манчестър Сити прие модела на Челси и полага все повече усилия в академията си. Но все още са в етапа, в който трябва да купуват футболистите си. Може би, след няколко години ще повторят успеха, на който сега се радват в Челси.

База

Тя се намира в Кобхам, на същото място, както и базата на мъжкия тим. Лампард иска да заздрави връзката между таланти и играчи от първия отбор и след идването си, позволи на младите да имат по-близък достъп с големите батковци. Така представителите на академията и футболистите от първия тим не само могат да тренират заедно, но младоците имат достъп до фитнеса на отбора. По нареждане на Лампард, талантите и вече утвърдилите се играчи ще се хранят заедно.

Лампард, Морис и Едуардс се опитват и да наблюдават на живо възможно най-много мачове на младежкия тим. Което, несъмнено, надъхва още повече младите таланти да се доказват.

Голяма снимка на Джон Тери посреща качващите се по стълбите играчи от академията. Навсякъде в базата „дебнат“ подобни напомняния за младите къде се намират и по чии стъпки биха имали честта един ден да вървят. Всичко е направено в името на мотивацията.

Подготовка за живота

В академията на Челси поведението на терена е точно толкова важно, колкото и това извън него. Обръща се внимание на младоците как да избягват неприятни ситуации в живота, помага им се в най-обикновени неща като готвенето, което е от изключителна важност, особено за тези, които са далеч от семействата си.

Общежитията са само на километър разстояние от тренировъчната база за максимално улеснение. Тези, които успяват да си наемат собствени жилища, пък са съветвани да си избират квартири на не повече от 30 минути от базата.

Философията

16 трофея в последните 10 години говорят красноречиво за културата на победители, която е изградена в академията на Челси. И там искат да продължават по същия начин и занапред.

Установяването на традиции е от изключителна важност. По този начин дори новодошлите се чувстват като победители, когато се намират в такава среда. Това задава стандарт, към който трябва да се придържат и по който трябва да се доказват.

Вниманието обаче пада и върху изграждането на достойно за обществото хора. Трудолюбието на таланти като Ейбрахам и Маунт е нещо, което Лампард неведнъж е изтъквал и с което се е хвалил. По стените на базата пък могат да бъдат видени цитати от ключови фигури за клуба като Лампард и Тери.

Един от тях гласи: „Дори не мога да ви опиша колко важно е да се трудите усърдно и да работите по всеки аспект от играта си. Ако го направите и имате нужните качества, ще успеете.“ По този начин, дори без да говори, Франк Лампард напомня кое е най-важното за един млад футболист на всеки, преминаващ през коридорите.

Бъдещето...

Що се отнася до академията, бъдещето на Челси изглежда светло. В последните години различни фактори не позволиха на таланти като Нейтън Чалоба, Джо Макекран и Доминик Соланке да блеснат. Но сега нещата са различни.

На академията вече се гледа не само като на фабрика за производство на футболисти за продажба, но и на такава, която да захранва първия тим с талант. А кандидатите да тръгнат по пътя на Тери и да бъдат развивани от Лампард са много.

В галерията може да видите талантите от академията на Челси, които вече дебютираха за първия отбор

Новините

Най-четените