Съдиите не са на нивото на Висшата лига

Висшата лига на Англия претендира да е най-доброто футболно първенство в света, претендира, че разполага с най-класните играчи и мениджъри, но същото не може да се каже и за реферите. Като цяло съдийството през тази кампания е слабо и стана причина за доста спорни моменти, които се коментираха надълго и нашироко и които повлияха прекалено много на класирането. Ето и 5-те най- важни арбитърски грешки през сезон 2009/10 в хронологична последователност:

1. Дузпата в мача Манчестър Юнайтед - Арсенал (2:1) на 29 август 2009 г., рефер Майк Дийн.

След като гостите водеха с 1:0 и тотално контролираха срещата, главният съдия реше да даде едно рамо на "червените дяволи", като отсъди несъществуваща дузпа в тяхна полза. "Фаулираният" беше Уейн Рууни и именно той се разписа от бялата точка. Впоследствие отборът на сър Алекс успя да отбележи и втори гол, с който да спечели дербито. След двубоя най-коментирана беше не грешката на Майк Дийн, а симулацията на английския нападател. Той не е Кристияно Ронадло, който прави гримаси от болка след всяко единоборство с противника. Напротив, Рууни се опитва по най-чисто футболния начин да надиграе съперника, да излезе на терена и просто да му покаже, че е по-добър. Тази случка обаче показа, че когато залогът е прекалено голям, морал на терена просто няма.

2. Добавеното време в мача Манчестър Юнайтед - Манчестър Сити (4:3) на 20 септември 2009 г.,  рефер Мартин Аткинсън.

Главният съдия предварително беше назначил четири минути добавено време за края на второто полувреме, но се изиграха цели шест. Именно в допълнителните 120 секунди Майкъл Оуен донесе победата на "черените дяволи". Обяснението на Аткинсън след мача  беше, че заради извършените смени по време на продължението, той си е позволил да остави срещата да продължи още няколко секунди. След тази случка се създаде ново неписано правило в Англия, което гласи, че всеки съдия може да удължава предварително назначеното от него добавено време, докато то тече, стига да сметне за нужно.

3. Дузпата в мача Манчестър Юнайтед - Ливърпул (2:1) на 21 март 2010 г., реферът е Хауърд Уеб.

След като изоставаха с 0:1,  домакините получиха правото да изпълнят дузпа за задържане на Валенсия от страна на Масчерано. Контактът между двамата започна извън наказателното поле и останаха големи съмнения дали е продължил и вътре в него, където еквадорското крило на шампионите се строполи. За подобни ситуации в книжката,  "Тълкуване правилата на играта - инструкции към съдиите", издадена от ФИФА пише:  "Ако защитник започне да задържа нападател извън наказателното поле и продължава да го държи вътре в наказателното поле, съдията трябва да отсъди наказателен удар". Множеството повторения дори показаха, че контактът между Масчерано и Валенсия приключва на самата граница и не е трябвало да се дава дузпа. Впоследствие Юнайтед спечели мача. Интересното в случая е , че главният съдия Хауърд Уеб е единственият английски рефер, който ще свири на Световното първенство по футбол в ЮАР тази година.

4. Дузпата в мача Бърнли - Блекбърн (0:1) на 28 март 2010 г., рефер Майк Дийн. Главният съдия реши даде единайсетметров наказателен удар в полза на гостите след очевидна симулация на Мартин Олсон. След тази загуба домакините загубиха всякакви шансове за оцеляване в елита, а куриозното в случая е, че след двубоя Олсон си призна за симулацията и мотивира действието си с това, че е знаел, че през целия сезон съдията Майк Дийн е отсъждал прекалено лесно дузпи. Реферът е дал цели 11 наказателни удара през кампанията и е лидер сред колегите си в това отношение.

5. Неотсъдената засада в мача Манчестър Юнайтед - Челси (1:2) на 3 април 2010 г., страничен рефер е  Саймън Бек.

След гол от явна засада на Дидие Дрогба, Челси поведе с 0:2 на "Олд Трафорд" и успя да реши мача в своя полза. Срещата беше от голямо значение и за двата отбора заради минималната разлика между тях на върха в класирането. Въпреки добрата видимост пред себе си страничният съдия не видя, че нападателят на сините е с цяло тяло зад последния защитник на Юнайтед. Подобна грешка е характерна за дерби от родното ни първенство, но не и за такова от Висшата лига. Жалко ще е, ако това съдийско недоглеждане се окаже решаващ фактор при определяне шампиона на Англия.

 

Проблемът е, че изброените примери са само част от лошите съдиийски решения през сезона. Арбитрите на острова трябва да вдигнат нивото си, защото в момента класата им не е адекватна на тази на футболистите и техните решения влияят зле на иначе уникалния футбол, които се играе на Острова.

Новините

Най-четените