"Реших да се занимавам с роботика, след като забелязах, че много от моите съученици се питат "Абе за какво ще ни е тази математика и информатика в живота?". Истината е, че от всички науки най-лесно ще е да посочиш някой проект по роботика и да кажеш "Ето за това." - разказва Йордан Цветков, част от българския отбор, представил България на Турнира на младите физици в Китай през 2018 г.
Йордан започва да прави роботи в популярни видеоигри като Kerbal Space Program и Besiege, преди още да знае какво е серво мотор или Arduino платка.
Те обаче успяват да го запалят по роботиката. Първият му "истински" робот представляват "4 серво мотора, държани с ластици един за друг". Създава го, когато е в десети клас. След много труд и молитви да не изгори нещо, успява да разработи прототипа на сегашния си проект - робота ILEX, съкратено от Intelligent Life Exterminator. Ако дотогава роботиката за него е само хоби, нещата се променят, след като усеща тръпката от първото си състезание с прототипната версия на робота.
"Накратко, състои се от две части - самият четирикрак робот и Arduino библиотека за работа с него. И двете са разработени да се използват от българските училища, които се занимават главно с точни науки като математическите гимназии", разказва Йордан, който днес е дванадесетокласник. Той отбелязва, че често експериментите в учебния план не се правят, защото установките са скъпи и трудни за използване. Затова той разработва компонентите така, че да са възможно най-здрави и лесни за подмяна при нужда.
"Всъщност това го потвърдих "експериментално" - на първото състезание с новия робот се наложи да сменя единия мотор ден преди представянето. След кратко обикаляне по софийските магазини за части успях да намеря мотор и роботът беше като нов. За да се накара ILEX да ходи е достатъчно да напишеш само robot.walk(), като програмирането на нови команди също не е трудно поради разположението на краката.", разказва още той.
Йордан посочва, че роботите са навсякъде около нас и предвид автоматизацията на нашия свят, те ще продължават да ни заобикалят.
"Тази наука е и връзката между реалността и идеализираните светове на физиката, математиката и информатиката - за мен лично е прекрасно да гледаш как числата и алгоритмите, които си писал се превръщат в истински, носещи смисъл движения като ходене, преодоляване на препятствия или даване на лапа за high five", отбелязва Йордан.
Затова според него е много важно обучението по роботика да започне колкото се може по-рано и да е заложено в училищната програма. Той вярва, че програмирането на роботи ще покаже и каква е ползата от математиката и информатиката, защото ще покаже практическото приложение на "сухата теория".
"За да можеш да проектираш робот, който да не се разпадне като кула от карти при първото му пускане, имаш нужда от познания главно по физика, инжинерни науки и информатика", казва Йордан, но допълва, че най-важното за човек, който се занимава с роботика, е, да не се отчайва, когато нещо не стане от първия път. "Всичко останало може да се научи в процеса на работа".
За Йордан годината преминава под знака на състезания по ИТ и роботика и подобрения по ILEX, като през септември роботът му е бил представен на международното изложение в Абу Даби.
Наскоро е направил нови промени по ILEX, като по-интересните от тях са в кода - "накратко, чрез една малка промяна в традиционния модел на невронна мрежа мога да създам ефективно ходене с много, много по-малки мрежи, които се тренират по-бързо и могат да работят на много по-слаби микроконтролери/микрокомпютри". Новият прототип вече е сглобен и Йордан започва тестове с него.
Йордан Цветков е част от Олимпийските отбори по природни науки, които кампанията на VIVACOM Операция "Жълти стотинки" подкрепя тази година.
Събраните средства ще се използват за подготовката и участието на младите български олимпийци от отборите по биология, математика, астрономия, астрофизика, информатика, лингвистика, физика и химия в международни и балкански състезания. Средствата се събират в магазините на VIVACOM и в търговските обекти на партньорите, а също и чрез изпращане на SMS с текст DMS OLYMP. Инициативата продължава до 31.12.2019 г.
Smart образование е съвместна рубрика на Webcafe.bg и Vivacom, посветена на образованието и дигиталните форми на обучение.