С все по-топлите зими снегът постепенно се превърна в новата екзотика, а всяка снежинка става все по-ценна. Не само за земеделието и наличието на водни ресурси, но и за любителите на зимните спортове.
При това не става дума само за тези, които искат да карат ски и да имат пълноценни зимни почивки, а и тази всички фенове на белите спортове пред телевизорите.
16 състезания за изминалия сезон в Световната купа по алпийски ски бяха отменени заради неблагоприятни условия, включително и липса на сняг. Феновете на биатлона изгледаха Световно първенство в Нове место в Чехия насред пролетен пейзаж.
Шампионатът премина при изцяло положителни температури и на някои състезания биатлонистите бяха по къси ръкави.
Феновете наблюдаваха картина, с която, уви, отдавна са свикнали - сняг има само по трасето, което се вие сред зелени гори и поляни.
Нове место на Мораве е сред най-известните зимни курорти в Чехия, но се намира на едва 600 метра надморска височина и през февруари се видя ясно, че снегът е огромен проблем.
Затова там, както и в редица други курорти и зимни центрове разчитат на технологията за складиране на сняг. Тя върши добра работа в случаи като този, тъй като за производство на изкуствен сняг на място са необходими ниски температури, а в Нове место през февруари нямаше такива.
В курорта е изграден склад за сняг. "Понякога се шегувам, че Нове место има свое "чудо на света" - най-големият резервоар за сняг на планетата", казва пред Radio Prague International кметът Михал Смарда.
Складът е с обем от около три четвърти хектар и събира 60 000 куб. метра сняг в края на зимата. През лятото една трета от запаса се топи, но за новия сезон за направа на писти са останали 40 000 куб. метра и така "снежната банка" осигурява ценния ресурс от една зима за следващата.
Далеч пò на север - във финландския курорт Леви, на 170 км. отвъд полярния кръг, също се запасяват със сняг от предходната зима.
Ски центърът също е домакин на професионални състезания от Световната купа по ски, но е и един от най-големите зимни курорти във Финландия.
Толкова на север ски сезонът е далеч по-дълъг - в Леви той започва от октомври и може да продължи до май. През есента обаче вече невинаги има достатъчно естествен сняг и затова там разчитат на складиран и "рециклиран".
Дори през 2022 г. от управата на курорта се похвалиха, че женският слалом през ноември се провежда на същия сняг, на който професионалните скиорки са се състезавали предходната година.
Курортът е инвестирал 1 млн. евро в решения за съхранение на сняг в последните години.
"Складираният сняг играе важна роля за бизнеса ни", обяснява търговският директор на курорта Марко Мустонен. Той позволява на зимния център да открие сезона точно на обявената дата през есента и без да се съобразява с условията и наличието на сняг. Така клиентите са сигурни за резервациите си и че сняг ще има.
В Леви имат и 300 оръдия за сняг, но ги ползват само при поне минус 10 градуса за оптимална енергийна ефективност. При такива температури се прави 8 пъти повече сняг, отколкото при 0 градуса.
Тези количества също се използват за банката със сняг - в най-лютия студ през януари и февруари се произвежда запас, който се разполага върху самите ски писти. В края на сезона се оформя на огромни купчини.
Технологията в Леви се базира на изолационния материал, който се използва и при строителството - 70 мм дебел пресован полистирен на блокове, свързани като в акордеон. През зимата те се събират и складират, а през пролетта се разгръщат като одеяло над събраните купчини сняг. Отгоре се поставя покрития с гео текстил, който държи изолацията на място и охлажда допълнително.
В Леви дори твърдят, че с тази технология губят не повече от 5% от складирания сняг, а през пролетта на 2023 г. са успели да складират цели 200 000 куб. метра.
Според тестовете на компанията, която прави изолацията - Snow Secure, системата работи дори в най-големите горещини. В продължение на седмица температурите на върха на одеялото, покриващо снега, са стигали до 44 градуса, а на тази въздуха е била 31 градуса.
Отдолу обаче градусите не са стигнали 2,5 по Целзий.
Подобна технология е и доста по-щадяща за околната среда, защото повторната употреба на сняг от миналата година намалява нуждата от направата на изкуствен за старта на следващата и пести сериозни количества енергия и вода.
Това не е единственият начин за съхранение на сняг - изолация осигуряват и материали като дървени стърготини или слама.
Складирането на сняг се практикува от доста време - запаси от сняг гарантираха последните три Зимни олимпиади в Русия, Южна Корея и Китай, на съхранен сняг разчитат и курорти като Кицбюeл и Давос, отново за осигуряване на професионални състезания или тренировки.
И все пак подобни системи поне засега не са цялостно решение и не могат да осигурят целия нужен сняг за цял сезон. Съхраненото в тях стига за една писта или детски парк.
Затова от години се говори и за друга промяна - на самия календар - както на професионалните състезания, така и на ски сезона. Обичайно сега те започват около края на ноември или началото на декември, когато не винаги има достатъчно сняг. Краят пък е през март.
Снегът обаче се натрупва през зимата и съвсем не е рядкост в доста планини да има предостатъчни количества през април и никакви скиори.
Защото все още почти никой не е свикнал да ходи на зимна ваканция през пролетта. Но на фенове, аматьори и професионалисти ще се наложи да се нагодят.