През март месец тази година от Китай идва новина, която звучи революционно - доброволец успява да играе компютърни игри, без да помръдва и мускулче от лицето или тялото си. Той е снабден с мозъчния имплант Beinao-1 на китайската компания BCI.
Нещо повече, в официалното си изказване фирмата подчертава, че техният чип е три пъти по-бърз от Neuralink, разработван под мениджмънта на Илон Мъск.
Имплантът Beinao-1 е изработен от гъвкави материали и разполага с 256 канала за предаване на мозъчната дейност.
Този месец BCI показва възможностите на устройството си с друг пациент - 67-годишна жена с амиотрофична латерална склероза.
Заради заболяването си жената не може да говори, но предава мислите си благодарение на Beinao-1 и на екрана към мозъчния имплант се изписва всичко, което тя иска да каже.
The "#Beinao-1" intelligent #brain #implant, developed by Chinese Institute for #BrainResearch in Beijing, was implemented in humans. 5 patients who suffered spinal cord injury, #stroke, and #ALS, have received the implants, aiding rehabilitation of motor and speech functions. pic.twitter.com/DWC3cophkm
— Touch Beijing (@touch_beijing) June 20, 2025
Още пет доброволци в момента са в процес на изпитание на чипа за имплантиране в мозъка.
Самият имплант е с размерите на дребна монета и работи със собствена операционна система, наречена XessOS. Първоначалната скорост, с която данните преминават от чипа към екрана, е 4,1 бита в секунда, но учените зад Beano-1 заявяват, че само за 20 часа обучение преносът вече е много по-бърз.
Пред "Си Ен Ен" Лу Минмин, ръководител на проучването, добавя, че имплантът разчита мислите на пациентите с изключително висока точност.
Минмин казва още, че той и екипът му вече са затрупани със запитвания от потенциални нови пациенти.
Сегашните участници в опитите с Beinao-1 пък споделят, че откакто използват чипа, чувстват огромно облекчение. Причината не е само, че хора с нарушения в речта могат да изказват мислите си, но и че мозъчният имплант до голяма степен им връща контрола в нарушената от заболявания мускулатура.
Надеждите на Минмин са до догодина по това време да има още 50 до 100 пациенти, които участват в проучванията и експериментите.
Exciting progress in the brain chip space! The Beinao No.1 project is paving the way for groundbreaking advancements, and it's impressive to see China taking the lead in this race. Game on, Neuralink! pic.twitter.com/7AxV0uUFWK
— Toga Leung (@LeungToga) June 10, 2025
В разговор за Yahoo! ръководителят на проучванията посочва, че когато Илон Мъск започва да тества Neuralink, той също разполага само с петима доброволци. Първият пациент на Мъск е мъж, който е парализиран от раменете надолу заради пътен инцидент и признава, че имплантът променя коренно живота му.
В момента той е способен да контролира мишка и клавиатура на компютър с ума си, да изпраща имейли и да скролва из социалните мрежи само с мислите си.
Китайските експерти изтъкват, че при поставянето на Beinao-1 се използва много по-неинвазивен метод, отколкото в САЩ.
Нещо повече, през 2024 г. китайското правителство издаде набор с етични норми, които медиците и другите учени са длъжни да спазват при експериментите с мозъчни чипове. Принципите важат, независимо дали опитите се провеждат на животни, или на хора.
Признание за китайското постижение Beinao-1 идва и от Университета в Джорджтаун, като според специалистите там имплантът е "близо до съвършенство".
По мнение на Минмин обаче да се сравнява китайският чип с Neuralink е като да сравняваме ябълки с круши.
Китайският имплант улавя сигналите от по-големи области в човешкия мозък, но засега няма вариант, който да предава безжично данните към монитора, с който функционира.
От друга страна Neuralink се превърна в едно от по-второстепенните занимания на Мъск, особено след флирта му с американската политика.
Така че нищо чудно много скоро Китай да го изпревари не само откъм електромобили, но и откъм мозъчни импланти.