При представянето на iPhone 12 от Apple обявяват промяна, за която се говори отдавна - в кутиите на последната серия смартфони няма да има зарядно устройство, а като цел е изтъкнато опазването на природата.
Решението не е напълно изненадващо, макар че хваща неподготвени собствениците на по-стари флагмани неподготвени, тъй като те са със зарядни с различна букса.
Бразилската комисия за защита на потребителите също не е съгласна с тази практика и има намерение да наложи на Apple глоба в размер на около 2 млн. долара (10,5 млн. бразилски реала).
По мнение на регулатора да няма зарядно към смартфона е "нечестно и прекалено подвеждащо".
Комисията в Сао Пауло посочва, че производителят не уточнява в нито една реклама или представяне на смартфоните си, че към тях не се предлага и зарядно устройство. Допълнителни проблеми идват и от факта, че най-новите модели iPhone 12 са с USB Type-C порт, докато предшествениците им използват друг вид букси.
Регулаторът за защита на правата на потребителите открива и още нещо обезпокоително - от Apple казват, че икономиите от производство на зарядни ще опазят природата, ще спестят ресурси и, не на последно място, ще се отразят и на крайната цена на телефоните им, но в действителност това не е съвсем така.
Комисията смята, че новите политики на технологичния гигант нямат общо с екологията, а дори и да имат, са в твърде голям ущърб на купувачите, за да може той да бъде оправдаван с благородни каузи. Дали цената на устройствата спада също е съмнително, особено в страна като Бразилия.
Докато в САЩ един нов iPhone 12 Mini е около 720 долара, в Бразилия цената е 1200 долара.
Когато Apple представя iPhone 11 през септември 2019 г., официално обявената му цена за САЩ е 799 долара. В магазините в Сау Пауло обаче смартфонът отново се появява с етикет от 1200 долара. И така недоволството на бразилското КЗП се трупа, докато не ескалира този март месец.
Регулаторът дори намеква, че това може би няма да е последната солена глоба за фирмата производител. Те се уповават на оплаквания от потребители, че им е бил отказан ремонт на устройства, по-стари от iPhone 11 и че Apple индиректно ги принуждава да си закупят най-новите смартфони за стотици долари.
Бразилците силно недоволстват и от съмнителните ъпдейти, през които преминава iOS и които сякаш само спъват работата на телефона, вместо да я улесняват.
Пред The Verge говорител на комисията заявява: "Тук си имаме закони и държим да се спазват, дори и от компании като Apple!".
Възможно е обаче технологичната фирма да не се трогне особено, тъй като само за първите три месеца от 2021 г. отбелязва приходи от 111,4 милиарда долара...