Ако вече изминалата 2021 г. беше особено вълнуваща що се отнася до новите технологии, то следващата обещава да бъде дори по-впечатляваща в това отношение. Данни на Statista показват, че инвестициите в нови технологии ще се увеличат с 20%, достигайки в глобален план до безпрецедентните 1,8 трилиона долара.
Отчасти това се дължи и на катастрофалната за много икономики COVID пандемия, която обаче стимулира правителства, бизнес и наука все по-усилено да търсят иновативни подходи за адаптация и справяне с кризата.
Вече видяхме как възникват напълно нови тенденции, които тепърва ще стават все по-актуални и влиятелни, като някои от тях вече предизвикват и противоречиви дискусии.
Ето кои технологии и трендове да очакваме през тази година:
Web 3.0, блокчейн, криптовалути
За тези, които не знаят, Web 3.0 представлява идеята за напълно нова световна мрежа, основана на блокчейн технологията и пълната децентрализация. Още сме далеч от нова форма на свързаност към интернет, но през 2022 г. все повече големи компании като Meta ще започнат да насочват погледи натам и вече изграждат основата за Web 3.0.
Всичко това неизменно е свързано и с дигиталните валути. Още през октомври Международния валутен фонд започна да прави оценки на потенциалните рискове и ползи от тяхната широка употреба. От своя страна различни централни банки по света вече се оглеждат за потенциала на криптовалутите, а само преди няколко месеца Салвадор стана и първата държава в света приела биткойн като официално платежно средство.
Генеративен изкуствен интелект
Спокойно, далеч сме още от разхождащи се терминатори по улицата. Тук става въпрос за програми, които могат да използват съществуващо съдържание като текст, аудио файлове или изображения, за да "научат" компютри или машини как да създават идентично съдържание.
Генеративният изкуствен интелект може да се използва за генериране на софтуерен код, ускоряване на разработването на нови лекарства или пък за целеви маркетинг. За съжаление обаче подобна технология е удобна и за извършването на измами, разпространение на дезинформация и създаване на фалшиви самоличности. Според консултантската компания Gartner генеративният изкуствен интелект през 2022 г. ще отговаря за около 10% от съдържанието, което намираме в интернет, сравнено с по-малко от 1% в момента.
Метавселена
Или по-скоро метавселени, тъй като се очертава изграждането на много интерактивни, виртуални пространства, които ще бъдат ориентирани към различни общности. Макар и в ранен етап, технологията се развива с главоломна скорост и обещава множество варианти, по които да можем да правим нормални неща от живота, само че във виртуалното пространство.
Очаква се да бъде особено полезна за бизнеса, но също така повдига и немалко съмнения най-вече относно съхранението и използването на личната информация, наред с опасностите от пристрастяването към живота във виртуална среда за сметка на истинския живот.
Облачни технологии
Облачните технологии се оказаха спасителен пояс за ужасно много компании, преминали към дистанционна работа по време на COVID пандемията.
Основните предимства са свързани не само с удобството, но и с оптимизация на времето и използване по възможно най-ефективен начин както на човешкия потенциал, така и на устройствата за един бизнес. Този тип услуги улесняват грижата за информацията, а ангажиментът за нейното съхраняване, архивиране, защита и мултиплициране в различни центрове за данни се поема изцяло от доставчика на облачните услуги.
Подобни предимства се оказват ключови за бизнеса по време на пандемията, а по-всичко изглежда, че тенденцията е към продължаване в същия дух.
Развитие на квантовите компютри
Технологията на квантовите изчисления е все още в начален стадий на развитие, но прогресът през последните години е осезаем. В момента водещите държави в света - САЩ, Русия, Китай и Япония - заедно с технологични гиганти като IBM, Google, Microsoft и Alibaba се борят за надмощие на това поле. Други компании, сред които Visa, JP Morgan и Volkswagen, също експериментират с квантовата технология.
Разнообразието от различни заинтересовани страни само показва какво е разнообразието от области, където може да бъде използвана свръхбързата изчислителна способност на този тип иновации - отбрана, енергетика, фармация, земеделие, пътуване, логистика, финанси - практически всичко. Просто си представете една машина със способност да извършва сложни изчисления милиони пъти по-бързо от един компютър.
Хиперавтоматизация
Това е процесът на автоматизиране на възможно повече дейности посредством изкуствен интелект, роботи и всяка една друга технология, която изключва човешка намеса. Смята се, че през 2022 г. около 45 % от повтарящите се задачи в производството ще се извършва именно по този начин, а Gartner оценяват хиперавтоматизацията като един от десетте топ технологични тренда не само за 2022 г., а изобщо.
С други думи, в технологично отношение през новата година ще продължи развитието на вече започнали процеси и тяхното още по-масово налагане, а голямото предизвикателство ще е да си в крак с тенденциите в този все по-бързо развиващ се свят.