В свят на бурно технологично развитие, което има своето отражение и върху конфликтите, които водим, човешката изобретателност остава важен фактор за печелене на битки. Или шеговити предизвикателства.
Такава е историята на група съвсем истински пехотинци, които са участвали в обучението на робот с изкуствен интелект (ИИ) да може да разпознава хора, а са го излъгали с на пръв поглед абсурдни маскировки.
Историята е разказана в предстоящата книга "Четири бойни полета" на Пол Шар, вицепрезидент на Центъра за нова американска сигурност (CNES). Достига до нас благодарение на редактора по тема "Отбрана" в изданието The Economist Шашанк Джоши, който е снимал страница от книгата и я е публикувал в своя Twitter.
Шар разказва за осем пехотинци, които са помагали в обучението на ИИ на тестова площадка. Шест дни наред те са обикаляли около него, докато инженерите са полирали алгоритъма си за засичане на човешки същества.
На седмия ден идва идеята експериментът да бъде променен - пехотинците да се опитат да излъжат робота.
Според книгата, която излиза на англоезичния пазар през февруари, войниците сложили робота с изкуствен интелект в средата на кръгово кръстовище и започнали да играят игра помежду си - печели онзи, който успее да се доближи до машината, без да бъде засечен. Традиционният камуфлаж няма как свърши работа, поради което те станали изобретателни.
Всеки един успял да заблуди ИИ, макар и с различен подход. Един се преминал 300 метра само със салта, което объркало алгоритъма за засичане на хора. Друг се преструвал на дърво с помощта на клони и бавно движение към робота, усмихвайки се през цялото време.
Най-забавната тактика срещу машината обаче е на други двама от пехотинците, които се скрили в кашон и така се придвижили до робота.
Човек, разказващ на Шар за случката, си спомня как войниците се смеели през цялото време.
These aren’t the marines you’re looking for. pic.twitter.com/qMwzJblQwp
— Shashank Joshi (@shashj) January 18, 2023
В книгата се обръща внимание на това, че изкуственият интелект е бил обучен да засича хора, които ходят или тичат, а не такива, които правят салта или се крият в кашони. Така детинските тактики всъщност сработили той да бъде заблуден.
Нещо, което не би се случило с повечето хора, ако видят войници да се движат бавно към тях с клони в ръцете или станат свидетели на кашон с четири крака.
Целият експеримент е показал слабостите на ИИ по отношение на зависимостта му от предварително подадената информация, с което е обучен, и алгоритмите за прилагането на тази информация в нови ситуации.