В 6:30 ч в понеделник сутрин Дейвид Ейгъс вече се е захванал с нещо възхитително - да се придържа към правилата. Облечен в "униформа" от сиви панталони, черен пуловер и бяла риза, препоръчана му от един от неговите пациенти - покойният Стив Джобс, пионерът в биомедицинските изследвания пристига с чаша кафе и голяма усмивка пред входа на хотел в Манхатън.
Той вече е направил кратко сутрешно бягане, а върху китката му виси фитнес-гривна. Снощи е вечерял кралска сьомга с хубаво каберне, а преди лягане, както винаги, е взел статини (бел.р. - лекарства, за които се твърди, че намаляват холестерола и неговите съставки) и "бебешки аспирин" (бел. р. - таблетка с 81 милиграма аспирин или 1/4 от нормалната доза). И въпреки че не е закусвал, изглежда съвсем отпочинал и пречистен.
В новата си книга "Кратък наръчник за дълъг живот" Ейгъс предписва 65 правила, които да спазваме, ако искаме да се радваме на по-добро здраве. В последните 18 часа той се е съобразил с 10 от тях. Въпросната сутрин го очаква интервю за телевизия CBS, където докторът се появява един-два пъти седмично, за да говори по здравни теми.
Така е от май 2012 г., когато на пазара се появи бестселърът му "Краят на болестта" - книга, която преобърна представите що е то здравословен начин на живот. Освен телевизионните изяви, той пише за New York Times, лице е на кампания за активен начин на живот и ... редовен участник в събития от ранга на Световния икономически форум в Давос, фестивала на идеите в Аспен и PopTech в Мейн.
Не е само лекар
49-годишният Ейгъс не е просто известен лекар. Той е квалифициран и добре приеман научен изследовател - професор по медицина и инженерство в Университета на Южна Калифорния. Помогнал е в разработването на нови лекарства и повратни средства за диагностика, участвал е в създаването на две компании за технологични иновации в здравната грижа.
И още - направил е пробив както в лечението на рак, така и в начина, по който мислим за тази болест. Той е част от научен екип, който открива, че витамин С действа превантивно на образуването на ракови клетки, но когато такива се появят в организма, се превръща в зъл враг - туморът на практика се захранва с него.
На всичкото отгоре Ейгъс държи на практиката и отделя поне два и половина дни от седмицата, за да приема пациенти. Повечето от тях са доста известни. Като 90-годишният медиен магнат Съмнър Редстоун, който преживя "чудото от възстановяване" от рак на простатата. А за лекаря си каза, че не мисли като всички останали.
"Всичко, което той ми каза, помогна в битката ми срещу рака. Днес аз се чувствам по-добре, отколкото на 20 години", допълва музикантът Нийл Йънг, който в последното издание на своите мемоари описва Ейгъс просто като "Моят механик". Колкото до гуруто на Apple - Стив Джобс е близък приятел на медика - и дори редактира заглавието на книгата му.
Той наистина има верни фенове и последователи, но целта му не е просто да предизвика хората, да направи кариера, да спечели купища пари, да бъде известен... Той иска да победи рака. И вярва, че тази опустошителна болест може да бъде победена, ако хората приемат здравето за своя собственост. Това обаче не може да стане, ако те не знаят как да го направят. И Ейгъс решава да ги научи.
Звучи толкова просто, но наистина ли е така?
Критиците му казват, че прекалено много опростява нещата - вземайте статини при повечко килограми, не пийте витамини и хранителни добавки, включете чаша вино към вечерята, винаги закусвайте, опитайте да намерите естествени източници на кофеин, носете удобни обувки, гледайте куче - за по-лесно свикване с режим, пазете се от слънчеви изгаряния и скенерите на летищата .... и други.
Това не са празни приказки и общи правила, смята Ейгъс, но най-отличителните и ясни препоръки представляват малка част от съдържанието на книгата. "Знам, че ракът не може да се излекува в напреднал стадий, така че трябваше да направим всичко възможно, за да разберат хората за начините за превенция. Ракът е глагол, действие, което трябва да бъде спряно - и да бъде удължен животът", коментира той.
Авторът настоява, че една от основните му задачи е да въоръжи хората с информация и да им каже как да я използват, защото "една част от населението все още не знае какво да прави" със себе си. Тези хора не трябва да бъдат пренебрегвани. Напротив, трябва да бъдат насърчени да се интересуват и да говорят за своето здраве и проблемите, дори ако предизвикат установените правила и начина си на живот.
Дейвид Ейгъс няма нищо против пациентите да спорят с него. Така направи журналистът от ABC Бил Уеир, който направи два репортажа за "Краят на болестта" - в първия заключи, че тази задача е спасила живота му, а във втория - че не е толкова сигурен в това. Уеир, 44-годишен баща, участва в експеримент за новаторска технология за удължаване на живота.
След като е подложен на множество тестове, журналистът разбира, че основните му коронални артерии са калцирани - и би могъл да умре по време на сутрешния си крос. "В този момент се заклех да се променя", спомня си той, докато Ейгъс му предписва диета, повече движение и никакви хранителни добавки.
Тази немаловажна информация е оспорена от петима други лекари, с които Уеир се свързва - и всички са категорични, че Ейгъс е преувеличил с прогнозите. Във втория репортаж той е определен като "добър пример за лоша медицина".