Как да станеш космонавт

Кой не си е мечтал да бъде космонавт? Преди 50 години това беше осъществимо само за шепа елитни пилоти, но в наши дни постоянно изникват нови оферти я за полет до Марс, я за мисия на Луната, я за някоя скоростна туристическа обиколка на космоса.

Наистина ли е толкова лесно вече човек да стане космонавт? Трябват ли ви все още точните умения или опира само до пари? Ако обмисляте да се впуснете в такава кариера, ето някои от най-примамливите възможности:

Полетете с космически кораб

Ерата на космическия туризъм настъпва. Virgin Galactic вече тества успешно своя кораб за пътувания в космоса, конкурентите от XCOR също изпробваха орбиталния си ракетоплан за возене на богати туристи. Само че цената от 200 000 долара за екскурзия с Virgin и 95 000 с XCOR отблъсква доста от потенциалните клиенти.

Пътуване с космическия кораб на XCOR наскоро беше предложено и като награда в състезание. Тази оферта дойде от фирмата за дезодоранти Lynx (позната като Axe в Щатите), но предизвика спорове и недоволство, защото само мъже бяха допуснати да се пробват.

Със сигурност обаче космическите полети тепърва ще бъдат разигравани в конкурси и лотарии.

Само че очевидният проблем на този туризъм е твърде високата цена за скромни като времетраене полети. Получавате едва няколко минути в безтегловност (например с Virgin те са шест), пък и естествено, не се превръщате в астронавт, а сте си просто пътник на борда.

Единствената опция в момента, която ви приближава повечко до професията, е предложението на Space Adventures за 10-дневно пътуване до Международната космическа станция. Но то струва 50 милиона.

Надеждите са космическият туризъм да се разпространи в близките години и цените лека-полека да паднат.

Еднопосочен билет за Марс

Всички говорят за „Марс уан" - холандската група, която иска да основе първата човешка колония на Червената планета още през 2023 г. и да я покаже на живо по телевизията.

Компанията набира доброволци и им дава възможност срещу символична сума да си купят еднопосочен билет за Марс. Вече се записаха и двама българи - студентката Надежда Томова (29 г.) и безработният Пламен Николов (31), които платиха по 14 долара за участие в глобалния проект.

„Марс уан" търсят хора в добра физическа форма, притежаващи полезни практически умения. „Най-вече гледаме работата в екип на космонавтите и способността им да се справят с предизвикателства през целия си живот", обясняват от групата.

Ако ви звучи примамливо, може и вие да се присъедините към тези 78 хиляди, които вече са кандидатствали. Само не забравяйте, че планът е да си останете на Марс и хич да не се връщате.

До Марс и обратно

Ако държите пък да видите Марс и да се върнете, шансът ви е космическият предприемач Денис Тито и неговата Inspiration Mars Foundation. Планът е да бъдат изпратени няколко души да прелетят на 160 км около Червената планета и да я зърнат отблизо.

18-месечната мисия трябва да започне през 2018 г., стига Тито да намери нужните средства да я осъществи. Но кой може да кандидатства? Фондацията твърди, че идеална за пътуването е женена двойка на средна възраст.

Тъй че ако можете да си представите как прекарвате година и половина набутани в малка стаичка с половинката си и пиете рециклираната си урина, докато родната ви планета се мержелее в далечината - вие сте човекът.

Кандидатствайте в космическа агенция

Нали се сещате онези обяви за работа, които гласят „Търсим изключителна личност"? Хората, които назначават космонавти наистина се нуждаят от такива. Ако трябва да цитираме сайта на Европейската космическа агенция: „Търсят се най-добрите възможни хора".

Повечето астронавти от „Аполо" и ранните руски космонавти бяха военни или тест пилоти с перфектни летателни умения. Днес все още биват избирани предимно пилоти.

Други професии с добри шансове включват инженери и учени. Например вторият човек на Луната Едуин „Бъз" Олдрин беше едновременно пилот и имаше докторат от Масачузетския технологически институт.

Агенциите търсят комбинация от професионални умения, отлична физическа форма и психологическа устойчивост в стресови условия. Ако ви се струва постижимо за вас, кандидатстването там си остава най-добрият от предложените варианти.

Новините

Най-четените