Свети Валентин е празник, който в много страни се отбелязва по различен начин. Някои от историческите традиции са пренесени и днес, а други вече са изчезнали.
Ето и любопитни факти, свързани с празника по света.
Южна Корея
Традиционният подарък от сладки за празника е широко разпространен, от само от жени за мъже.
Съществува друг специален ден, когато мъжете дават своите подаръци на жените и той се отбелязва, подобно на Япония, на 14-ти март.
На "белия празник" много млади мъже признават своята любов за първи път пред своите избранници.
За тези млади хора, които нямат в момента романтични изживявания, корейците са измислили друга дата и това е 14-ти април, известен като "черният ден".
На тази дата хората се събират и приготвят черна на цвят паста, откъдето идва и и името на празника. Тайван
Празникът в Тайван се отбелязва на 14-ти февруари, но има и друг специален ден и това е 7-ми юли. И двете дати са еднакво важни.
Много мъже поръчват скъпи букети от рози и други цветя за своите любими. Според традицията в Тайван цветът и броят рози притежават най-голямо значение.
Например една червена роза означава "единствена любов", 11 рози означава "любима", 99 рози означава "завинаги", а 108 рози означава "омъжи се за мен".
Япония
В Япония празникът се отбелязва на две различни дати - на 14-ти февруари и на 14-ти март.
На първата дата, дамите дават подарък на господата, а на втората, позната като "белия ден, мъжът трябвало да върне подаръка, който е получил на 14-ти февруари.
По този начин японката притежава лукса да избере сама своя подарък. Шоколадът е най-широко разпространеният подарък в Япония.
Японките много добре знаят, че купешкият шоколад не е знак за истинска любов и затова те се стараят да направят сложно приготвено домашно изделие.
Австралия
По време на златотърсаческия период в Австралия най-екстравагантните валентинки били направени от сатенени възглавнички, парфюмирани и декорирани с орнаменти от цветя и цветни рамки.
Някои от тях дори били декорирани с части от препарирани птици. Тези творби били поставени в изкусно декорирани кутийки, които притежавали особено висока стойност, била модерни и изключително скъпи.
Австрия
Австрия притежава неясни обичаи, които могат или съответно не могат да се асоциират с Деня на Свети Валентин. Въпреки това обаче, се смята за обичайно за един млад мъж да подарява на своята любима букет цветя за празника.
Великобритания
В различните райони празникът се отбелязва по специфичен начин. Изпращането на картички и подаръци във вид на цветя и шоколади, е широко разпространено в цялата страна.
Общ обичай е пеенето на специални песни от деца, които получават като подаръци сладки, плодове или пари. В някои райони се пекат кифлички с кимион, сушени сливи или стафиди.
Дания
Датската валентинка е позната като "картичката на любовника." Старите варианти на такава картичка имат прозрачен ефект, който насочен срещу светлината, изобразява фигура на любовник, даващ подарък на любомата си. Друг обичай в Дания включва изпращането на изсушени бели цветя.
Датчаните също така изпращат вид валентинка, позната като "gaekkebrev" (или "майтапчийско писмо"). Изпращачът на тази картичка я пише в рима, но не се подписва. Вместо това, той подписва посланието си с точки...броят на точките е равен на броя букви в името му.
Франция
Елегантните френски картички, познати като "cartes d'amities", които съдържали нежни послания, били давани не само като валентинка, но били резултат от съвременните модни тенденции.
Германия
Валентинките в Германия обикновено са във формата на любовни знаци, допълнени от мили послания.
Въпреки това, те не се разпространяват само за този празник, но и по всеки друг повод. Дори ранните немски брачни свидетелства били смятани по онова време за валентинки, но били по-просто украсени и съдържали любовни стихове.
Италия
Навремето празникът бил отбелязван като пролетен фестивал, състоящ се на открито, където младите хора се събирали по градините, слушали музика и четяли поезия. Въпреки това, с течение на времето, този обичай постепенно изчезнал и днес не се отбелязва.
Друг обичай бил свързан с влюбените двойки, които обявявали датата на сватбата си на 14 февруари. Магазините пък се украсявали с множество бонбони.
Някой си е смукал пръстите колко да каже, че е писал нещо...
Те това е ромнтика майна... "Красиво бижу или хубав парфюм е друго нещо" После жените се оплкват като им кажеш, че са меркантилни кучки... Цветята и картичките инфантилни им се виждат...
Въй въй въх какво е тва Св.Валентин ? ЩЕ си празнувам Трифон Зарезан пък Валентинка да ми се обади