Между Деня на благодарността и Черния петък

Ноември е един от любимите месеци на всички американци, кандидат-американци, поамериканчени и тези, които не искат да са американци, но живеят в САЩ. За американското съсловие, след средата на месец ноември започват тaка наречените дълги празници, които стартират с Деня на Благодарността (последният четвъртък на всеки ноември) и плавно се преливат в Коледа.

Непоамериканчените пък се радват на дълги почивки от работа, а студентите като мен - на ваканция.

С една дума, веднъж ноември да превали 15-тата си дата, настроението на всички в Северна Америка става с една нотка по-позитивно.

Денят на Благодарността е един от празниците, който все още си остава предимно американски.

В България сме пренесли измислените американски маркетинг дни като Св. Валентин и Хелоуин, но, слава богу, изоставаме с пренасянето на този. Казвам "слава богу", защото относително силно се чувства промяна в българската масова култура и бурното навлизане на американска вълна на празници, телевизия, култура, чуждици и прочие.

Почти всички по света свързват Деня на Благодарността с яденето на пуйка.

През 2013-та близо 46 милиона пуйки са заклани за празника.

Защо обаче се ядат именно пуйки?

Историята е загадка до ден днешен. Има теории, че пуйката е била едно от животните, с които местните индианци (първите заселници в Северна Америка) празнували.

Други теории свързват пуйката с eдин от "бащите" на САЩ - Александър Хамилтън или с кралицата на Англия през 16 век и с с кой ли още не.

Когато питах моите колеги защо американците ядат пуйка на този празник, нито един не можа да ми отговори.

Това неизбежно ме навежда на мисълта, че преди години някой добър PR или специалист-маркетинг и реклама е искал да продаде много пуйки, затова е измислил тази "мода"...

Но ако оставим пуйката настрана, други важни ключови думи на този ден са:

сос грейви (с който заливаме пуйката), тиквен пай и благодарност.

Ако трите думи се споменат по отделно през който и да е друг месец от годината, всеки би ги свързал с месец ноември, заради празника.

Спомням си , когато се преместих за да уча в колеж тук и попитах откъде мога да си купя тиквен пай просто за да го пробвам, с упрек в погледите всички дружно ми отговориха, че трябва да чакам до ноември, защото само тогава се ядял истински тиквен пай.

Все едно, ако хапна тиквен пай през март, няма да е същото...

Но такива са американците - строго спазват традициите и празниците си, колкото и измислено да звучат те.

След като четвъртък сме се натъпкали почти до пръсване (защото точно на този ден никой не може да яде с мяра), на следващият ден предстои друг празник - "Черният петък" (Black Friday), както го наричат тук.

Това е традиция, чиито корени са сравнително нови - от ХХ век.

В този ден големите техномаркети и вериги магазини се оттървават от ненужен инвентар.

"Черният петък" в САЩ е денят, в който по-бедните (и/или стиснатите) си пазаруват по-големи неща като хладилници, телевизори, бижута или покупки, които обикновено не биха си позволили.

Продуктите в този ден са с около 60% намаление, но за да стигнеш до процеса на покупка, трябва да си въоръжен с търпение. Купувачите се редят на безкрайни опашки пред магазините в полунощ, за да може когато отвори магазинът в 9 ч сутринта, да се втурнат първи към плейстейшъна, за който са мечтали цяла година.

Разбира се, за да не губят пари от "Черния Петък"  магазините оставят само по няколко бройки от всеки артикул, затова и лудницата е още по-голяма.

Всяка година в САЩ има загинали от тъпканиците - представете си няколкостотин (едри) души, които се бутат кой ще влезе пръв като се отворят вратите на магазините.

"Черният Петък" не е толкова популярен в големите градове като Лос Анджелис, Ню Йорк или Чикаго, просто защото в тях хората получават по-високи заплати и нямат нужда да се пребиват и бутат, за да си купят телевизор.

В Средните щати обаче, където живеят най-бедните американци, хората се наслаждават изключително много на деня и го празнуват като втора Коледа. Буквално.

С Ден на Благодарността, с "Черен Петък" или без, американците са пред нас в едно, но изостават в друго...

Да, празниците са им празници - уважават ги и ги почитат и са си техни, така че няма нужда да си ги пресъздават и да ги копират от другаде (което е дразнещото в новата масова култура в България).

Но са назад със светлинни години от нас с това, че на "Черния Петък" се държат по-зле и от най-разглезените деца. Това са хора, които имат повече материални възможности, но пък не могат да се владеят.

Понякога си мисля каква жалка картинка е този "празник", особено когато се наложи да гледаш сеира на хора, които се бият за предмети!

Затова, ако смятате да ядете пуйка или да празнувате "Черния петък", не забравяйте да благодарите на онези, които смятате са важни за вас. Внимавайте много и с нивата на холестерола, че в България вече и затлъстяването си е проблем.

Ако ли пък не празнувате подобни американски празници - благодаря ви, че пазите българските традиции, както в България, така и по света!

#1 Rodrigo Diaz de Vivar 20.11.2014 в 07:48:03

Сега разбирам, че местните индианци са първите "заселници" в Северна Америка.

#2 vanko 20.11.2014 в 09:55:24

Ето на! Мацето си казва нещата 1 към 1 и не звучи много космополитно. Никак даже... Моите адмирации за реалния, необременен поглед!!!

#3 The Professor 20.11.2014 в 18:46:28

Единствената причина Американците да са "по-назад" от нас по отношение на Черния петък е защтото в България НЯМА Черен петък...ако имаше, ела да видиш какъв бой и блъсканица щеше да има. Може би писателката на тази статия не е била достатъчно голяма да си спомни какво меле беше като отвориха първото Метро.

#6 Citizen X 21.11.2014 в 14:01:46

Текст от 833 думи, а не му вдянах смисъла... Цецке, не ти харесва в щатите, но от едри хора не можеш да се прибереш в скромната си татковина?!?!

#8 dedogo6 21.11.2014 в 20:17:23

Кво повдигна с тази статия?Дедовия... Твоето собствено самочуствире ли , аФторке (вижте ме , аз уча в САЩ, имам си черни петъци)? Ама пишеш тъпи статии в български сайтове... . Знаеш ли, не ми пука нито за теб, нито за американците.За техните празници още по малко. А за черните им петъци - ич.

Новините

Най-четените