Господар на ефира

Този текст можеше да ви ухае на джоджен и курабийки с малко мед и джинджифил, да е за яйцата, шарките им, смирението и как половин яйчена черупка да се превърне в гнездо за пиле от конци. А тя стана една...

Нямаше да е, ако премиерът не беше попитал защо толкова хубаво предаване като "Господари на ефира", което с "такава ирония и чувство за хумор" осмивало цялото управление, пада от екран. А не "Шоуто на Слави" например, което го залива с обиди.

Ако премиерското чувство за хумор понася смешките на "Господарите", които стрелят с хартиени фунийки по властта, то значи, че кожата му е твърде нежна. Странно, толкова време в политиката би трябвало да е премахнало заплахата от памперс-дерматит.

Защо е настръхнал така срещу шегите на славитрифоновците - те са по-скоро дебелашки, отколкото пронизващи целта.

Ако властта, дори не просто властта, а БОЙКО БОРИСОВ казва, че харесва едно предаване, значи съвсем правилно е капичнато от ефир. А ако намекне да си отиде друго, значи ли, че Другото е дисидентско?!

В цялата тая шумна разпра просто шумолят банкноти - повече или по-малко. Истината винаги е скучна, съвсем негероична и затова не е патент на имиджмейкърството. Неприлично е за пред зрителите да кажеш: Поискахме много, ама много пари, ама не ни ги дадоха! И господарите на "Господарите..."   казват: Имаше цензура.

Цензура? Леле. Какво да се цензурира? С една или две лъжички захар, с подсладител, бяла или кафява захар - само в това е разликата в медиите и техните разкрития. Няма нужда от патетика, когато има ЗЗД и счетоводители.

Да се твърди, че има цензура за "Господари на ефира" е като да се каже, че "Нека говорят" е публицистика.

Някой да се сеща за голяма медия в България, в която има нещо за цензуриране? Щеше да е комплимент за нея. Ситуацията с медиите у нас в момента е досущ като при любимия на Борисов идол Бай Тошо: соцреализъм. Какво значи това ли - че властта казва и позволява кой може да критикува. Даже понякога му подава и папките. Затова всички "разкрития" излизат, когато паднат от власт и в мандата на новите четири години пишат и показват какво са правили предишните.

И нивото на критиката се следи повече от нивото на река Дунав в сантиметри. Толкова, колкото да опръска само обувките.

Какво има в "Господари на ефира", което да застрашава властта: как така се оказаха законни хилядите  на тъстовете на Цветанов, с които са му помогнали да си накупи апартаментите, а не са ги декларирали; защо ГЕРБ играят с Доган срещу разбунтувалите се срещу него в Кърджали - и не само, а Цветанов е шеф-диригентът на тия заигравки; има ли конфликт на интереси в това, че фирмата на съпругата на президента Плевнелиев обслужва сайтове на една медийна група; защо Първанов, а не Станишев е кандидатът на ГЕРБ за лидер на БСП; защо ЛУКойл не сложиха измервателни уреди на най-важната част в рафинерията - нефтения терминал Росенец, където влиза целият нефт за преработка и излиза продукция за експорт по море, а се отлага чак за догодина; защо скандалът с цените на лекарствата угасна с махането на д-р Стефан Константинов от поста здравен министър и всичко си е пак по старому...

Има толкова защо-та. Защо МВР няма почти никакъв пробив в разкриването на грабежите и обирите на банки и трезори? Защо митниците залавят толкова малко дрога - на историческо ниски нива, както отбеляза в последния си доклад Държавният департамент? Формират ли се или не отсега мрежи за фалшифициране на изборните резултати.

Вместо това медиите ни занимават с половин, една или две стотинки са поевтинели яйцата.

Но всъщност работа на "Господарите..." е да ни правят смешки. Но правят и това, което и останалите медии - "разследвания" на ниво битовизъм, впрочем - и хуморът в повечето тв предавания не мърда от това ниво.

Единствените министри в този кабинет, получили Златен скункс от "Господари на ефира", са не-любимците на Борисов: Трайчо Трайков, даже два пъти, и д-р Константинов.

Героичните пози с мнимия мамолог в БНР се оказаха произволен микс от два медицински прегледа, извършени по различно време.

Обаче премиерът пита: "Защо това предаване, а не онова?" и даже произнася думата цензура? Съмнения в телевизията ли надушваме? Може би. Обикновено хвали Нова тв. Смилете се, г-н министър-председател, в понеделник по обяд "телевизията с цензурата" излъчва концерта на Веселин Маринов, с чиито плакати за концерт е облепена цяла София като с тапети.

Ние, зрителите, го очакваме. Както и кадрите от обещаната ни съвместна пресконференция на bTV и фамилия Халваджиян. Позволява ни се да кажем: "Искаме ти да си наш водач" или "Искаме ти да си наш водач" - по време на избори. Но след като са отдали предпочитанията си на един или друг член на "специалната класа", те трябва да се оттеглят и да станат зрители на действието, а не негови участници, казва Ноъм Чомски.

Оттегляме се. И аз угасям телевизора.

#2 Чоко 14.04.2012 в 12:29:27

Интересна статия. Лично аз съм почитател на "Господари на ефира" и ми липсва. В предаването е постигнат приличен баланс, какъвто в нито едно друга българска продукция не намирам. Що се отнася до цензурата, тя е неизкоренима. Въпреки това обаче, след 30-50г, ако не изчезне държавата междувременно, вярвам че ще имаме някакво що-годе гражданско общество.

#3 Елена-2 14.04.2012 в 14:54:53

Дълбоко познаване на медиите... нема що.

Новините

Най-четените