Писателката Дж. К. Роулинг отправи призив към младите хора в западните държави – да не стават доброволци в сиропиталища в по-бедни страни.
Според нея по този начин те рискуват неволно да подпомогнат институции, които се държат зле с децата.
По време на конференция в Лондон Роулинг призова за край на "доброволческия туризъм" и посещенията в домове за деца. Според нея младите западняци не трябва да стават доброволци в сиропиталища, а вместо това трябва да разберат какво е изпратило децата в тези институции.
Създателката на Хари Потър и целия магически свят, който младият очилат магьосник обитава, посочва, че децата, които се намират в институции в по-бедните държави, често се озовават там заради бедност, а не защото родителите им са починали.
Роулинг предупреждава, че домове за сираци получават подкрепа от т.нар. доброволчески туризъм, при който млади хора от западни държави доброволстват да помагат в сиропиталища като част от своето пътешествие в чужбина.
Писателката е твърдо против и посещенията в домове за деца от страна на пътешественици, което тя самата определя като "сиропиталищен туризъм".
Писателката, чийто най-популярен герой също е сирак, не се ограничава само до думи. Тя е и основател на благотворителната организация "Лумос", която се занимава със случаи на сигнали за неглижиране на деца в домове за сираци в Източна Европа.
Организацията има за цел да стимулира изкарването на децата от институциите и връщането им в техните семейства.
"Лумос" оперира в няколко държави по света, сред които е и България. Сред останалите са Молдова, Украйна, Колумбия, Хаити и дори африканските Етиопия и Кения.
Роулинг посочва, че сиропиталищата може да са създадени с добри намерения, но въпреки това те често нанасят "непоправими щети", като разделят деца от техните семейства. Според нея много хора по света имат погрешно разбиране за домовете на сираци и в световен мащаб около 8 на 10 деца в подобни институции имат поне един жив родител.
Причините деца да попадат в сиропиталища всъщност са проблеми като бедност, природни бедствия и увреждания, твърди авторката на поредицата "Хари Потър".
За Роулинг институционализирането на едно дете е най-лошото, което може да му се случи, тъй като по този начин то става потенциална жертва на тормоз или дори трафик на хора. Според нея домовете за деца имат сериозно отражение върху нормалното развитие на децата там и влияят на шансовете им за успех в живота.
"Някои сиропиталища са създадени с идеята буквално да експлоатират деца – с други думи, децата са примамка за чужди дарения", коментира Роулинг по време на конференцията.
Тя обяснява, че често чуждестранните пътешественици си тръгват от дома за сираци с вярата, че са направили нещо добро, но когато разберат, че може би са подпомогнали тормоза, това ги ужасява.
По време на конференцията Роулинг обяви, че започва кампанията #HelpingNotHelping (Да помогнеш за непомагането). Придружена беше от двама младежи, които са били в подобен дом, а сега призовават деца като тях да не бъдат разделяни от семействата им.
Рут Уакука от Кения разказва как чуждестранни доброволци са се държали в сиропиталището й сякаш то е туристическа атракция. Както са се снимали с жирафи наблизо, така се снимали и с нея.
"Не бива да позволяваме деца да бъдат третирани като туристическа атракция", разказва Уакука.
Кампанията #HelpingNotHelping отправя призив към бизнеси, училища и университети да спрат да даряват пари за домове за сираци и да направят каквото могат, за да откажат хората от идеята да посещават подобни институции като част от пътуванията си по света.
Решението вместо това било тези пари и енергия да се пренасочат към благотворителни организации и проекти, които подкрепят местните общности и се борят с проблема с бедността.