Разум и лудост за "Златните глобуси" 2013

Обявяването на номинациите за наградите "Златен глобус" е моментът, в който сезонът на филмовите награди придобива ясни параметри. 

Тази година и изборът на номинациите като по чудо изглежда ясен и логичен

През последните години номинациите за тази награда бяха изпълнени с неадекватни, странни и направо абсурдни предложения, така че до голяма степен разумният списък, обявен преди дни, е смесица от облекчение и тревога. Наистина ли тазгодишната лудост опира единствено до трите номинации за "Риболов на сьомга в Йемен"?

Добрият вкус надделя в избора на номинации, което е леко разочароващо. Ексцентричните тенденции на наградите "Златен глобус", както и пословичното им пристрастие към холивудските мегазвезди произлизат от факта, че номинациите се избират от сравнително ограничена група: 80-те журналисти, които членуват в Холивудската асоциация за чуждестранна преса (ХАЧП).

Сравнете това със стабилния електорат на БАФТА от 6500 души, представляващи всички области на киноиндустрията, или пък журито с подобен брой участници на Американската киноакадемия - и ще разберете защо каприз на шепа избиратели може да отприщи портите на ада.

Ала поне в двете категории за най-добър филм преобладават безопасни варианти като "Арго", "Линкълн", "Клетниците", "Джанго без окови", "Наръчник на оптимиста", "Животът на Пи" и "30 минути след полунощ". 

Неминуемо тези седем филма ще се появят и в номинациите за най-добър филм на Оскарите  
Междувременно, по-коварните претенденти като цяло бяха отхвърлени. Нямаше място за бавната мелодрама на Пол Томас Андерсън "Господарят", нито пък за цунами-трилъра на Хуан Антонио Байона "Невъзможното", или дори за сатиричната комедия "Приятелю, Тед" на Сет Макфарлън. (Филмът беше оплют от доста критици с направо фанатична острота, но в никакъв случай не беше провал).

Наградите "Златен глобус" разделят категориите си за най-добър филм, най-добра актриса и актьор на две, с отделни списъци за драма и комедия/мюзикъл. Разделението е било въведено през 50-те години на миналия век, когато все още е царяла ерата на Били Уайлдър, Винсънт Минели и Джордж Кюкор.

Тогава организаторите не са си представяли бъдеще, в което трябва да принизяват списъка с номинирани комедии до тандема Джоли-Деп в "Туристът" и съмнителния мюзикъл на Шер "Бурлеска". 

Тазгодишният компромис е приятният, но напълно невзрачен романс "Риболов на сьомга в Йемен", който спечели номинации и в трите категории за своя жанр

Имаше и място за "Най-екзотичният хотел "Мариголд"," пуснат в САЩ още през май, ала още оттогава е под радара на ХАЧП - изглежда предимно заради звездния актьорски състав, адски склонен на журналистически интервюта.

Той също е номиниран в категорията за най-добра комедия/мюзикъл, а актрисата Джуди Денч получи номинация за най-добра женска роля, редом с други две грандами на британското кино: Маги Смит за "Квартет" и Хелън Мирън за "Хичкок".

Вероятно най-приятната изненада е страстта, с която ХАЧП любят епичния уестърн на Куентин Тарантино "Джанго без окови", който изглежда е най-добрата и завършена работа на режисьора след "Криминале".

Най-ободряваща от петте номинации на филма е намигването за Леонардо ди Каприо за най-добра поддържаща мъжка роля, което той заслужи с превъплъщението си в гротесковия собственик на плантация Келвин Канди. Изпълнението му във филма е толкова шокиращо преувеличено, че гласуващите за номинациите няма как да го пропуснат.

Точно толкова пикантно е и господарски-чудатото изпълнение на Хоакин Финикс като Фреди Куел в "Господарят", така че решението на ХАЧП да го наградят с номинация за най-добра мъжка роля също е добре дошло.

Не са минали и два месеца, откакто Финикс обяви сезонът за наградите за "глупав" и "най-голямата безвкусица, на която съм ставал свидетел през живота си," ала очевидно журито на "Златния глобус" не се е обидило много от думите му.  

Няма как да не дойде редът и на Никол Кидман

Някои от вас може би си мислят, че Кидман не е твърде скандален претендент за наградата за най-добра поддържаща роля тази година - ала може би първо трябва да изгледате филма, за който бе номинирана.

"Вестникарчето", който още не е дебютирал по европейските кина, е нелепо криминале, в което Кидман играе изкусителна кугърка, а наред с другите благини включва и сцена, в която тя пикае върху колегата си Зак Ефрон, за да дезинфекцира опарване от медуза.

Филмът беше посрещнат с безумни подигравки, когато бе излъчен в Кан по-рано тази година, макар че гледайки назад, може би не е чак толкова лош избор. Както и да е, "Златният глобус" може би ще е първата награда, която официално ще признае неговото умопомрачение, макар че победата на Ан Хатауей в същата категория за безупречното й изпълнение на Фантин в "Клетниците" изглежда неизбежна.

Като оставим настрана тези изключения, номинациите тази година са доста предпазливи и вероятно ще бъдат повторени като избор от журитата на другите награди, които предстоят през идните месеци.

"Златният глобус" постла пътеката за един предсказуем сезон на филмовите награди: вероятно тази година е ред на някой друг да раздвижи нещата.

Новините

Най-четените