"Идиоти, убийте ги", "Млъквай, глупак такъв", "Мисля, че си изкълчих долната устна"
Тези и други подобни реплики ехтят от телевизора, докато хипнотизираното ви дете гледа с приковани очи (меко казано) не особено привлекателния съвременен вариант на Cartoon Network.
Преди години популярният анимационен канал радваше тогавашните деца и родители с поредици като "Кураж страхливото куче", "Скуби-Ду", "Лабораторията на Декстър", да не говорим за неостаряващите "Том и Джери", "Попай Моряка", "Семейство Флинстоун" и поредицата Looney Tunes.
Днес се въртят предимно отблъскващи филмчета със странни, безформени същества, които се обиждат, заплашват, лигавят и повръщат един върху друг в плашещо неадекватни и неуместни сюжети.
По времето на бума на кабелната телевизия в България Cartoon Network беше най-добрата школа по английски за малки и големи. Сега обаче имаме шанса да й се "насладим" с болезнен за ухото български дублаж, който всъщност просто копира стилистиката на оригиналите.
Макар и да продължава да създава някои успешни поредици, спадът в качеството на тв канала е очевиден и се обсъжда широко вече няколко години. CN позагуби позициите си на водеща анимационна програма и се превърна в мишена не само на интернет хейтъри, но и родители, които твърдо слагат канала в забранителната листа.
Като критици на по-новото съдържание на телевизията, най-нормалното е да се запитаме: дали неприятните ни впечатления не са просто плод на промяната на нашите собствени възприятия за анимацията с отминаването на едни двайсетина години от живота ни?
Но само бегъл поглед към споменатите класически поредици от миналото (естествено, пристрастен поглед, изпълнен с носталгия) ни показва основните достойнства, които днес не откриваме достатъчно често по Cartoon Network - атрактивен визуален стил, симпатични екшън и комедийни персонажи и очарователно разказани истории, които увличаха както детето, така и неговите родители.
Да, сериали като "Кравата и пилето" и "Джони Браво" може да не изглеждат върха на сладоледа и днес, но си остават далеч, далеч по-смислени от наследниците си. Защото какво имаме сега? С имена като "Чичо дядко", "Доктор Пространствени джинси" и "Досадният портокал", модерните образци на Cartoon Network често са същинско мъчение и могат дотолкова да ви скъсат нервите, че да ви се иска да се успокоите с някой епизод на Salad Fingers.
Не може да се отрече, че по-нови продукции на телевизията като "Парк шоу" (Regular Show) и "Време за приключения" (Adventure Time) са изключително успешни, имат редица сезони, престижни награди и неизменно силен рейтинг, доказващ способността им да пленят хлапетата.
Но редовното им гледане изглежда направо вредно за умственото здраве - като доказателство споделяме съдържанието на един типичен епизод от "Време за приключения", който е сред най-често излъчваните сериали по Cartoon Network България.
Party Animals
Във въпросния епизод група малки разюздани мечки, пристрастени към купоните, живеят в корема на едно уродливо чудовище и не спират да правят бурни партита вътре. Нашите главни герои (малкото момче Фин и жълтото куче с магически способности Джейк) попадат случайно сред мечешкото племе и с мъка успяват да го убедят, че е опасно да се купонясва в корема на чудовище, тъй като когато си изяден и си в нечий корем, рано или късно се превръщащ в... (така и не изговарят думата).
Всички дружно успяват да избягат от вътрешността на чудовището, но мечките осъзнават, че се чувстват нещастни, защото знаят, че няма как да си намерят по-прекрасно място за партита. Тогава Фин намира истинската причина чудовището да третира зле мечките, докато са в корема му - те постоянно използват фойерверки в тържествата си, които раздразват неговия стомах.
Разбрал това, вождът на мечките веднага моли чудовището да ги изяде отново и тържествено му обещава да спре с фойерверките в бъдещите партита и вместо тях да използва безвредни (но също толкова ефектни) лазерни прожектори. Така в един епичен хепи енд чудовището повторно поглъща мечките и те продължават да живеят бурно и щастливо в корема му, осъществяващи и мащабно светлинно шоу вътре.
Промяната в профила на телевизията
Гледайки този епизод, човек не може да не се запита какво всъщност стана с онзи Cartoon Network от 90-те, който толкова обичахме. Някъде в началото на 2000-те телевизията навлезе в истинска криза на идентичността и започна да се превръща повече в телевизия за малки момчета, отколкото в анимационен канал, атрактивен за всякакви възрасти.
Класическите сериали бяха прехвърлени в дъщерния канал Boomerang, а по Cartoon Network започнаха да се въртят все повече игрални филми и тийнейджърски предавания и все по-малки нови анимации.
Поредица от промени по високите постове в телевизията и поредица от експерименти със съдържанието и структурата на програмата донесоха плачевни крайни резултати и тя измина пътя от най-обичания до най-недолюбвания анимационен канал, прекрати доста сериали (класически и нови) и загуби голяма част от аудиторията си. Всички тежки удари бяха понесени едва за няколко години и телевизията постепенно опитва да се възстанови от тях.
През това време старите фенове не спират да недоволстват в блог постове и YouTube тиради срещу упадъка на Cartoon Network, но и продължават да гледат любимите си класики, достъпни навсякъде из мрежата.
За по-малките зрители опасността е критериите им за анимация да си останат на ниво „Чичо дядко". Но за щастие уеб пространството и големите конкурентни канали като Nickelodeon и Disney Channel предлагат достатъчно алтернативи - поне до следващата златна ера на Cartoon Network. Ако успеем да я дочакаме, може и да забравим настоящите недоразумения...