Карлос Слим е най-богатият човек в света. Или поне е номер едно в класацията на Forbes. Не е наследник на империя. Нито пък е спечелил в казино.
71-годишният мексиканец проявява бизнес таланта си още на 10 години, когато продава напитки и закуски на собственото си семейство. След като завършва строително инженерство той основава компания за недвижими имоти и работи като брокер на мексиканската борса.
Днес е прочут с умението си да превръща в машина за пари всяка закъсала компания, която е купил. Състоянието му се оценява на 74 млрд. долара.
С контрола на три от най-важните компании на континента - Telmex, America Movil и Telcel - той управлява около 73% от мобилния трафик в Южна Америка. Притежава още вериги ресторанти, банки, тютюневи насаждения и повече от 3% от акциите на Apple.
Личното богатство на Слим е повече от два пъти по-голямо от брутния вътрешен продукт на Ливан - страната, от която баща му бяга през 1902 г., докато тя е част от Османската империя. То обаче контрастира с начина му на живот. 40 години той живя в една и съща къща и караше стар мерцедес (брониран и съпровождан от телохранители).
Слим обаче си е позволил притежаването на невероятна колекция с творби на Леонардо да Винчи, Шагал, Миро, Дали, Модилиани, Тициан, Тинторето, Ел Греко, Рубенс, Сезан, Тулуз Лотрек, Ван Гог, Диего Ривера, Огюст Роден.
Наскоро част от тази колекция, както и други произведения на изкуството, религиозни реликви, исторически документи и старинни монети, бяха изложени в Museo Soumaya - музеят в Мексико Сити, създаден в памет на съпругата си, която умира през 1999 г.
Футуристичната сграда на музея, който носи името на жена му, е проектирана от сина му - младия архитект Фернандо Ромеро, един от най-обещаващите таланти в страната. Площта на сградата е 17 хиляди кв. м, разпределени в шест интериорни пространства, а фасадата на музея е съставена от 16 000 шестоъгълни алуминиеви панели, които улавят и отразяват слънчевите лъчи.
За да бъде изграден музея са били нужни шест години и $ 70 милиона. Museo Soumaya е отворен цяла седмицата и достъпът е свободен.
Слим участва в кампании за борба с бедността, неграмотността и лошото здравеопазване в Латинска Америка, а също така подкрепя и спортни проекти за бедни, но не е обещавал да дари за благотворителност голяма част от богатството си, като направиха редица последователи на следващите в класацията Бил Гейтс и Уорън Бъфет.
„Бизнесмените правят повече добро, като създават работни места и увеличават благосъстоянието на хората, а не като се правят на Дядо Коледа", казва той.