Природата знае как да си играе с формите си. А в България не само си е поиграла на воля, но и е сътворила невероятни скални образувания, които неслучайно мнозина наричат феномени.
Някои от тях са причудливи, други - внушителни, трети са оприличени на цели сюжети, сложно навъразни с народни приказки, предания и легенди.
Общото е, че красотата им изумява и вдъхва страхопочитание.
Ето пет от скалните феномени, които ще ви смаят:
- Каменните гъби

Каменните гъби се намират до село Бели пласт в област Кърджали. Според легендата гъбите са се образували, след като четири очарователни дъщери на местен пастир били нападнати и обезглавени от османска орда. Всяка от сестрите се превърнала в интересна каменна фигура над земята.
Всъщност това са вулканични туфи със специфичен минерален състав, който при определена светлина им придава розов или оранжев оттенък. Гледката е особено забележителна по залез слънце.
До феномена се стига сравнително лесно - пътят до село Бели пласт е асфалтов и сравнително добре поддържан. От селото има един километър вървене до Каменните гъби. Имайте предвид, че местността е защитена и крехката ѝ екосистема трябва да се пази.
Природата около скалния феномен също е невероятно живописна, каквато е всъщност в целите магични Родопи.
- Чудните мостове

Чудните мостове са забележителност, която те кара да се чувстваш миниатюрен. Природата и пълноводната река, минавала оттам в миналото, са направили щедри и широки мостове от мрамор. Феноменът се намира в община Чепеларе в Западните Родопи.
Народното предание гласи, че в местността имало кръвожаден змей, който изяждал стадата на пастирите. Те обаче решили да го надхитрят, като изпратили към него магаре, натоварено със запалена слама.
Лакомият змей глътнал магарето и побеснял от болезнената горещина.
••• 5 от най-лесните за достигане водопади на България сме събрали тук:
Така той оформил огромните пробойни в монолитния блок мрамор.
Предупреждаваме - асфалтовият път към чудните мостове е лош и през топлите месеци е много натоварен. Гледката обаче компенсира всякакво неудобство, като до Чудните мостове има и заслон и приятен ресторант за отдих.
Сравнително наблизо са Нареченски бани и Чепеларе, където може да се пренощува.
- Стобските пирамиди

Името им идва от близкото село Стоб в Рила планина. Средната височина на пирамидите е между 7 и 10 метра. Оформени са от седиментни наслоявания, като някои от образуванията завършват със своеобразна каменна глава.
Пирамидите са със специфичен червеникав цвят и повечето са лишени от растителност, което ги прави още по-интригуващи като гледка. Подобно на Каменните гъби, и Стобските пирамиди са пищни най-вече при изгрев и при залез слънце, защото тогава цветът им изглежда направо огнен.
••• Eто и 5 чудни места за палатки сред природата:
Подобни пирамиди могат да се видят и около Мелник, както и по югозападните склонове на Пирин.
До Стобските пирамиди се стига по асфалтиран път, който завършва с паркинг. Още от него се разкрива гледка към скалните образувания, а после се преминава през каса и кратка, но малко стръмна пътека до пирамидите.
Наблизо е Рилският манастир и редица села, които предлагат уютни къщи за гости и механи.
- Побитите камъни

Побитите камъни се наричат още Дикликташ и се намират на 18 километра от Варна. На площ от 7 кв. километра се извисяват разнообразни по височина камъни, които като че ли човешка ръка е изваяла в почти съвършени цилиндрични форми. Най-високите от тях са около 10 метра.
Това са всъщност колони от варовик с вид на побити в земята дебели каменни гвоздеи.
Някои казват на Побитите камъни Каменната гора, защото те са изникнали от нищото като дървета. Има екзотични теории, че скалният феномен е дело на хората, които са изваяли българско подобие на Стоунхендж, само че тази хипотеза е категорично отхвърлена.
••• Как да преоткрием скритата красота на България - чуйте тук:
Легенда гласи пък, че това са вдовици и майки на хайдути, които в мъката си са застинали и са се вкаменили.
До Побитите камъни се стига по хубав асфалтов път с паркинг. Входът се заплаща, но пък в информационния център туристите ще научат любопитни неща за забележителността.
Наблизо са крепостта Овеч, нос Емине, Аладжа манастир, Варна и Балчик.
- Корабите на Синеморец

Името говори достатъчно - това са две огромни скални образувания до Синеморец, които приличат на кораби. До тях е заливът Свети Яни, рибарският пристан и още редица по-малки заливчета.
Преданията гласят, че на високите брегове едно време пиратите палели огньове, за да примамят и оберат търговските кораби. За подобно нещо свидетелстват и котви, които са открити около Корабите на Синеморец и в цялата местност.
До скалните образувания се стига лесно пеша.
Синеморец пък в последните години е все по-предпочитана дестинация за лятна почивка, наблизо е и по-спокойният Ахтопол.