Една снимка от технологично събитие предизвика редица дискусии и повдигна отново въпроса за проблемите в технологичната индустрия. На нея се виждат 15 усмихнати бели мъже и две усмихнати жени.
Проблемът е, че жените са добавени към кадъра с Photoshop и то доста нескопосано.
Компании като Facebook и Google променят начина ни на живот и оформят бъдещето ни, но не успяват да наемат служители, които пълноценно да представят потребителите им.
С други думи, в технологичния бранш процентът на цветнокожи и хора от латиноамерикански произход в някои компании е под пет на сто. Жените пък обикновено заемат една пета до една четвърт от позициите в същите тези фирми.
Около 2014 г. след силен натиск от страна на активисти много от компаниите за първи път споделят доклади за разпределението на работните места. Тогава се смята, че това е крачка в правилната посока и решение на въпроса с липсата на разнообразие сред служителите в бранша. Признат проблем е наполовина решен проблем, нали така?
Заедно с докладите са наети редица специалисти в областта на човешките ресурси и са разработени практики за наемане на нови работници.
Пет години по-късно разлика почти няма.
Макар че бяха предприети и някои успешни методики за повишаване общия процент на разнообразие сред служителите, компаниите до голяма степен наемат жени и не-бели мъже на по-неквалифицирани позиции. Жените и цветнокожите все още са много слабо представени при лидерските и подчертано технологичните позиции, тоест именно на постовете, които в бранша са най-ценени и най-високоплатени.
Последният доклад, който Facebook представи за служителите си, показва почти непроменен процент на чернокожи и хора от латиноамерикански произход на по-високите технологични позиции.
През 2014 г. те са били 1 процент, а в момента са нараснали до 3 на сто. Броят на жените се е повишил малко по-осезаемо - от 15 на 22 процента. Цифрите обаче остават далеч от приемливите - все пак жените съставляват около половината от населението на Земята. Facebook отказва да коментира данните от доклада.
Подобна е ситуацията в Google.
Там според статистиката процентът на служителите от латинските държави е нараснал по-сериозно, освен това жените са по-широко представени. Важно е да се отбележи и че технологичните компании не са единствените, които не успяват да постигнат баланс между половете. На американската стокова борса например едва 26 на сто от високопоставените служители са жени.
Само че технологичните фирми претендират, че са сред най-прогресивните бизнеси.
Много хора, които работят в областта на технологиите, признават, че вместо да наемат наистина разнообразни като произход и пол работници, компаниите се опитват да "замажат очите" на активистите с гръмки изказвания и смайващо нагли лъжи.
През 2018 г. Twitter публикува подвеждащи данни за служителите си, според които фирмата става все по-разнородна, а в реалността броят на и без това слабо представените малцинства намалява.
През май месец тази година стана ясно, че Google използва неетични тактики, при които наема жени и цветнокожи на позиции, по-ниски от тези, за които са кандидатствали. След това технологичният гигант обещава повишения, които така и не се случват.
А миналата седмица от BuzzFeed установяват, че двете жени на снимката от технологичното събитие са добавени на Photoshop.
Авторите на снимката казват, че софтуерната обработка е напълно умишлена и е била с цел всички важни лица да са в кадъра. Това обаче предизвиква въпроса защо двете жени не присъстват на оригиналната снимка и толкова ли е било трудно да ги извикат. На същото събиране е присъствал и изпълнителният директор на Amazon - Джеф Безос, но той не е добавен допълнително чрез софтуер...
Затова и активистите са скептични към прогреса на Силициевата долина.
Според тях това е културен проблем, който продължава да държи жените настрани от технологичната индустрия и минатата през Photoshop снимка е последното доказателство за случващото се. За времето, което специалистите са отделили да добавят двете жени софтуерно, те можеха да поканят и включат поне 100 жени в събитието, казват специалистите.
Явно технологичният бранш продължава да гледа на липсата на разнообразие по-скоро като на козметичен дефект, отколкото като реален и наболял проблем.
По брошурите и рекламите, които целят да привлекат нови служители, има достатъчно различни лица - жени, цветнокожи, хора с очевидно различна сексуална ориентация. Но никой не знае доколко тези кадри са автентични и ако са - дали тези хора се чувстват добре на работните си места и дали техният глас се чува достатъчно.
Обикновено една разходка из кампусите на фирмите показва доста по-хомогенна картина от предимно бели мъже около средната възраст.
Технологичните компании изтъкват много причини за това.
По думите им наемането на разнообразна гама от служители отнема време, а и винаги го има оправданието, че жените и цветнокожите мъже често нямат необходимото образование.
Последното обаче не може да бъде използвано до безкрай като аргумент - само в университета "Станфорд" над 30 на сто от завършващите компютърни науки са жени.
Би било доста времеемко всички те да бъдат добавени чрез PhotoShop...