След като миналата година застана зад конкурса за преустройство на централния площад на Пловдив с разкриване на археологията под него и съживяването на Капана, новото издание на фестивала ONE ARCHITECTURE WEEK поглежда към едно друго забравено богатство на града на тепетата - река Марица.
За период от поне 50 години река Марица е имала плаж, където местните айляци са разпускали през летните жеги.
Не е нужно да описваме в какво се е превърнала реката сега, само ще кажем, че функцията й на красив градски пейзаж и на далечна гледка е доста скромна на фона на миналото.
Затова темата на ONE ARCHITECTURE WEEK 2015, който ще се проведе между 18 и 27 септември е "ПРИ-ОБЩЕНА РЕКА".
Ето я и добрата новина - идеята е временният плаж с басейн (40 кв. м. площ) да бъде реализиран върху сухите пясъчни наноси в коритото на реката, точно до брега, но без да се допуска плуване в реката поради силното течение.
Няма да бъдат сечени дървета, няма да се навлиза в зони с птици и няма да бъдат използвани инертни материали от речното корито, обещават организаторите на фестивала.
По предварителен план плажът трябва да отвори врати още през юли.
В непосредствена близост ще бъде изградена и временната лятна сцена край реката, която ще е основната локация на фестивала през 2015. Програмата предвижда дебати, лекции, филмови прожекции, музикални събития, работилници и програма за деца.
Съвместно с екологични организации ще бъде организирана акция по почистването на коритото на реката. Архитектурният проект ще предвиди преместваеми места за сядане и шезлонги за слънчеви бани, сенници и чадъри, които ще са от екологични материали.
Първите публични бани край Марица отварят врати още през 1882 г. В десетилетията след това няколко други плажове отварят врати на различни места покрай реката и те стават предпочитано място за прекарване на свободното време на пловдивчани. След 70-те интереса към тях значително намалява.
Търсят се всякакви интересни идеи за нов живот на Марица.
Временен плаж с басейн в реката и сцена на открито са част от намесите, които възстановяват връзката на града с реката, но преди да станат факт предстои обсъждане с пловдивчани.
В случай, че идеята набере достатъчно скорост и поддръжници, фестивалът ще привлече финансиране от международни културни организации и частни спонсори за нейното реализиране.
Осмото издание на най-големия архитектурен фестивал в страната се провежда за трета поредна година в Пловдив и ще постави въпроса за ролята на реките в съвременните градове.
ONE ARCHITECTURE WEEK ще дискутира актуални български и чуждестранни примери за ползване на реките, ще предостави сцена за изява на местни и международни специалисти, които работят върху реките и ще представи изложби и намеси в градската среда, в които централна тема заема реката. Ако темата ви интересува, може да видите подобни примери по света ТУК.
От 21-ви април до 8-ми май 2015 г. ще се приемат коментари на architecture@edno.bg или в офиса на фестивала в квартал Капана, ул. Христо Дюкмеджиев 10, Пловдив. На 11 май ще бъде организиран дебат на живо в офиса на фестивала - целта на организаторите е да съберат максимално много идеи, предложения и критика преди да се пристъпи към реализация.
малоумие... ще вкарат хората във фекалката! алоу... толкова места в Пловдив могат да бъдат реставрирани или просто ремонтирани - пеещите фонтани с ресторанта, стария град, всичко около главната и панаира, всичко - паркове и алеи около гребната база, Братската могила, зоопарка... Не! Давайте да изведем хората от културните паметници и от цивилизацията и да ги наврем в калните води на една от най-опасните реки... тцтцтц, нямам думи!!! не можете да предпазите хората да влизат в реката, щом като веднъж сте ги докарали на брега й на плаж!!!