Испания е туристическа страна. Там можеш да отседнеш в ол инклузив някъде по пренаселеното безкрайно крайбрежие, да отидеш в Барселона, за да видиш наследството на Гауди, да преминеш поне част от Камино или да се пошлеяш в Мадрид.
Възможностите са огромни и включват и опцията да ядеш чисто гол вегетарианска паеля в реставрирано средновековно село.
То се нарича Ел Фонол (фенел), намира се сред природата в сърцето на Каталуния и понастоящем е нудистко селище, което приема гости.
Основано е през XIV век и за последно е обитавано от хора, които носят дрехи, през 1950 г. След това разрухата го превзема напълно, докато в края на 90-те години на миналия век предприемачът с вкус към нудизма Емили Вивес и съпругата му Нурия Еспинал не решават да го върнат към нов живот.
Превръщат го в курорт за нудисти, който предлага и здравословен живот в хармония с природата - според описанието на сайта на Ел Фонол.
Курортът предлага 120 места за настаняване - от места за къмпинг през апартаменти и студия до къщи. Голотата е задължителна - стига времето да позволява. Снимките и пушенето са забранени, а посетителите трябва да показват уважение към всякакви идеологии, политически, социални или религиозни вярвания.
Въпреки че Вивес почти изгражда наново мястото, което му отнема години и близо 1 млн. долара, днес той казва пред "Ел Паис", че не иска повече туристи в нудисткото си кътче. "Добре сме си така", смята той.
В курортното градче - убежище за нудисти и натуристи, има всичко, нужно за нормален, но природосъобразен живот. Мястото дори има собствена валута.
"Натуризмът е философия за живот в хармония с природата. Той е като дърво с много клони. Може да се определи и като будизмът на екологичните движения. Това е начин на съществуване. Не е просто да си без дрехи, това е само част от този вид туризъм", пояснява Вивес.
Според него тези възгледи могат да се разглеждат и като религия, която всеки, стъпил в Ел Фонол, почита.
И тъй като идеологията на Вивес е да се уважава всяка идеология, а градчето да е място на свобода, респект и приятна атмосфера, в Ел Фонол не се допускат проповедници и хора, "които искат да ни промиват мозъците" и да налагат една-единствена идеология.
Мястото не е безплатно - за да се влезе и да се ползват съоръженията там, се плаща такса от 7,50 евро на нощувка, плюс цената на настаняването.
Ел Фонол има органични градини, в които се отглеждат плодове и зеленчуци, и Вивес се стреми те да са максимално застъпени в храната, която се предлага там. В дух с природата са и всекидневните мероприятия, които се организират - от разходки до различни събития, масажи, йога и уъркшопове. Има и малко кино и мултифункционален нощен клуб.
Но може би най-знаменитото от всички събития е неделният обяд, когато се сервира паеля.
Гостите на селището са поканени и всички заедно приготвят голямото ястие, което се готви на огън с дърва. Паелята се полива с местно произведено червено вино.
Това е и един от редките моменти, когато забраната за снимки се нарушава, за да се направи групова снимка на насядалите край масата хора. Дори тогава Емили предлага тези, които не искат да бъдат видени, да обърнат главите си.
Въпреки че мястото не се рекламира - има само сайт и профил във Facebook, посетители не липсват.
Повечето от гостите са от Нидерландия, Белгия, Франция, Великобритания, Германия и дори Исландия.
"Хората, които идват тук, излизат от комфортната си зона. Всякакви са, но преди всичко са хора, с които е интересно да се срещнеш и обвържеш", казва Вивес.
През 2010 г. той споделя пред "Ел Паис", че от финансова гледна точка проектът му е провал. "Ще умра в Ел Фонол, гол, но щастлив", не съжалява обаче Вивес.
Днес също мисли така. "Аз съм боец и винаги съм опитвал да промотирам, обяснявам и защитавам всичко, което е натуризмът. Не съжалявам за нищо", уверен е бизнесменът.