Страни като Испания и Италия още търсят златната среда по отношение на туризма.
Чуждестранните гости са ценен източник на брутен вътрешен продукт, но когато станат прекалено много туристите, места като Барселона и Венеция се оказват жертви на собствената си популярност и за местните хора буквално не остана място.
Португалия има подобен проблем.
Евтината южна дестинация става все по-търсена и посреща все повече туристи и дигитални номади. Резултатът, особено в столицата Лисабон, е тежка жилищна криза - местните хора не могат да си позволят цените, предназначени за чужденците.
Сега страната опитва алтернативен подход - да изкара туристите от Лисабон и от морските курорти по крайбрежието на Алгарве.
Португалия смята в замяна да им предложи най-дългия кръгов маршрут на света. Той се нарича Palmilhar Portugal (Ходене из Португалия) и ще е 3000 км.
Palmilhar Portugal минава през 100 по-малко познати места из цялата страна и идеята му е както да покаже неоткритата красота на Португалия, така и да насърчи туристите да посетят и други дестинации извън обичайните.
Своеобразната обиколка на Португалия ще се разработва в пълния си блясък тепърва, но през юли ще бъде открита първата ѝ отсечка - в малкото градче Аленкер на около 50 км. северно от Лисабон.
Следващата ще е в обратната посока - на юг в разположения край Атлантическия океан земеделски регион Алентежу, а после ще има отсечки във отдалечени части в Североизточна Португалия. До края на 2024 г. ще са готови общо 15 маршрута. В следващите 3 години би трябвало всички пътеки да са факт и да бъдат свързани в общ маршрут.
Пътеката ще минава през крайбрежни райони и ще стигне от северната до южната граница на страната през лозя, старинни градчета и плажове.
Началото ѝ обещава именно това - първата спирка Аленкер е град, разположен амфитеатрално на хълм, известен с лозята си и виното си. Алентежу е най-слабо населеният селски район, където се отглеждат прочутите португалски коркови дъбове и има недокоснато скалисто крайбрежие.
Североизточният изолиран район Трас-оз-Монтш, или в превод "Зад планините", пък има биосферен резерват, маслинови горички, овощни градини и лозя.
По света има далеч по-грандиозни пешеходни маршрути - за най-дълга се смята Голямата пътека в Канада, която е цели 24 000 км. Пътят в Португалия обаче би трябвало да е най-дългата обиколка - колкото древната Виа Франсигена - поклонническият маршрут от Кентърбъри до Рим.
"Идеята се появи, когато си ходех по една пътека и си помислих какво ли би било, ако тя обикаля през цялата страна и се връща на същото място без прекъсване", обяснява авторът на идеята за проекта Рикардо Бернардес, консултант по комуникационен дизайн и голям фен на пешеходния туризъм, цитиран от "Евронюз".
Проектът ще струва 3,5 млн. евро и всеки сантиметър от пътя ще е върху обществени, а не частни земи.
В огромната си част той ще е само за пешеходци, без да минава по шосета и изобщо асфалт.
На места ще има секции за колело, както и участъци за хора с ограничена подвижност.
За упътване ще има и специално приложение с локация, насоки какво следва по пътя и какви са възможностите за престой и развлечения там. Проектът обещава и пътешествениците да получават и физическа книжка, която да бъде подпечатвана по пътя - особено за тези, които са амбицирани да обиколят цяла Португалия на крак.
Ако идеята ви допада - не е нужно да чакате завършването на 3000-километровата обиколка.
Южната страна отдавна е известна като място за пешеходни преходи.
Сред най-известните са португалският маршрут на Камино де Сантяго, известен като Пътят на Св. Яков - от Порто по крайбрежието на север към Галисия в Испания. Рута Висентина се вие по южното крайбрежие - от южната част на Алентежу към западната част на Алгарве.
За по-напреднали, с повече изкачвания, е маршрутът от Лисабон към природните паркове Синтра и Арабида.