Япония е огромен туристически хит в последните години. Статистиката на азиатската страна отчете рекорден брой посетители за 2024 г., а очакванията за тази година са за още един рекорд и около 40 млн. чуждестранни туристи.
Една от основните причини за наплива е слабата йена, благодарение на което екскурзията в страната излиза по-евтино.
Това важи с пълна сила и за руския пазар.
Само през март т.г. руските туристи в Страната на изгряващото слънце са достигнали рекордните 18 000 души, или с 1,8 пъти повече от същия период на 2024 г., Данните са на Националната туристическа организация и са цитирани от японската обществена телевизия NHK.
Нещо повече - въпреки че броят на всички чуждестранни гости расте, ръстът при тези от Русия е дори по-ускорен.
••• И всички искат матча:
Освен на ниската цена на японската валута това се дължи на още няколко фактора. Рублата е във възход и макар руснаците трудно могат да пътуват до редица страни в Европа заради санкциите вследствие войната в Украйна, получиха и по-лесен достъп до Япония.
Руските граждани влизат в Япония с визи, но от края на 2024 г. те се издават по-лесно и от посетителите вече не се изискват документи, които да докажат, че са платили предварително престой в хотел.
Самите визи са безплатни и отнема няколко дни, за да бъдат издадени. Процесът е улеснен до степен, че от руснаците се изискват по-малко документи и бумащина за виза за Япония, отколкото за Европа.
В резултат пред японското посолство в Москва редовно се вият сериозни опашки от хора, които искат да получат разрешение да посетят страната.
Само през март са издадени 12 000 визи - най-високият месечен брой, регистриран някога, като 90 на сто тях са туристически.
"Броят на руснаците, които отиват на ваканция в Япония се очаква да се удвои спрямо 2024 г., когато те бяха около 100 000", обяснява пред "Ройтерс" Дмитри Горин, вицепрезидент на Руския съюз на туристическата индустрия.

Не ги спира и липсата на директни полети към Япония - отново следствие на войната в Украйна. Обичайно руските туристи пътуват през Китай, но полетите са на доста приемливи цени - например за ноември отиване и връщане е около 800 долара.
Друг съществен фактор е ръстът на рублата след смяната на политиката на САЩ по отношение на Русия и войната в Украйна, което допълнително подпомага чуждестранните пътувания за руснаците. Отделно след първоначалния спад при началото на войната, руската икономика се възстанови, които доведе и до ръст на доходите.
"Засилването на рублата директно влияе на цената на екскурзиите и потребителския интерес към ваканциите в чужбина", коментира пред "Ройтерс" Любов Воронина от туристическия сайт sletat.ru. Според това накъде ще пътуват, туристите може да спестят между 10 и 30%, пояснява тя.
Какво правят руснаците в Япония?
Любимото си - пазаруват. "Мога да намеря много стилни дрехи тук и да взема неща, които са скъпи в Русия, но на разумни цени в Япония", обяснява руско момиче пред NHK. Тя и близките ѝ обикалят популярния туристически район Акасука в Токио.
Други руснаци - двойка на меден месец, пък си тръгват с обичайните сувенири - клечки за хранене и късметлийски котки Манеки Неко.
••• Заради войната руснаците се насочват предимно към Азия:
Трети обясняват, че пазаруват в кеш. "Руската ми кредитна карта работи само в бившите съветски републики, затова си нося 2500 долара в кеш", уточнява руски посетител.
Заради войната руснаците почти спряха да посещават Европа. Голяма част от въздушното пространство над Стария континент е затворено за руски превозвачи, което прави пътуването доста по-скъпо. В момента годишно пътуващите към Европа от Русия са около 300 000 души годишно, което е с 90% под нивата отпреди 2019 г., пояснява Дмитри Горин пред "Ройтерс".
Освен че Европа е трудно достъпна, руснаците не се усещат особено добре дошли.
Заради международния климат в страните от Азия обаче те се чувстват по-приети, казва пред NHK Вадим Островски от туроператорската компания BSI GROUP. Според него това може да се дължи на това, че руските туристи срещат по-малко търкания в Япония, отколкото другаде.
"Европа днес се отнася с тях с неуважение", отбелязва той.