През манастира "Света Богородица Сумела" сякаш е минал Апокалипсис.
Величествената сграда застрашително е застанала на ръба на скалите, стенописите ѝ са избледнели и изкривени. По фасадата личат дълбоките следи на времето и когато зъберите са обгърнати от облаци, манастирът изглежда като привидение.
"Сумела" се извисява на 1200 метра надморска височина и се намира в парка Алтъндере. Въпреки че е само на около 50 километра от черноморския град Трабзон, манастирът не се радва на свръхпопулярност.
Как се появява "Света Богородица Сумела" е обект на легенди и откровени митове.
Един от тях гласи, че икона на Света Дева Мария, нарисувана от самия апостол Лука, е била спусната в пещерата от двама ангели.
Някъде през IV век двама монаси разчели знамението и решили да основат манастир точно пред същата тази пещера, като постепенно там изникнал цял комплекс.
В сърцето на манастира е така наречената Скална църква, която е като вкопана в скалите. Около нея с времето се подреждат параклиси, килии, общи помещения, акведукт и други.
Всичко това е преживяло главозамайваща смяна на епохи - от разпада на Римската империя, през Византийската империя и Османското владичество, до борбите на Турция за независимост.
Манастирът е бил ту грижливо поддържан, ту неглижиран, ту директно вандализиран.
Някои от фреските са силно увредени - на едно място Свети Йоан няма ръка, на друго Исус е без лице, на трето по стенописите има вандалски надписи.
Отново митове разказват, че заради някаква мистична сила османците пощадяват "Сумела" и оставят манастира непокътнат при нашествието си.
Последното обаче по-вероятно се дължи на разположението на манастирския комплекс, което е накарало нашествениците да не го закачат. Факт е, че през XVIII век монасите са достатъчно спокойни за манастира, че да изрисуват огромна част от стените му със стенописите, които се виждат и до днес.
Кризата за "Сумела" идва през 20-те години на XX век, когато след Първата световна война монасите напускат манастира панически.
Масивните преселения заради военния конфликт не подминават региона и свещениците бягат към Гърция, но не и преди да заровят голяма част от ценностите на тайни места около манастира.
След това "Сумела" е нападнат от вандали, подмамени от слуховете какви несметни богатства крие обителта. Ценности така и не са намерени, но пък немалка част от уникалните стенописи са повредени, олтарите - счупени, а килиите на свещениците - поругани.
И до днес теолозите не могат да решат дали разрушението се дължи на вандалски порив към унищожение, или на целенасочена религиозна омраза към християнството.
През 1970 г. обаче турското културно министерство обръща поглед към "Сумела" и започва първата реставрационна програма. През 80-те символично, на Голяма Богородица, манастирът официално започва отново да приема поклонници и туристи.
Реставрационните дейности продължават и в момента, защото стенописите са много и сложни. Единствените образи, които са пощадени напълно, са тези на Дева Мария, понеже тя се приема за свята фигура и в исляма.
До манастира се стига от Трабзон с личен транспорт или с някой от организираните бусове. Входът е 20 евро, като "Сумела" е отворен за посещения и молитви целогодишно.