Политически объркани умове

Изправени пред необходимостта от извънредни мерки и нетрадиционен подход за решаване на мигрантската криза, заляла Европа, редица водещи политици от ЕС споделят своите гледни точки за ситуацията.

Противоречиви и напълно контрастни, мненията и действията на европейските лидери - настоящи и бивши, показват едно единствено нещо: напълно разединена позиция

на водещите политически сили в Стария континент по отношение на присъствието на сирийските мигранти на териториите на своите и съседните страни.

Германският министър на вътрешните работи Томас де Мезиер днес предложи ЕС да прибира бежанците направо от кризисните зони, за да избегне настоящата мигрантска вълна, която залива Европа, според информация на AFP.

"Предлагам да определим квота за бежанците и да изпращаме транспорт за тях направо в кризисните зони, така че трафикантите да не получават пари. След това ще ги разпределяме в Европа", е "планът" на министъра, като описва идеята като "лична инициатива".

"Квотата трябва да е щедра, така че Европа да изпълни хуманитарните си отговорности",

продължава министърът, напълно в тон на либералната германска политика по въпроса с мигрантите.

Междувременно се оказа, че властите във Финландия съвсем не са толкова благосклонно настроени към проблема. Те обсъдиха възможността да затворят границите си за бежанците. Според вътрешния министър на скандинавската държава Петери Орло до затваряне на границата може да се стигне, в случай че държавите от ЕС не успеят на намерят оперативно решение на мигрантската криза.

В авторска статия за германския вестник Die Welt бившият чешки президент Вацлав Клаус също определи бежанскатата политика на канцлера на ФРГ Ангела Меркел като

заплаха за бъдещето на цялата европейска цивилизация.

"Германците си мислят, че интеграцията на мигрантите ще протече без усложнения. Каква грешка!", пише чешкият професор по икономика и подчертава, че сегашният тон за обсъждане на европейската политика към бежанците "е несериозен, заблуждаващ, звучащ на фона на прекомерна политическа коректност, и откровено самоубийствен".

Той смята, че е твърде рискована грешка да се смята, че това преселение ще има позитивен дългосрочен ефект, въпреки краткосрочните негативи, както разсъждават германските управляващи.

"Европа трябва да си подели отговорността за справянето с масовата имиграция", призова германският канцлер Ангела Меркел в навечерието на срещата на върха на лидерите на ЕС, на която ще се обсъжда ситуацията със засиления миграционен поток.

Срещата на 28-те държави от ЕС е предвидена за 19 часа на 23 септември, сряда, и ще се проведе под формата на работна вечеря, съобщи официалния представител на Европейската комисия Маргаритис Схинас, цитиран от ТАСС.

"Германия иска да помогне. Но това не е предизвикателство само за Германия, то е за цяла Европа.

Европа трябва да действа заедно и да поеме отговорността. Германия не може да се нагърби с тази задача сама", са думите на Меркел, казани в Лайпциг.

Според германския канцлер страната иска да предложи убежище на бягащите от войната, но онези, които идват по други причини, например икономически, нямат перспективи да останат.

"Ние сме голяма страна, ние сме силна страна. Но да се смята, че ние сами можем да решим всички социални проблеми на света, не е реалистично", обясни канцлерът.

"Разбирам защо Полша и Европа се страхуват от тяхното навлизане (на бежанците -бел. ред). Те пристигат от места, където хората биват обезглавявани. Притеснени сме, че същото ще се случи и при нас", са думите пък на първия полски президент и носител на Нобелова награда за мир Лех Валенса по случая.

В интервю за в. "Джерусалем пост" той споделя радикалното мнение, че "в Полша сме с малки жилища, ниски заплати и оскъдните пенсии. Гледах бежанците по телевизията и забелязах, че те изглеждат по-добре от нас.

"Те са добре нахранени, добре облечени и може би дори са по-богати от нас", смята Валенса и продължава:

"Разбирам ги. Ние, поляците, също бяхме имигранти и бежанци по времето на комунизма. Но където и да отивахме, ние се съобразявахме с местната култура и закони. Тези имигранти са различни. Дори второ и трето поколение - вижте например Франция - които получават добро образование и правят пари все още се обявяват против страните, които са ги приели".

Валенса допълва, че действително част от новите бежанци напускат родната си държава, защото се страхуват за живота си, но има също хора, които имигрират, за да подобрят жизнения си стандарт.

"Има проблем. Ако Европа отвори вратите си, скоро ще дойдат милиони и докато живеят сред нас, те ще започнат да упражняват собствените си обичаи, включително обезглавяването".

Решението според Нобеловия лауреат е просто. Той предлага всички европейски лидери да се съберат заедно и да решат проблема, като основно богатите нации като Германия да помогнат за създаване на работни места в страните по произход на бежанците.

#1 boris 21.09.2015 в 15:41:59

Абсолютно е прав Димитров. Да се създадат приемни центрове за емигранти със само един изход навън. До вратата - от едната страна купела, от другата страна дръвника.Така както на небето има едно Слънце, така трябва да има един Бог и една истина за да е добре на всички. Няма друг верен път за Европа.

#2 Dox 21.09.2015 в 23:41:00

А бе каква Европа бе! За каква Европа сте се разревали? Вече е много късно! Нищо не може да се направи. 30 години някои хора предупреждаваха многократно, че пътят, по който въри т.нар. "Европа" води не в задънена улица, а .... директно в пропастта. Сега се сетиха и се разреваха с крокодилски сълзи разни "политици", "лидери" и не знам си какви още самозванци - включително и един от нашите най-големи "Ен-Пе-О"-шници - Оги Минчев. Обърна се за нула време на 180 градоуса, сякаш сме още в 90-те години на миналия век, във времената на комсомола. Но, както казва народът ни - "късно е либе за китка". Няма какво вече да им четем изказванията на т.нар. "европейци". От тях нищо не е зависело и няма да зависи. Зависи от други. Да се "съберели европейските лидери и да решели въпроса с бежанците"!?!? Е умрях от смях! Че кога "европейски" лидери въобще са решавали нещо, че сега ще решат??? Какво ще решат, като на ърво място "Европа" не разполага със собствена армия. Само не ми споменавайте клубът за наемане на елитни проститутки, наречен НАТО! Този публичен дом никога не е имал, няма и няма и да има каквото и да било общо с "Европа". А още по-малко общо има с военните дела. Т.нар. "Европейски Съюз" не беше нищо друго, освен бандитско-хищнически конгломерат от глобалистично настроени пирати, но ...... играещи по свирката на едни други, още по-големи глобалистки пирати, дето са отвъд океана. Тази НЕ-християнска, бандитска кохорта издигна в култ егоизма и материализма /защо ли пред очите ми е материалистическата философия на Маркс и Енгелс?/. За тази НЕ-християнска глутница човекът и неговата съдба не значеха нищо, освен коефициенти, цифри за възвърщаемост на инвестициите, и норма на печалба. За такава "Европа" въобще не ми пука. Да отива по-бързо там, където и е мястото - в канализацията. А напливът от юг и югоизток за мен не е от бежанци или от икономически имигранти. За такава "Европа" тези хора могат да бъдат единствено - мисионери. Да, срам, но това е истината. Съжалявам и аз, разбира се, но не за тази "Европа", а за една друга - тази на Бетховен, Хайдн, Гьоте, Моцарт, Пучини, ....

#12 Dox 22.09.2015 в 17:03:41

Мануелка, Защо да е трудно да се прецени каква част от тях ще се интегрират успешно? Това отдавна е известно - опитът през последните 50 години в Германия и в много други държави ясно показва - на практика никаква част. Наличието на изключения тук-там не значи нищо. Интересно ми е да разбера ти колко бежанци прие и колко цигани си успяла да интегрираш успешно? И, много те моля, дръж ме в течение колко бежанци ще приемат и интегрират успешно Меглена Кунева, Даниел Митов, Тони Блеър, Юнкер, Франсоа Оланд ... Благодаря предварително!

#23 Dox 23.09.2015 в 23:13:43

Деде, За разлика от теб, аз бих премахнал всички свине, отглеждани днес у нас и бих върнал онези, дето си ги гледахме по татово време. Защото освен пържолите, ти забравяш нещо много важно - пръжките бе, деде. Пръжките-е-е-е! А днешните породи свине нямат сланина. Те са разни датски, холандски, марсиански и не звам какви си още идиотски породи, отглеждани за месо, дето не ядат помия бе, деде! Не я щат. Ядат смески и за това месото им мирише на химическа лаборатория, но е много подходящо за снимки в кулинарни списания. Сега сериозно. Тия дни се замислих за значението на термина "интеграция", дето се използва така често покрай събитията с т.нар. "бежанци". Съгласно тълковния речник терминът "интеграция" се обяснява като "обединяване в едно цяло на групи, колективи или страни поради обща работа или общи интереси". А днешните СМИ, когато говорят за интеграция обикновено я поставят в контекста на това една група да наложи на друга група своята ценностна система и начин на живот. "Да се интегрират", "да ги интегрираме". А става въпрос за общи цели и общи интереси. Такива сигурно има, но може ли някой да ги определи точно кои са? И въобщи възможна ли е т.нар. "интеграция", след като освен всичко друго, са налице и сериозни религиозни различия. В сегашната ситуация условието някой да се интегрира или да бъде интегриран, спокойно може да се определи като агресия. Достатъчно е само да се направи запитване до Хелсинкския комитет, примерно. Ще получим перфектна словесна обосновка, че това е именно агресия. С една дума, ситуацията е доста сложна, но употребата на думи като "интеграция" само биха я усложнили допълнително.

Новините

Най-четените