Изминаха няколко месеца от смъртта на Евгений Пригожин заедно с останалите ръководни фигури на "Вагнер" и вече на фронта в Украйна се вижда по какъв начин се запълват някои от дупките, останали след частната военна компания.
Още някъде в началото на пролетта стана ясно за създаването на така наречените формирования "Щорм-Z" от затворници и престъпници.
С отпадането на "Вагнер" като фактор, функцията по създаването им вече е почти изцяло заета от Министерството на отбраната.
Името на въпросните подразделения не е официално, доколкото армията няма официално обявена кампания за набиране на хора от затворите. Все пак в социални мрежи и различни канали има достатъчно видеа, в които самите членове на подразделението се наричат "Щорм-Z".
Едно от първите е от 25 юни и бунта на "Вагнер" срещу Москва. Първоначално няколко части на "Щорм-Z" го подкрепят, но след като се постига разбирателство между Пригожин и Москва, затворниците излизат с видео, в което критикуват остро действията на покойния финансов благодетел на "Вагнер", наричат го "кучка" и го обвиняват в предателство.
"Всички в "Щорм-Z" бяхме готови да изкачим планини за теб. И не само "Щорм-Z" - твоите хора също", казва един от мъжете в клипа. "Женя, ти накисна нас и собствените си хора тук. Подкрепяхме те, обещахте ни "хубав живот", а сега какво?", пита друг, който реферира към кампаниите на Пригожин и армията за набиране на доброволци от затворите.
Convicts from Storm Z unit who voiced support for Prigozhin's march yesterday recorded another address to Prigozhin accusing him of backing down. While they use a lot of convict speak and look convincing, it may not be sensible to reveal themselves like that.
— Dmitri (@wartranslated) June 25, 2023
Regardless, such… pic.twitter.com/0FKti65p6k
Именно това бе една голяма част неговата дейност през миналата година. Той имаше разрешение от държавата да обикаля затвори и наказателни колонии и да набира доброволци с обещания за голяма заплата и свобода, след като служат на фронта в Украйна шест месеца.
Или по-скоро, ако успеят да оцелеят, тъй като биват използвани като заменима пехота в най-тежките сражения - най-вече по време на кървавата битка за Бахмут.
Вербуването на затворници продължава някъде до първите няколко месеца на годината, когато правото на Пригожин е отнето в разгара на конфликта с министъра на отбраната Сергей Шойгу и началника на генералния щаб Валерий Герасимов.
Оттам нататък щафетата е поета от армията, която продължава същата практика и създава подразделенията "Щорм-Z".
В случая буквата Z от една страна може да се разглежда като вече известния бранд за "специалната военна операция", както Кремъл нарича войната, а от друга това е и първата буква от "зек", което е руската дума за "затворник".
Няма официални информации по какъв начин се формират подразделенията и как точно се съставят.
За първи път и без много подробности са споменати в промоционално видео на военното министерство от януари, което показва част от обучението им. Там те са реферирани като "специални щурмови части", чиято задача е да се справят с "най-сложните украински отбранителни съоръжения".
For the first time, a video emerges of a recruitment talk for Wagner by Prigozhin in a Russian prison camp. Absolutely bonkers. “Nobody goes back behind bars. If you serve six months, you are free. If you arrive in Ukraine and decide it’s not for you, we execute you.” pic.twitter.com/9rlAbhKaQW
— Yaroslav Trofimov (@yarotrof) September 14, 2022
В действителност се използват без особена мисъл за шансовете за оцеляване.
Косвена представа можем да придобием от разследване на "Ройтерс", което включва разговори с 13 военнослужещи от "Щорм-Z", четирима техни роднини, както и трима войници от други части.
Разследването потвърждава самоличността на всички интервюирани бойци чрез проверка на криминални досиета и акаунти в социални мрежи.
Според събраните информации става ясно, че "Щорм-Z" се формира на подразделения с численост 100-150 души, които се прикрепват към редовни части на армията. Отново, както и при "Вагнер", затворниците са изпращани към най-тежките сектори на фронта, където има най-голяма вероятност от високи жертви.
Например според разказа на един от цитираните войници, с присъда за кражба, само 15 от общо 120 души в неговата част са оцелели след сраженията при Бахмут през юни.
Близките на друг споделят, че е бил привлечен от обещания за заплата от 205 000 рубли (около 2000 щатски долара), но в крайна сметка получава половината от това, а когато изчезва през май, Министерството на отбраната така и не дава информация какво се е случило с него
Доказателство за ниското приоритизиране и условията в "Щорм-Z" е фактът, че подразделенията се използват и като средство за наказание за войници, които са били пияни по време на служба или са отказали да изпълнят заповеди.
Последните данни за тези формирования сочат, че са използвани в текущата руска офанзива срещу град Авдеевка.
Той има важно значение за украинската отбранителна линия в Донбас, а от началото на октомври командването в Москва влага голямо количество ресурси в опитите за овладяване на населеното място.
По мащаб и характер на бойните действия битката се превръща във втори "Бахмут" с огромни загуби на жива сила и техника и за двете страни.
Тук "Щорм-Z" лесно влизат в ролята на подразделения от заменими войници, за които никой няма да се интересува в Русия.
***
Коментар по темата
Автор: Венцислав Божев
Набирането на осъдени престъпници от затворите не е нова практика във военното дело. Всъщност самото създаване на съвременния тип национални армии през 18-и и 19-и век е свързано с мобилизирането на най-ниските слоеве на тогавашните общества.
Войната освен за постигане на политически цели е била считана и като инструмент за прочистване от нежелани елементи.
В съвременната епоха на високите технологии и професионалните армии тази практика се счита за остаряла и нехуманна. Един от последните примери е от Втората световна война и съветските наказателни батальони.
Днес обаче Русия изглежда продължава установените традиции и отново разчита на такъв тип подразделения.
За режим като Кремълския, който не придава висока стойност на човешкия живот, "Щорм-Z" дава възможност на армията да провежда операции, без да е необходимо да прилага непопулярни мерки като допълнителна мобилизация сред населението.
Логиката: така и така ще се хвърлят хора в месомелачката, защо да не са тези, за които на никой не му пука?