След като по-рано днес "Възраждане" блокираха работата на парламента заради демонтирането на Паметника на съветската армия, сега става ясно, че правителството е осигурило 260 хиляди лева за ремонт и възстановителни дейности, за поправката и заздравяването на монумента, съобщава БНР.
Това е записано в постановление, прието миналия петък, 8 декември, показва справка в правната система на Министерския съвет.
Според информацията дейностите са възложени на областния управител на София в качеството му на държавен орган, който управлява имота.
Постановлението е обнародвано в Държавен вестник на 12 декември, когато започна демонтажът на паметника, известен още като Монумент на окупационната Червена армия (МОЧА)
Въпроси за бъдещето на монумента се появиха, след като започна демонтажа му и парчета от основната бронзова статуя бяха отрязани с флекс.
Междувременно Административният съд в София задължи областната администрация на столицата да представи в еднодневен срок данни за основанията за демонтирането на паметника на Съветската армия.
Производството е по реда на чл. 250-254 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) по искане на сдружение "Изправи се БГ" за преустановяване на действията.
Вчера лидерът на "Изправи се, България", част от коалиция "Левицата", Мая Манолова съобщи, че ще заведе дело в Административен съд София-град заради демонтажа на монумента.
На основание чл. 252 ал. 2 от АПК съдът е следва да задължи административния орган или длъжностно лице, което извършва неоснователните действия, незабавно да предостави данни за основание на действията.
АССГ указва, че при неизпълнение на указанията в срока ще бъда наложена максималната глоба по чл. 89 т. 2 вр чл. 91 от ГПК, добавят от съда.