Укриващият се от месеци бивш следовател Петьо Петров, известен като "Пепи Еврото", е подал сигнал за корупция до европейския главен прокурор Лаура Кьовеши, съобщава БГНЕС.
В сигнала си до европейската прокуратура Петров посочва, че е давал подкупи на европейския делегиран прокурор Теодора Георгиева, като по думите му всеки месец тя е получавала суми в порядъка на около 10 хил. лева.
Схемата действала в периода 2019-2023 г., като Георгиева взимала парите, за да оказва влияние върху разследвания и помагала за изнудване на разследвани според указанията на Пепи Еврото.
Петров посочва, че той лично е предавал парите във ВИП залата на ресторанта "Осемте джуджета".
"След като Георгиева стана европейски прокурор и започна да отсъства от страната често, парите й се даваха, когато се прибереше в България на удобни за нея места. В замяна на това Теодора Георгиева имаше ангажимент да оказва влияние конкретни досъдебни производства да се приключват според моите указания, с оглед на това, че по този начин можех да договарям големи суми от лицата, спрямо които се водеха досъдебни производства. С две думи, трябваше да се контролира българският офис на Европейската прокуратура и по този начин да се изкарват големи суми пари", пише Петьо Петров, цитиран от БГНЕС.
В сигнала си той посочва, че освен Георгиева пари са взимали също така Невена Зартова - районен прокурор в Софийска районна прокуратура, и Ангел Попколев - прокурор в Софийска градска прокуратура.
Сигналът е бил получен миналата седмица в Софийската градска прокуратура, Антикорупционната комисия КПКОНПИ, антикорупционната комисия в Народното събрание, Европейската прокуратура.
"Сигналът е разпределен на прокурор, който да извърши действия по разследването. Едно от действията е жалбоподателят, Петьо Петров, да бъде разпитан в качеството му на свидетел. Той обаче е обявен за издирване и не е открит на известните му адреси", коментира пред "Дневник" говорителят на Софийската градска прокуратура Христо Кръстев.
Намирането на Петров и даването на показания пред прокуратурата от негова страна ще са от важно значение за разглеждането по-напред на случая.
Министерството на външните работи все така няма информация в ОАЕ да е починало лице с имена Петьо Велков Петров, каквато информация се беше появила наскоро за бившия следовател.
Все още прокуратурата не е разпитала и Теодора Георгиева, като и това предстои.
Самата тя коментира пред "Сега", че е запозната със сигнала, след като колеги от прокуратурата са ѝ казали, че "ще се сътвори този пасквил".
Тя коментира, че целта на сигнала е тя да бъде дискредитирана, като според нея "това са номерата на г-н Гешев, които и сега продължават с пълна пара".
Според нея има съмнения дали Петьо Петров е наистина автор на сигнала, тъй като той на практика е анонимен.
"Придаден е вид, че излиза от Пепи Еврото, но българската държава не знае къде е той. Ако знае къде е, той трябва да бъде незабавно задържан", коментира още прокурор Георгиева.
Според нея европейската прокуратура е засегнала много сериозни интереси за десетки милиони лева, като тя се зарече кражбите да бъдат спрени въпреки всичко.
"Това е атака от шефовете на Пепи Еврото. Не мога да коментирам коя сила покровителства господина и неговите приближени в прокуратурата", каза още Георгиева. И иронично попита, ако е вземала подкупи, къде са парите и как ги е изхарчила.
"Ако бях в България, сигурно щяха и дело да ми образуват", коментира още тя.
Петьо Петров придоби популярност покрай разследването "Осемте джуджета". Той беше обявен за национално издирване, а след това през Интерпол и с европейска заповед за арест, след като успя да се укрие преди да бъде арестуван от МВР в столично заведение.
Той е обвинен в принуда и използване на специални средства за събиране на информация.
Разследването спрямо Пепи Еврото е започнало, след като прокуратурата се е самосезирала след медийни публикации, според които от 2018 г. до 29 май 2023 г. различни лица са били принуждавани да направят нещо против волята си, като са били заплашвани, както и за това, че е използвано специално техническо средство, предназначено за негласно събиране на информация.