Мащабна акция за разбиването на мрежа за данъчни измами с луксозни автомобили се провежда днес в страната.
Според информацията на БНТ прокуратурата, МВР и НАП са разкрили измама за милиони левове, при която се източва ДДС чрез скъпи коли.
Акцията е започнала още в края на миналата седмица с претърсването на офиса на голям търговец. Тогава прокурори, полицаи и данъчни инспектори са влезли в столичните офиси на голяма фирма за продажба на луксозни автомобили, а проверката е показала сериозна схема.
Това е задействало по-голямата операция, по която акции са проведени в общо шест града в страната - София, Варна, Пловдив, Бургас, Костинброд и Троян.
Проведени са 23 претърсвания, като в хода на дейностите са установени 7 адреса, които не са били първоначално известни на разследващите. До момента по случая са разпитани 28 души като свидетели.
"14 от претърсените адреси са на счетоводни кантори. Иззета е голям по обем документация, компютърни конфигурации, както и голям брой електронни подписи. Текат разпити по делото", коментира пред журналисти днес заместник главният прокурор Мария Павлова.
По думите ѝ е установено, че само в рамките на последната година групата е нанесла щети за държавния бюджет в размер от над 6 млн. лв.
"Става въпрос за избягване на ДДС при внос на луксозни автомобили. Анализът показва, че има проблем при вноса на автомобили и избягването на данъчни кредити. Това може би е най-мащабната схема, която успяхме да неутрализираме", добави шефът на ГДБОП Явор Серафимов.
От прокуратурата и НАП обясниха как е действала схемата за заобикаляне на ДДС.
"По първоначално установени данни се касае за нерегламентиран оборот от около 30 млн. лева, върху който е следвало да се начисли и заплати ДДС, което обаче не е сторено. В резултат на веригата от кухи фирми и реални такива, които доставят съответно внесените от ЕС автомобили на лизингови компании и съответно приспадат данъчен кредит, без да имат такова правно основание, като с тази привидна схема се създава основание НАП да претендира дължимото от дружествата, които реално нито са имали активи, нито някога са развивали търговска дейност, нито се представляват документално от лица, които имат каквото и да е отношение към тази дейност", коментира прокурор Павлова.
Според НАП основна част от превозните средства се придобивали чрез сделки с чуждестранни лица, регистрирани за целите на ДДС в други държави членки на ЕС.
Реализирането на данъчната измама се е осъществявало посредством деклариране привидни доставки на стоки и услуги с оглед прикриване на реалния получател и неправомерно формиране на данъчен кредит.
От прокуратурата уточняват, че за година в България по схемата са вкарани стотици скъпи автомобили, които са достигнали до крайния потребител.
Това е първата съвместна операция между прокуратурата, МВР и НАП от години.
Повече информация за проведените съвместни действия се очаква по-късно през деня.